Lekce klavíru ve virtuální realitě se staly skutečností

Lekce klavíru ve virtuální realitě, až tak daleko dnes dosahuje počítačová technika. Připojíte si 3D brýle a sluchátka ke klávesám a rázem se ocitnete v koncertním sále před dokonale naladěným nástrojem.

Tomas Jochmann testuje aplikaci Grand Reality (zdroj FB)

Tvůrci aplikace Grand Reality chtějí umožnit hru na klavírní křídlo každému, aniž by do reálného nástroje musel investovat stovky tisíc korun. Tento vyučovací experiment funguje online prostřednictvím aplikace. V aplikaci je nepřeberné množství skladeb v několika stupních obtížnosti pro různě pokročilé hráče.

Díky technologii od Facebooku umožňuje Grand Reality virtuální sledování rukou, což je pro začátečníky poměrně důležité. Pomocí USB nebo Bluetoothu se propojí aplikace s klasickými domácími klávesami. Výukové skladby lze v rámci nácviku zpomalit nebo je možné opakovat úseky. Aplikace nabízí nahrávání vlastní MIDI stopy realizované zvukem skutečného koncertního křídla.

V aplikaci lze zvolit režim pro více hráčů a pozorovat tak hrající ruku druhého hráče. Díky této funkci je možné provozovat online lekce s učitelem či sledovat virtuální koncert. Grand Reality postupně zveřejňuje skladby nahrané profesionálními pianisty a také pořádá online koncerty. Například 6. února 2020 se můžeme těšit na živý koncert klasického programu (Beethoven, Chopin, Rachmaninov, Janáček a Fišer) v podání pianistky Andrey Mottlové.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments