Kyjevští tanečníci se představili na benefičním galavečeru v Olomouci

Ukázky z baletních představení jako je Labutí jezero, Don Quijote či Bajadéra doprovázely včerejší česko-ukrajinský večer pod střechou Moravského divadla v Olomouci. Na zdejším pódiu se představili tanečníci Kyjevského městského baletu, kterým divadlo poskytlo kvůli válce na Ukrajině umělecký azyl. Společně s nimi vystoupili i sólisté baletu Národního divadla Brno, Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, Divadla J. K. Tyla v Plzni a sólisté baletu domácího Moravského divadla Olomouc. Večer byl zároveň benefiční, výtěžek z celé akce poputuje kyjevskému souboru.
Chanell Sanson a Adriána Sáncheze (zdroj Moravské divadlo Olomouc)
Chanell Sanson a Adrián Sánchez (zdroj Moravské divadlo Olomouc)

Ceny vstupenek na speciální galavečer se pohybovaly mezi tři sta až patnácti sty korunami. “Hlediště bylo beznadějně vyprodané, podařilo se tedy naplnit kapacitu 420 míst. Výtěžek z celé akce poputuje kyjevskému souboru. Všichni tanečníci z českých divadel vystoupili bez nároku na honorář, z výtěžku se tak uhradily jen režijní náklady spojené s akcí. Každý člen Kyjevského městského baletu tak získá v průměru 10.000 korun. Předpokládáme, že tanečníci využijí peníze k pokrytí životních nákladů,” řekl ředitel Moravského divadla Olomouc David Gerneš.

Během galavečera mohli diváci spatřit také ukázku z baletního představení založeného na námětu německého spisovatele Ernesta Theodora Amadea Hoffmana Coppélia či z představení Paquita, baletu na hudbu Édouarda Deldeveze a Ludwiga Minkuse. Nechyběly také ochutnávky z připravované inscenace Obraz Doriana Graye, která bude mít v Olomouci premiéru 8. dubna 2022. V Olomouci šlo zároveň o první vystoupení Kyjevského městského baletu v Česku.

Kyjevský městský balet, který čítá zhruba tři desítky členů, zastihl válečný konflikt na Ukrajině na uměleckém turné ve Francii. Série jeho vystoupení skončila v neděli 13. března 2022 a za stávající situace se tanečníci nemohou vrátit domů. Přesun tanečníků do Olomouce zorganizoval Nadační fond pro taneční kariéru se zástupci Olomouckého kraje. Moravské divadlo jim za této situace poskytlo k využití baletní sál k tréninkům a zkouškám, kromě vystoupení v Olomouci jim zařizuje hostování i na dalších scénách v České republice.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments