Kultura lidi přestává zajímat

Evropany, včetně obyvatel ČR, zřejmě stále méně zajímá kultura, ukázal nedávný průzkum Eurobarometr. Od roku 2007, kdy bylo podobné šetření podniknuto naposledy, poklesl v EU zájem o všechny kulturní aktivity s výjimkou návštěv kina a opery. V Česku ale ubylo lidí také v obou těchto kategoriích. Výrazný je například český úbytek zájmu o knihy, letos si alespoň jednu knížku přečetlo o 11 procent méně obyvatel ČR než před šesti lety.Nejobvyklejší způsob, jak se Evropané dostávají ke kultuře, je sledování kulturních programů v televizi či jejich poslech v rozhlase. Takové kulturní vyžití si letos alespoň jednou dopřálo 72 procent obyvatel EU, proti roku 2007 je to o šest procent méně. V Česku byl v této kategorii zaznamenán dokonce pokles o 17 procent.

Knihu si v unii letos přečetlo 68 procent lidí. V ČR to i s oním jedenáctiprocentním poklesem bylo o něco více, tedy 71 procent. Více než průměrný Evropan také obyvatelé ČR navštěvují kulturní památky, i zde však byl zaznamenán pokles.

Obecně průzkum ukázal, že v zemích Severní Evropy mají lidí o kulturu větší zájem než na jihu. Například ve Švédsku označilo 43 procent lidí své kulturní zájmy jako významné, v Řecku tak odpovědělo jen pět procent dotázaných. Celých 34 procent respondentů v EU uvedlo, že kulturní aktivity navštěvují zřídka či vůbec, proti roku 2007 je to nárůst o čtyři procenta.

Napříč unií oslovili tazatelé skoro 27.000 lidí, v malých zemích nejméně 500, ve velkých jako Německo či Británie mezi 1300 a 1500.

Nejvíce se do kulturních akcí aktivně, tedy při tanci, kreslení či třeba jako hudebníci nebo herci, zapojují obyvatelé Dánska. Z nich kladně odpovědělo 74 procent, ve Švédsku to bylo 68 procent a ve Finsku 63 procent. Nejnižší čísla v tomto ohledu zaznamenalo Bulharsko se 14 procenty a Malta s 18 procenty.

Výrazně přitom ubylo lidí, kteří fotografují, z 27 procent v roce 2007 na 12 procent. Třináct procent lidí uvedlo, že se věnují tanci, a 11 procent se věnovalo zpěvu.

Průzkum také ukázal, že přes polovinu obyvatel EU používá ke kulturnímu vyžití internet. Nejčastěji na něm čtou, hledají informace o kultuře a poslouchají přes něj hudbu či rozhlas.

V České republice průzkum v této souvislosti zaznamenal, že výrazně nad evropským průměrem je stahování filmů. V EU k tomu internet používá 22 procent lidí, v ČR 34 procent. Hudbu stahuje v unii v průměru 31 procent, v Česku 39 procent respondentů.

Když měli lidé odpovídat, proč se určité kulturní činnosti nevěnovali, tak například v případě opery nejčastěji odpovídali, že je prostě nezajímá. V EU to bylo 50 procent, v ČR 56 procent respondentů. U knih byl nejčastějším vysvětlením nedostatek času. V Česku ale také čtvrtina dotázaných odpověděla, že nešli do divadla, protože pro ně bylo příliš drahé. Pro 26 procent dotázaných v ČR by byl příliš drahý i koncert a pro 28 procent návštěva kina.

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na