Laterna fest 2024

Blížící se konec letošní divadelní sezóny oslaví Laterna magika ve velkém stylu. V termínu 9. - 16. května uvede festival Laterna fest, během něhož představí přehlídku multižánrového umění tvůrčích osobností z Japonska, Austrálie, Švédska, Izraele, Kanady a České republiky.
Sirqus Alfon – Play 3.0 (foto Klara G. a Sören Vilks)

V rámci festivalového programu budou diváci svědky technologicky i umělecky zásadních děl, tance, elektro punku, pohybového divadla, mistrovství komiky i vizuálně poutavé poetiky. Soubory jako Sankai Juku, Umbilical Brothers a Sirqus Alfon patří ve svém oboru k nejzajímavějším na světě a do České republiky zavítají po dlouhé pauze, nebo vůbec poprvé.

„Laterna magika prvním ročníkem festivalu, realizovaným před dvěma lety, navázala na svou legendární historii a stala se křižovatkou multimediálního a multižánrového divadla. Dramaturgie tehdy i letos vyzdvihla technologicky a umělecky zajímavé soubory a umělce. Pozvaní hosté jsou vrcholnými představiteli svého oboru a dohromady tvoří reprezentativní přehled reflektující historii i současnost, kořeny a retrospektivu s technologickými inovacemi dneška. Laterna fest oslavuje dialog žánrů, podtrhuje otevřenost a experiment,“ vysvětluje umělecký šéf Laterny magiky Radim Vizváry.

Sankai Juku – Utsushi (foto Elian Bachini)

Jeden z nejslavnějších japonských souborů, Sankai Juku, se vrací do České republiky po dlouhé době, aby zahájil své evropské turné inscenací Utsushi, která spojuje vizuální krásu s hlubokým duchovním poselstvím.

Komediální dvojice The Umbilical Brothers z Austrálie představí inscenaci The Distraction, která sází na grotesku, energii a humor. Do centra akce se dostávají kamery, zelená plocha, televizní obrazovky a dva stand-up komici, kteří zpochybní vše dosud jisté.

Švédská elektro punk popová skupina Sirqus Alfon se vyznačuje rafinovaně promyšlenou kombinací multimediální technologie a optických iluzí ve své inscenaci Play 3.0. Pro inscenaci je charakteristický ničím nesvazovaný tvůrčí zápal a naprostá svoboda podtrhující nezařaditelnost tvůrců.

Národní divadlo moravskoslezské přiveze do Prahy virtuózní taneční dílo Hora od izraelského choreografa Ohada Naharina. Celek je dynamickým světem udivujících protikladů, na vahách je balancováno na první pohled nespojitelné, krása i ošklivost, živelná a nespoutaná radost z tance s precizní technikou.

Národní divadlo moravskoslezské – Ohad Naharin: Hora (Rita Pires, Yu Matsumoto, foto Serghei Gherciu)

V rámci doprovodného programu zve Laterna magika návštěvníky na diskuze s tvůrci inscenací po představení, ale i do Videogalerie Nové scény, jejíž součástí bude videoinstalace kanadského multimediálního umělce a režiséra Jeremyho Segala. Sny o sublimaci poeticky zkoumají napětí mezi přirozeným a technickým světem. Ukazují digitálně upravené obrazy vody a mraků, jejichž prostřednictvím staví do protikladu přírodní předobrazy a jejich uměle vytvořené digitální odvozeniny.

„Laterna magika se pod vedením Radima Vizváryho znovu vrátila na mezinárodní scénu. Máme stále více pozvánek do zahraničí. Na náš festival zveme zajímavé soubory z celého světa a s některými z nich chceme do budoucna spolupracovat,“ dodává generální ředitel Národního divadla Jan Burian.

The Umbiblical Brothers – The Distraction (foto archiv souboru)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments