Letecká společnost zničila barokní nástroj: Noční můra se šťastným koncem
Izraelská gambistka a majitelka tohoto cenného nástroje, Myrna Herzog, cestovala z Ria de Janiera do Tel Avivu. Nebylo jí dovoleno, aby si vzala nástroj s sebou na palubu, místo toho putovala viola da gamba mezi ostatní zavazadla. Po přistání letadla došlo k tomu, co je pro každého instrumentalistu tou nejhorší noční můrou: Nástroj tak, jak byl Myrně Herzog předán, byl i s futrálem a smyčcem rozbitý doslova na třísky.
Viola da gamba, na kterou Myrna Herzog hraje, je originálním barokním nástrojem ze 17. století. Vyrobil ho anglický houslař Edward Lewis (1651-1617) v Londýně roku 1685. Jedná se o vzácně dochovaný model gamby po vzoru cremonské houslařské školy, připomínající svoji konstrukcí violoncello. Jeho cena se pohybuje kolem 200.000 dolarů.
Brzy po incidentu, začala letecká společnost s Myrnou Herzog vyjednávat o odškodnění za zničený nástroj a nabídla jí nejen stoprocentní finanční odškodnění za restaurování nástroje, škodu za smyčec i futrál.
„Díky této nešťastné události, společnost přehodnocuje svou přepravní politiku vůči hudebním nástrojům. To by mohlo ze společnosti Alitalia udělat upřednostňovanou leteckou společnost pro hudebníky a milovníky hudby. Budu nadále využívat jejich služeb stejně, jako tomu bylo doposud“, uvedla Herzog.
Téměř rok po nešťastné události, v lednu 2019, dokončil izraelský houslař Shlomo Moyal restaurátorské práce na Lewisově nástroji. Nástroj se podařilo opravit do funkční podoby před nehodou a jeho majitelka je s výsledkem mimořádně spokojená.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]