Letní slavnosti staré hudby letos uvedou Cavalliho operu Calisto

Ústředním tématem Letních slavností staré hudby budou nejrůznější podoby ženské hudebnosti. Festival začne 13. července na zámku Troja a kromě hudebních zážitků pro návštěvníky připravuje opět zpřístupnění historických sálů i sakrálních prostor. Podrobný program letošního už 16. ročníku Letních slavností staré hudby pořadatelé zveřejnili právě dnes.

Mottem festivalu, který potrvá do 6. srpna, je femina aeterna, tedy věčná žena. „V dějinách byly ženy v hudbě považovány za výjimečný, nezřídka dokonce nevítaný jev. Přesto, jak ukazují novodobá zkoumání, vývoj světové hudby výrazně ovlivnila celá řada znamenitých skladatelek, interpretek i patronek umění, které však většinou rychle upadly v zapomnění,“ okomentovala letošní programovou linii festivalu Letní slavnosti staré hudby jeho ředitelka Markéta Semerádová.

Festival představí například díla známé skladatelky Hildegardy von Bingen, zazní kompozice francouzské barokní umělkyně Elisabeth Jacquet de La Guerre i skladby inspirované osudy významných hrdinek křesťanské tradice – sv. Cecílie, Zuzany či Máří Magdalény – a příběhy ženských mytologických postav, jako jsou bájná královna Didó či bohyně Kallistó a Diana. Mezi interprety jsou například brazilská sopranistka Luanda Siqueira, kontratenorista Terry Wey, gambistka Lucile Boulanger, instrumentalistka Paulina van Laarhoven či kytarista Quito Gato.

Vrcholem festivalu se má stát uvedení barokní opery Francesca Cavalliho Calisto v podání souboru Collegium Marianum pod vedením Jany Semerádové a divadelní společnosti Buchty a loutky. Bude jí patřit závěrečný večer festivalu ve Státní opeře.Nastudování je zcela v duchu dobové barokní praxe, k italskému divadlu neodmyslitelně patřily i loutky. Důraz slibují inscenátoři klást na srozumitelnost textu a námětu – libozvučné árie a expresivní recitativy v italštině střídají dialogy v češtině, odehrávající se na loutkové scéně. V titulní roli vystoupí Hana Blažíková, dále v obsazení figurují Tomáš Král, Barbora Sojková Kabátková, Jan Mikušek a Tomáš Lajtkep, pod režii inscenace je podepsán Vít Brukner. Francesco Cavalli, varhaník, tvůrce duchovní hudby a zakladatel benátské opery, uvedl svoji operu Calisto, zkomponovanou podle Ovidiovy sbírky Metamorphoses, poprvé v roce 1651 v Benátkách.

Festivalový program se odehraje také v Míčovně Pražského hradu, v Emauzích, v kostelech sv. Šimona a Judy a Panny Marie Sněžné a v Betlémské kapli.

www.letnislavnosti.cz

Foto LSSH

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat