Lednicko-valtický hudební festival představil 24 hudebních skladatelů
Celý koncept Lednicko-valtického hudebního festivalu 2024 se dá vystihnout jako bohatá, ale propracovaná jednota místa, děje, času a ústředních postav propojených zednářskými příběhy. Interpretace je svěřena špičkovým umělcům a jejich schopnostem zprostředkovat krásu hudby širokému publiku českému i zahraničnímu.
Dramaturgická linka
Svůj devátý ročník věnoval LVHF mottu Hudební alchymie zednářské zahrady zámku Lednice. „Pro letošní ročník jsme hledali téma silně ikonické a přitom nosné v hudební inspiraci. Vybídla nás k němu zednářská zahrada zámku Lednice, jež je na jednu stranu přístupná každému, na druhou stranu jen tomu, kdo se o toto místo zámeckého parku zajímá,“ uvedl v úvodu roku 2024 Jiří Partyka, ředitel LVHF, s tím, že dramaturgie se každoročně mění a prolíná do mnoha detailů festivalového dějství.
Díky tomu je každý koncert jiný a návštěvníkům dopřává nová setkání s hudební alchymií. Například první koncert byl o perfektně provedených houslových koncertech W. A. Mozarta, za což vděčíme výkonům Maxima Vengerova a Prague Philharmonia vedené dirigentem Vojtěchem Spurným. Zároveň byla uvedena Sinfonia in G Carla Friedricha Abela, zednáře a komorního hudebníka britské královny Charlotty, objevená v katalogu valtického hudebního archivu. Na program druhého koncertu byla zařazena skladba významného pruského panovníka Friedricha II. Velikého následovaná dílem jeho hudebních současníků zednářů v podání Collegium Marianum a Jany Semerádové. Na třetím koncertě představil Alinde Quintet sametové tóny dechových nástrojů a českou hudbu Rejchy, Dvořáka a Hummela inspirovanou zahraničními vlivy. Všem koncertům se dostalo obdobné péče.
„Závěrečný koncert, jako festivalová pointa, byl věnován Beethovenovi a jeho Deváté symfonii. Rozhodli jsme se pro její původní podobu se sborovým a sólovým zpěvem, tedy tak, jak to skladatel zamýšlel a jak byl inspirován básní Friedricha Schillera o bratrství mezi lidmi,“ uvádí Partyka: „Připomněli jsme tím i 200 let od prvního uvedení ‚Deváté‘ v roce 1824 a také 20 let od vstupu České republiky do EU, neboť Óda na radost z finále symfonie je evropskou hymnou. K jejímu provedení byly do valtické zámecké jízdárny pozváni Janáčkova filharmonie z Ostravy, čtyři skvělí operní sólisté a osmdesátičlenný sbor Gaudeamus Brno,“ vykresluje Partyka záměry finále zednářského ročníku LVHF.
Jihomoravské dějství
Genius loci Lednicko-valtického areálu spoluvytváří atmosféru festivalu od jeho počátku. Podzimní hudební svátek je tak přímo napojený na tradice lichtenštejnského panství, jehož představitelé ve stejném ročním období pořádali honitby a evropskou šlechtu zvali i na umělecké zážitky. Letošní ročník zavedl své publikum na tradiční lokace, kterými jsou jízdárna a divadlo zámku Valtice, Dianin chrám (známý též jako Rendez-vous), zámek Mikulov, jízdárna zámku Lednice a též Kostel sv. Jakuba Staršího v Lednici, kostel Navštívení Panny Marie v Břeclavi-Poštorné a nově také na zámek Moravský Krumlov. Tento zámek, kdysi sídlo člena zednářské lóže Karla Josefa z Lichtenštejna, hostil festivalový Prolog.
„Rozložení koncertů mezi zajímavé lokace není náhodné, ale takové, aby si diváci užili atmosféru a umělcům se dobře hrálo. Například koncertní sál v Mikulově je v jiné dny sálem tanečním a Sweet Jazz o’ Time – Pocta Duke Ellingtonovi se skutečně odehrála v atmosféře, nad kterou by sám americký jazzový skladatel a pianista mohl spokojeně kývnout,” vysvětluje Partyka směřování festivalu k maximálnímu kulturnímu zážitku.
V souvislosti s výběrem lokací se patří uvést, že z důvodu povodní byly jeden z koncertů a jedna z edukačních přednášek přesunuty na nová místa. Nepřízeň počasí však mnohem více postihla sever Moravy, kde kompletně zdecimovala Základní uměleckou školu v Jeseníku. Hudba má pomáhat nejen v časech dobrých, ale i v těch méně šťastných. I z těchto důvodu LVHF společně s partnerskou společnosti Albaform věnovalo část z výtěžku 3. koncertu ve výši 20.000 Kč na podporu této školy a obnovu jejího vybavení.
Umělecké obsazení
Na LVHF 2024 přijala pozvání řada hvězd, sólistů a souborů. O neobvyklé zážitky v lokacích Lednicko-valtického areálu a jeho okolí se postarali Maxim Vengerov (housle), Jana Semerádová (barokní flétna), Josef Špaček (housle), Miroslav Sekera (klavír), Irvin Venyš (klarinet), Jan Šťastný (umělecký přednes), Martina Masaryková (soprán), Veronika Rovná (soprán), Veronika Hajnová (mezzosoprán), Richard Samek (tenor) a Roman Janál (baryton).
Zahrály soubory a orchestry Prague Philharmonia (pod vedením Vojtěcha Spurného), Collegium Marianum, Alinde Quintet, Clarimonia Ensemble, Bratislava Hot Serenaders & Serenaders Sisters (SK, pod vedením Juraje Bartoše), Musica Florea (pod vedením Marka Štryncla), Janáčkova filharmonie Ostrava (pod vedením Valentina Uryupina), Pěvecký sbor Gaudeamus Brno (sbormistryně Daša Karasová), Benda Quartet a Martinů Voices (sbormistr Lukáš Vasilek). O koncertní úvody se postarali Jiří Vejvoda a Veronika Paroulková.
Devátý ročník LVHF představil dílo 24 hudebních skladatelů v sestavě zahraničních, českých, současných i klasických. Uvedl také dvě díla objevená v katalogu valtického hudebního archivu – kromě zmíněné Sinfonie in G Carla Friedricha Abela také Offertorium J. G. Naumanna. Díla z valtické hudební sbírky mají na programu LVHF předem rezervovaná místo: „Archiv ukrývá řadu pokladů, z nichž postupně vybíráme hudební skvosty. Představujeme je novodobému publiku 21. století a věříme, že právě citlivé autentické nastudování udržuje takové dědictví živé a nezapomenutelné,” uzavírá Partyka přehled uměleckých výkonů a autorů z hlavní festivalové části.
Kdo si hraje, hraje ještě víc
Dobré jméno Lednicko-valtického hudebního festivalu spoluvytváří jeho doprovodné programy. Organizátoři pravidelně zařazují přednášky (letos dvakrát), hudebně-výtvarné kreativní dílny (letos se uskutečnily dvakrát, vždy v aranžmá vhodném pro jinou věkovou hranici žáků ZŠ), únikovou hru na hudební téma pro žáky 9. tříd a edukační koncerty pro oba stupně ZŠ (Filharmonie Brno pod vedením Patrika Červáka dětem zábavně vysvětlila, proč a jak orchestr funguje jako team).
„Na edukační koncerty v jízdárně zámku Lednice přijelo dohromady téměř 1.000 dětí. Po koncertě jsme s dětmi natáčeli ankety pro reportáž pro regionální televizní vysílání. Chtěli jsme znát jejich dojmy jejich vlastními slovy. Velkým příslibem do budoucna je pro mne i to, že mladé lidi jsem viděl v publiku na večerních koncertech LVHF,” vysvětluje Partyka zájem festivalu přivádět ke klasické hudbě i školou povinné ročníky. Doplňuje, že demografie zednářského ročníku je již známá, 3.716 návštěvníků, z toho 1.066 posluchačů ve věku do 18 let. Zastoupení mužů a žen je v rovnováze. Vedle česky hovořícího publika jsme slyšeli slovenštinu a němčinu. „Sdílení alchymie klasické hudby je poslání Lednicko-valtického hudebního festivalu nejen v rámci letošního devátého a zednářského ročníku. LVHF chceme v budoucnu určitě rozšířit. Tím myslím nejen počet koncertů, ale i doprovodných programů,” předesílá ředitel LVHF. Desátý ročník bude v duchu importu uměleckých hodnot. Kdysi se na přání Lichtenštejnů přivážely na jih Moravy semena a rostliny z Ameriky, LVHF se připravuje na import hudby a umělců.
BOX:
Seznam hraných autorů
Antonín Dvořák, Antonín Rejcha, Claude Debussy, Bedřich Smetana, Bohuslav Martinů, Carl Friedrich Abel, Carl Philipp Emanuel Bach, Duke Ellington, Eric Whitacre, Ferenc Liszt, Fridrich II. Veliký, Jan Dawid Holland, Jean Sibelius, Jiří Antonín Benda, Johann Gottlieb Graun, Johann Gottlieb Naumann, Johann Nepomuk Hummel, Johann Philipp Kirnberger, Johann Sebastian Bach, Leoš Janáček, Ludwig van Beethoven, Pavel Vranický, Samuel Barber, Wolfgang Amadeus Mozart.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]