Lednicko-valtický hudební festival 2020 je měsíc před zahájením téměř vyprodaný

Necelé čtyři týdny zbývají do zahájení Lednicko-valtického hudebního festivalu 2020. V sobotu 3. října odstartuje jeho jubilejní 5. ročník slovenský Janoska Ensemble, držitel Platinové desky za své debutové album Janoska Style na labelu Deutsche Grammophon. Vedle „haute couture“ evropských klasiků nabídne festival v osmi koncertech především originální fúze klasické a lidové hudby.

Zámek Lednice (foto: Jan Miklín)

Zájem o vstupenky zatím předčil všechna očekávání pořadatelů. „Chtěli jsme letos pro naše fanoušky objevit zcela nový, jedinečný hudební svět a jsem nesmírně rád, že lidé naši snahu zavnímali a o koncerty je opravdu obrovský zájem. Čtyři týdny před zahájením festivalu je prodáno devadesát procent celkové kapacity, většina koncertů je zcela vyprodána nebo zbývá posledních několik volných vstupenek,“ říká umělecký a výkonný ředitel festivalu Jiří Partyka.

Festival se letos koná jak na tradičních místech – na zámku v Lednici, Valticích a Mikulově, tak i v premiérových lokacích – Rybničním zámečku, břeclavské synagoze a lichtenštejnském zámečku Wilfersdorf v Rakousku. Vedle Janoska Ensemble nabídnou další koncerty soubory Ostrava Klezmer Band, Pavel Haas Quartet, Lobkowicz Trio, Ensemble FLAIR a Janáčkův komorní orchestr se sólisty Klárou Blažkovou, Václavem Hudečkem a Janem Rokytou. Recitál ze španělské hudby uvede vynikající španělská kytaristka Andrea González Caballero, houslistka Markéta Janoušková představí společně s Cimbálovou muzikou Jiřího Janouška svůj projekt FolkloreClassic, který se v roce 2012 probojoval do finále světové soutěže Web Concert Hall Competition, a o závěr festivalu se postará kapela Čechomor Moravskou filharmonií Olomouc a dirigentem Janem Kučerou.

Ensemble Flair (zdroj: archiv LVHF)

Světová premiéra
V sobotu 10. října zazní v rámci LVHF 2020 v Mikulově světová premiéra Valašských sonetů pro ženský hlas a smyčcový orchestr skladatele a uměleckého lídra Ensemble FLAIR Jana Rokyty. Čtyři miniatury na milostné texty, jak uvádí jejich autor, jsou inspirovány Valašskem. „Z folklórních regionů je mi Moravské Valaško úplně nejblíže. Odkaz místního obyvatelstva mě naprosto fascinuje a umělecky utváří a vnímám sebe sama jako součást této kultury, jež navíc disponuje úžasným slovesným materiálem. Společně se zpěvačkou Klárou Blažkovou, která bude skladbu premiérovat, jsme vybrali texty z několika sbírek a propůjčil jsem si rovněž verše básníka Josefa Kaluse,“ říká o skladbě Jan Rokyta. „Rozhodl jsem se pracovat především s hlubokou poetikou slova,“ dodává. Vedle světové premiéry nabídne program koncertu hudbu rozkročenou od funky motivů přes ryzí folklórní inspirace až po virtuózní skladby pro housle a orchestr Pabla de Sarasateho a Maurice Ravela.

Pavel Haas Quartet (foto: Marco Borggreve)

Změna v programu
Na festivalu nevystoupí původně ohlášený Borusan Quartet. „S tureckou stranou jsme vedli celé léto jednání, aby toto vynikající kvarteto na festival přijelo, nicméně soubor nakonec s definitivní platností zrušil v souvislosti se situací vzniklou díky covid-19 všechna svá vystoupení až do konce tohoto roku,“ uvádí Jiří Partyka. „Místo Borusan Quartet se nám ovšem podařilo pro festival získat jeden z nejlepších komorních souborů současnosti, Pavel Haas Quartet, za což jsem nesmírně šťastný. Rád bych touto cestou vyjádřil Pavel Haas Quartet velký dík, že nám jeho členové v této nelehké situaci podali pomocnou ruku a na festival přijedou. Opravdu velice si toho vážím a myslím, že to bude naprosto jedinečný koncert, jak jsme ostatně u tohoto souboru zvyklí. Kvarteto uvede dvě díla, za jejichž nahrávku získalo britskou Cenu Gramophone: Smetanův Smyčcový kvartet č. 1 e moll ‚Z mého života‘ a Listy důvěrné Leoše Janáčka,“ komentuje programovou změnu Jiří Partyka.

„Co se týče dalších koncertů, v tuto chvíli pokračuje vše podle plánu. Pro návštěvníky festivalu jsme zřídili speciální odkaz ‚covid-19‘ na našich webových stránkách, kde najdou veškeré informace. S držiteli vstupenek jsme pak v přímém kontaktu, abychom je v případě nutnosti informovali. Zkrátka děláme vše, co je v našich silách, abychom pro diváky zajistili původně ohlášený program, maximální komfort a pocit bezpečí, samozřejmě v intencích toho, co můžeme sami ovlivnit,“ komentuje Jiří Partyka aktuální situaci.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments