Kultura lidi přestává zajímat

Evropany, včetně obyvatel ČR, zřejmě stále méně zajímá kultura, ukázal nedávný průzkum Eurobarometr. Od roku 2007, kdy bylo podobné šetření podniknuto naposledy, poklesl v EU zájem o všechny kulturní aktivity s výjimkou návštěv kina a opery. V Česku ale ubylo lidí také v obou těchto kategoriích. Výrazný je například český úbytek zájmu o knihy, letos si alespoň jednu knížku přečetlo o 11 procent méně obyvatel ČR než před šesti lety.Nejobvyklejší způsob, jak se Evropané dostávají ke kultuře, je sledování kulturních programů v televizi či jejich poslech v rozhlase. Takové kulturní vyžití si letos alespoň jednou dopřálo 72 procent obyvatel EU, proti roku 2007 je to o šest procent méně. V Česku byl v této kategorii zaznamenán dokonce pokles o 17 procent.

Knihu si v unii letos přečetlo 68 procent lidí. V ČR to i s oním jedenáctiprocentním poklesem bylo o něco více, tedy 71 procent. Více než průměrný Evropan také obyvatelé ČR navštěvují kulturní památky, i zde však byl zaznamenán pokles.

Obecně průzkum ukázal, že v zemích Severní Evropy mají lidí o kulturu větší zájem než na jihu. Například ve Švédsku označilo 43 procent lidí své kulturní zájmy jako významné, v Řecku tak odpovědělo jen pět procent dotázaných. Celých 34 procent respondentů v EU uvedlo, že kulturní aktivity navštěvují zřídka či vůbec, proti roku 2007 je to nárůst o čtyři procenta.

Napříč unií oslovili tazatelé skoro 27.000 lidí, v malých zemích nejméně 500, ve velkých jako Německo či Británie mezi 1300 a 1500.

Nejvíce se do kulturních akcí aktivně, tedy při tanci, kreslení či třeba jako hudebníci nebo herci, zapojují obyvatelé Dánska. Z nich kladně odpovědělo 74 procent, ve Švédsku to bylo 68 procent a ve Finsku 63 procent. Nejnižší čísla v tomto ohledu zaznamenalo Bulharsko se 14 procenty a Malta s 18 procenty.

Výrazně přitom ubylo lidí, kteří fotografují, z 27 procent v roce 2007 na 12 procent. Třináct procent lidí uvedlo, že se věnují tanci, a 11 procent se věnovalo zpěvu.

Průzkum také ukázal, že přes polovinu obyvatel EU používá ke kulturnímu vyžití internet. Nejčastěji na něm čtou, hledají informace o kultuře a poslouchají přes něj hudbu či rozhlas.

V České republice průzkum v této souvislosti zaznamenal, že výrazně nad evropským průměrem je stahování filmů. V EU k tomu internet používá 22 procent lidí, v ČR 34 procent. Hudbu stahuje v unii v průměru 31 procent, v Česku 39 procent respondentů.

Když měli lidé odpovídat, proč se určité kulturní činnosti nevěnovali, tak například v případě opery nejčastěji odpovídali, že je prostě nezajímá. V EU to bylo 50 procent, v ČR 56 procent respondentů. U knih byl nejčastějším vysvětlením nedostatek času. V Česku ale také čtvrtina dotázaných odpověděla, že nešli do divadla, protože pro ně bylo příliš drahé. Pro 26 procent dotázaných v ČR by byl příliš drahý i koncert a pro 28 procent návštěva kina.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]