Lázeňskou sezonu zahájí otevření části Chopinova domu

Část historického domu Chopin s infocentrem v Mariánských Lázních na Chebsku se otevře na začátku lázeňské sezony v květnu. Stavební firma v něm dokončuje rekonstrukci za 85 milionů korun. Zbývající část s komunitním centrem či muzejními prostory chce město otevřít hned poté.
Chopinův dům (zdroj Město Mariánské Lázně)
Chopinův dům (zdroj Město Mariánské Lázně)

Proinvestováno je nyní zhruba 65 milionů korun. Hrubé stavební práce už jsou hotové, stavební firma dokončuje úpravy v interiérech a stěhuje nábytek. Celkové náklady jsou 85 milionů korun, přičemž zhruba polovinu částky pokryje státní dotace. Radnice byla úspěšná v dotaci na obnovu kulturních památek. Zbylých 40 milionů dá město, kde v němž žije přibližně 13.000 obyvatel, ze svého rozpočtu.

V místnostech, které jsou přístupné z ulice, bude sídlit infocentrum. V zadní části budou prostory pro Společnost Fryderyka Chopina, kde bude opět vystaven i Chopinův památník. Budou tam také galerijní a muzejní prostory, zasedací místnost a komunitní centrum pro kulturní akce.

Město tam chce vytvořit také výstavu zaměřenou na UNESCO. Mariánské Lázně jsou od roku 2021 společně s deseti evropskými lázeňskými městy na seznamu kulturního dědictví UNESCO. “Chtěli bychom obyvatelům i návštěvníkům přiblížit a vysvětlit, co všechno to pro nás znamená, aby i ten průběh zařazení do UNESCO a práce na Mariánských Lázních byly vidět na jednom místě. Samozřejmě edukativní výstavu chceme doplňovat,” řekl starosta Martin Hurajčík.

Chopinův dům s číslem popisným 47 je na hlavní třídě poblíž centrálního parku. Byl postaven v první etapě výstavby města mezi lety 1819 a 1820, od roku 1958 je památkové chráněný. Od roku 1960 je ve druhém patře domu umístěn památník Fryderyka Chopina, který v domě v roce 1836 pobýval. Expozice i další části domu byly několikrát rekonstruovány.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments