Kutná Hora: Výstava připomene významné továrny na výrobu varhan a harmonií

Významné továrny na výrobu varhan a harmonií připomíná nová výstava v Kamenném domě v Kutné Hoře. Má název Kutnohorská varhanářská škola a zaměřuje se na výrobu těchto nástrojů v druhé polovině 19. a první polovině 20. století. Na přípravě expozice se podílelo České muzeum stříbra.
Kutná Hora (zdroj Kam po Česku)
Kutná Hora (zdroj Kam po Česku)

Zakladateli továren byli Jan Tuček, Antonín Mölzer a později Josef Melzer, František Medřický a Emamuel Štein a Bohumil Tuček. Návštěvníci uvidí pět harmonií Jana Tučka z let 1912 až 1940, z nichž jedno dvoumanuálové s pedálem je největším exponátem výstavy.

Šesté harmonium pochází z méně známé kutnohorské továrny Emanuel Štein & Bohumil Tuček a je jedním z mála dochovaných. Součástí výstavy jsou i jednotlivé části harmonií a varhan Jana Tučka z let 1904 až 1905 a část hracího stolu Josefa Melzera ze 40. let 20. století s půlkruhovým umístěním rejstříků okolo klaviatur.

Návštěvníci si mohou prohlédnout také medailony jednotlivých továren a tištěné materiály, například katalogy, firemní papíry a dobové fotografie. Poprvé v historii budou podle pořadatelů vystaveny fotografie varhanáře Františka Medřického a dřevěný panel s reliéfním portrétem Jana Tučka, který pochází ze sbírky Českého muzea stříbra v Kutné Hoře.

Harmonia, jednotlivé části varhan a dobové dokumenty pocházejí z expozice Harmonium – historie v Prostějově a soukromé sbírky autora výstavy Muchy. Katalogy a dobové fotografie zapůjčily kutnohorský archiv a muzeum stříbra.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments