Letní slavnosti staré hudby 2010

Od 22. července do 8. srpna bude v Praze probíhat 11. ročník dnes již renomovaného festivalu Letní slavnosti staré hudby. Během necelých tří týdnů se uskuteční devět koncertů hudby od renesance po pozdní baroko. Místa konání pořadatelé často vybírají i s ohledem na určení skladby (světská či církevní) nebo dobu vzniku. Minulý jubilejní ročník se velice vydařil a i letošní program slibuje mnoho příjemných zážitků. Mottem festivalu je tentokrát virtuozita.


Festival letos zahájí několika novodobými premiérami skladeb Františka Jiránka. Dnes téměř neznámý skladatel působil v pražské kapele hraběte Václava Morzina jako houslista, po rozpuštění orchestru se uchýlil do Drážďan, kde skládal hudbu v tzv. galantním stylu. Vivaldiovské inspirace v Jiránkově díle připomene koncert v Rudolfinu. Hrát bude Collegium Marianum se sólisty S. Azzolinim (fagot), D. Sinkovským (housle) a flétnistkou a uměleckou vedoucí Janou Semerádovou.

Jana Semerádová

V krásném Tereziánském sále Břevnovského kláštera zahraje 24. července Miklós Spányi tři sonáty od C. P. E. Bacha, Jiřího Bendy a F.W.Rusta. Provede je na klavichord, který nemáme možnost slyšet na vlastní uši příliš často. Spányi je odborník skutečně povolaný: redigoval několik vydání skladeb C. P. E. Bacha a nahrává jeho kompletní dílo pro klávesové nástroje.

Miklós Spányi

Koncert v Tereziánském sále
Tak jako v loňském roce bude i letos Trojský zámek hostit hudbu španělskou. Tentokrát přijede andalusky soubor Accademia del Piacere a večer bude věnován viole da gamba (mladý umělecký vedoucí souboru Fahmi Alqhai je již uznávaným gambistou). 26. července uslyšíme skladby španělských komponistů 16. a 17. století.

 

Hlavní sál Trojského zámku
Fahmi Alqhai
Housle v hlavní roli – tak by se dal nazvat koncert, který se bude konat 28. července v refektáři kláštera dominikánů v pražské Jilské ulici. Německý soubor Harmonie Universelle (umělecký vedoucí: houslista Florian Deuter) zahraje skladby H. I. F. Bibera, J. H. Schmelzera a G. Muffata.
Refektář dominikánského kláštera

Harmonie Universelle

 

„Než jsme byli ohromeni hlaholem wagnerovských tub a výbuchy činelů, hudba byla tichá. A vše s ní. Cinky v takovém světě kralovaly.“ Těmito slovy je uveden koncert z 29. července. Opustit hlučný svět všedních dní budeme moci v klášteře sv. Anežky České s Brucem Dickneyem (cink) a ansámblem La Violetta. Na programu jsou skladby D. Ortize, O. Lassa a L. Rossiho.

 

Kostel v klášteře sv. Anežky České
Bruce Dickney
Koncert 2. srpna – s podtitulem la Famosa Cantatrice – konečně potěší příznivce vokálního umění. Maria Skiba přednese výběr z tvorby renesančních skladatelek Barbary Strozzi a Francescy Caccini. Doplní je dva muži – Luzzasco Luzzaschi, skladatel pozdní renesance, a Gerd Amelung u klavíru. Hrát a zpívat se bude v Martinickém paláci na Hradčanech.

 

Barbara Strozzi
Král Bedřich II. Pruský byl nejen úspěšným vojevůdcem, ale také miloval hudbu, sám hrál výborně na flétnu. V Břevnovském klášteře se 4. srpna bude konat „Koncert na zámku Sanssouci“. Na flétnu bude hrát Jana Semerádová a na cembalo Barbara Maria Willi.
Barbara Maria Willi
Před Orfeovým zpěvem prý krotly i divé šelmy. Tato mytická postava se stala námětem mnoha hudebních děl a reprezentuje i hudbu (či zpěv) jako takovou. Tenorista Jan van Elsacker přednese árie S. Landiho a L. Rossiho věnované nešťastnému Orfeovi a jeho Eurydice. Doprovázet 5. srpna v letohrádku Hvězda bude belgický soubor Il trionfo del Tempo.
Jan van Elsacker
A na závěr festivalu opět lahůdka, tentokrát taneční: francouzský soubor La Compagnie L´Eventail zatančí čtyři choreografie podle původních krokových variací z 18. století. 8. srpna se v divadle Hybernia přeneseme do čtyř evropských zemí: Ve Francii bude tanec doprovázet hudba Andrého Campry, v Anglii Henryho Purcella, v Německu Johanna Rosenmüllera a v Itálii Antonia Vivaldiho. Hudebního doprovodu se ujme vynikající soubor staré hudby Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse, kterého známe např. jako dirigenta úspěšné inscenace opery Rinaldo ve Stavovském divadle.

 

La Compagnie L´Eventail
Vstupenky na Letní slavnosti staré hudby můžete zakoupit již nyní, pokud tak učiníte přímo v pokladně Collegia Marianum a navštívíte alespoň tři koncerty, získáte slevu 20%. Více informací naleznete na níže uvedené internetové stránce. U jednotlivých koncertů jsou i hudební ukázky, které Vám případně pomohou ve výběru koncertů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat