Lednicko-valtický festival 2021 nabídne největší přehlídku Vivaldiho tvorby v novém tisíciletí

Lednicko-valtický hudební festival letos od 2. do 16. října plánuje největší evropskou přehlídku tvorby Antonia Vivaldiho v novém tisíciletí. Šestý ročník, který by se měl konat v prostorách Lednicko-valtického areálu, připomene italského barokního skladatele a houslového virtuosa, od jehož úmrtí 28. července uplyne 280 let. Letošní festival (LVHF 2021) bude neoficiálně zahájen mimořádným koncertem 23. září v Lichtenštejnském zahradním paláci ve Vídni.
Zámek Valtice (zdroj zamek-valtice.cz)

„Podařilo se nám získat špičkové soubory z Itálie, Francie, Španělska a České republiky, jež patří již po mnoho let k nejlepším interpretům Vivaldiho hudby: Ensemble Matheus, Accademia Bizantina, Gli Incogniti nebo Europa Galante s Fabiem Biondim. V českém debutu na LVHF 2021 vystoupí aktuálně jeden z nejsledovanějších umělců klasické hudby, polský kontratenorista a breakdancer Jakub Józef Orliński, uvádí k letošnímu programu Jiří Partyka, umělecký a výkonný ředitel LVHF.

„Představíme Vivaldiho bohatý hudební odkaz nejen v podobě instrumentálních koncertů, ale také hudby komorní, duchovní a v žánru opery. Festival uvede několik novodobých premiér, včetně pavijské verze Vivaldiho opery Farnace, dvanáct premiér českých a řadu vivaldiovských objevů z posledních let, například sonáty z Pisendelovy drážďanské sbírky,” dodává.

„Dramaturgie 6. ročníku promyšleně reflektuje žánrovou bohatost Vivaldiho hudebního odkazu s akcentem na jeho vazby na české země, zejména na Václava z Morzinu, Jana Josefa z Wrtby nebo Tomasse Vinciguerru, VI. hraběte z Collalta e San Salvatore, z jehož „collaltovské” sbírky zazní čtyři koncerty v české premiéře v podání Fabia Biondiho a souboru Europa Galante,” komentuje program festivalu dramaturg Eduardo García Salas.

„Jde o extrémně virtuózní skladby, které již předznamenávají styl musique galante druhé třetiny 18. století. Nesou v sobě velkou dávku melancholie, jako by předvídaly nejen smrt samotného skladatele, ale rovněž zánik celé jedné hudební epochy. Vivaldi v nich uchoval obraz plnosti a komplexnosti svého hudebního jazyka. Na hony vzdáleny didaktickému charakteru mnoha jeho houslových koncertů, které psal pro své žákyně v Ospedale della Pietà v Benátkách, pojímají veškerou Vivaldiho znalost houslí. Dokonce
bych řekl, že vyjadřují Vivaldiho osobní, velmi hluboký vztah k tomuto nástroji. Dokonalé, vyčerpávající, příkladné,”
vyznává se ze svého vztahu k těmto koncertům Fabio Biondi.

Lednicko-valtický hudební festival 2020 (foto Teru Menclová)

LVHF 2021 bude neoficiálně zahájen mimořádným koncertem 23. září 2021 v Lichtenštejnském zahradním paláci ve Vídni. Zazní díla Antonia Vivaldiho a Johanna Melchiora Pichlera v podání souborů Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 za řízení Václava Lukse. V rámci koncertu si budou moci diváci prohlédnout jinak veřejnosti nepřístupné umělecké sbírky tohoto paláce.

V programu tradičně nechybí ani lichtenštejnská stopa v osobě Josefa Jana Adama z Lichtenštejna, na jehož dvoře působil Antonio Vivaldi kolem roku 1731. Celou dramaturgií pak citlivým, neotřelým způsobem prochází reminiscence na Vivaldiho slavný cyklus Čtvero ročních dob, dedikovaný právě hraběti Václavovi z Morzinu, ať již v podobě citací, například v opeře Farnace, nebo v podobě komorní verze Jara v úpravě Nicolase Chédevilla, kterou uvede český soubor Concerto Aventino.

Předprodej vstupenek na 6. ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu bude zahájen on-line 15. března v 10:00. Festival nabízí rovněž telefonické nebo emailové rezervace. Síť kamenných pokladen včetně termínu jejich otevření pro veřejnost bude v závislosti na nařízeních vlády či krajů v souvislosti s epidemiologickou situací v ČR postupně zveřejňována na stránkách festivalu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments