Letní Hudební výlety: Jazz v muzeu Tatra i mistři klarinetu v novém univerzitním komorním sále

Hudební výlety Svatováclavského hudebního festivalu otevírají skvosty architektury Moravskoslezského kraje. Nyní rozezní Muzeum nákladních automobilů Tatra jazz & jazz fusion pianisty Pavla Wlosoka se Zbigniew Kaleta Triem, a následně i starobělský Husův sbor. První červencový večer bude patřit světoznámým klarinetistům, kdy na nové Fakultě umění Ostravské univerzity vystoupí Andrew Marriner a Gabor Varga v doprovodu Zemlinského kvarteta, které posléze čeká koncert s Igorem Františákem v kostelíku ve Velké Polomi.
Muzeum nákladních automobilů Tatra - Kopřivnice (zdroj Svatováclavský hudební festival)
Muzeum nákladních automobilů Tatra – Kopřivnice (zdroj Svatováclavský hudební festival)

Špičkově interpretovaný jazz v podání Pavla Wlosoka (klavír) a Zbigniew Kaleta Tria: Zbigniewa Kalety (klarinet, saxofony), Jenyho Krompolce (baskytara) a Patrika Benka (bicí) se může stát opravdovým zážitkem v moderních prostorách Muzea nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici, které překvapivě disponují vynikající akustikou. Uznávaný pianista, skladatel a aranžér Pavel Wlosok přilétá na tento koncert až z americké Severní Karolíny, kde od roku 2002 pedagogicky působí na Western Carolina University v Cullowhee. Ve čtvrtek 29. června 2023 v 18:00 hodin v Kopřivnici rozehraje jazz fusion ze svých autorských kompozic společně s prvním klarinetistou prestižního NOSPR v Katovicích a skvělým jazzovým saxofonistou Zbigniewem Kaletou a jeho triem. Následující den se přesunou do Ostravy – Staré Bělé, kde se jejich koncert bude konat v Husově sboru v pátek 30. června 2023 v 18:00 hodin.

Mezinárodní letní kurzy KLARINET & SAXOFON zahájí svůj 22. ročník (sobota 1. července od 18:00 hodin) na nové Fakultě umění OU exkluzivním koncertem klarinetistů světového formátu. Vystoupí jeden z nejuznávanějších klarinetistů světa Andrew Marriner, který 33 let působil jako první klarinetista v Londýnském symfonickém orchestru. V minulém roce bylo pak jeho jméno hojně spojováno se Sirem Simonem Rattlem a Magdalenou Koženou, s nimiž účinkoval v rámci série koncertů po celé Evropě. V novém komorním sále Fakulty umění OU nyní vystoupí společně s klarinetovou ikonou Gaborem Vargou, někdejším pedagogem Royal Northern College of Music v Manchesteru, nyní zastávajícím prestižní pozici profesora na The Jacob School of Music v Bloomingtonu v USA. Společně s Igorem Františákem, Philippem Portejoiem (saxofon) a Zemlinského kvartetem budou provedeny skladby Faurého, a především skvostné „prubířské kameny“ – nejznámější a patrně nejpůvabnější dvojice klarinetových kvintetů: Mozartův a Brahmsův kvintet.

Hudební výlety realizované Svatováclavským hudebním festivalem tradičně přiváží prvotřídní projekty i do těch nejmenších obcí regionu. Do kostela sv. Václava ve Velké Polomi (neděle 2. července od 17:00 hodin) se Zemlinského kvarteto vrací po úspěšném uvedení Haydnových Sedmi posledních slov Vykupitelových na kříži s Markétou Cukrovou (2020), Igor Františák zase po loňském koncertu s unikátním souborem historických basetových rohů Lotz Trio (2022). Nyní společně provedou jejich oblíbený Mozartův Kvintet A dur, který zaznamenali na oceňované album již v roce 2017. Zemlinského kvarteto se představí i v Haydnově kvartetu C dur „Císařském“ a Sukově Meditaci na staročeský chorál Svatý Václave, která předznamenává zářijový festivalový jubilejní ročník SHF.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments