Letní taneční zpravodajství (2)

Bilance festivalu KoresponDance nebo European Dance Competition, pozvánky na japonský svátek Tanabata, Re-Connect Art festival, Sklizeň v Rezi.Danci Komařice nebo do Galerie Benedikta Rejta v Lounech.
Festivalový vstup na druhé nádvoří zámku Žďár (foto Dragan Dragin 2023)
Festivalový vstup na druhé nádvoří zámku Žďár (foto Dragan Dragin 2023)

Žďár nad Sázavou a Zámek Žďár ožily festivalem KoresponDance: přišlo více než 6 tisíc diváků
Žďár nad Sázavou v uplynulých dnech tančil a oslavoval architekta Santiniho. V jeho tradičním dějišti se totiž uskutečnila 11. edice mezinárodního festivalu současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance. Ten oživil mezi 13. a 16. červencem veřejný prostor města, zámek i Zelenou horu. Letošní ročník byl oslavou pozoruhodné osobnosti české barokní architektury Jana Blažeje Santiniho, jehož jedinečné principy provázely i uváděná představení. Festival připomněl 300 let od jeho úmrtí. První den festivalu pozval veřejnost na žďárské náměstí Republiky na program zdarma, ústřední zázemí pro následující dny vytvořil jako obyčejně tamní zámek. Pestrý program oslovil všechny věkové kategorie, od nejmenších po seniory, hojné zastoupení letos měly rodiny s dětmi. A nechyběli ani profesionálové z oboru. Řada letošních představení byla natolik divácky úspěšných, že si vysloužila ovace ve stoje.

Hlavní části festivalu KoresponDance předcházel tradičně jeden festivalový den v Praze, a to 27. června v CAMP – Centru architektury a městského plánování. Ten byl oslavou 100. výročí narození architekta Karla Pragera. Představení, besedy, workshopy a filmové projekce největšího site-specific festivalu v České republice letos přilákaly více než 6 tisíc diváků i z odlehlých koutů republiky a rovněž ze zahraničí.

„Co může být pro pořadatele krásnějším dárkem, než spokojení návštěvníci i účinkující umělci! Proto nás velmi těší, že letošní ročník sklidil mimořádné ohlasy ze strany publika. Přítomní ocenili nejen téma ročníku Architektura a krajina a s očekáváním pozorovali, jak se obor architektury, a zejména pak myšlení Santiniho promítne do uváděných představení, ale chválili si především jejich vysokou kvalitu a atraktivitu i útulné a odpočinkové prostředí zámeckého areálu, přátelskou atmosféru či milý přístup ze strany pořadatelské služby. To je pro nás jednoznačně hnacím motorem do dalších let a již nyní se těšíme na přípravy dalšího ročníku,“ říká s nadšením ředitelka festivalu Marie Kinsky.

Zelená hora (foto Dragan Dragin)
Zelená hora (foto Dragan Dragin)

„Nutno dodat, že klíčovou úlohu na podobě a realizaci festivalu hrají i jeho sponzoři a jejich spokojenost s výsledkem. Bylo pro nás velkou radostí přijetí osobní účasti a povzbudivá slova jednadvaceti ředitelů partnerských institucí a sponzorů, stejně jako řady novinářů nejen na slavnostním zahájení festivalu, ale i zájem některých z nich zůstat i po další dny a sledovat jeho program,“ dodává. Vedle italského velvyslance Maura Marciliho, ředitele Francouzského institutu Stanislava Mrozka, hejtmana kraje Vysočina Vítězslava Shreka, místostarosty města Žďár Rostislava Dvořáka a dalších partnerů při slavnostním zahájení osobně vystoupil i ministr kultury Martin Baxa, který poděkoval Marii Kinsky za její zásluhy v přetváření Žďáru nad Sázavou v jedno z významných center českého moderního umění.

Uskupení Fêtes Galantes pod režijním vedením světově respektované choreografky Béatrice Massin, hlavní hvězdy tohoto festivalu, vzbudilo největší očekávání, ale i ohlasy. Tanečníci v pestrobarevných kostýmech ztvárnili úchvatné a propracované choreografie, jež byly prolnutím dílem současného a dílem barokního tance na hudbu Mozartova Rekviem. Odsud také název představení Rekviem – Radostná smrt, jež mělo po vzoru mexické tradice divákům zprostředkovat, že ve vnímání smrti se dá najít i pozitivní a krásný rozměr. Pro KoresponDance se jednalo o první adaptaci inscenace v outdoorových podmínkách, což dokazuje, že in situ představení mají obrovský smysl. Následoval projekt Rezonance, na němž vedle Fêtes Galantes s Béatrice Massin participovalo naše přední těleso v oblasti barokní hudby, Collegium 1704. Rezonance se konala v kapli sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, vrcholné stavbě Jana Blažeje Santiniho. Její neopakovatelný genius loci a hra světla si dokonale notovali s hudbou a zpěvem, stejně jako s tanečními kreacemi na Santiniho číslo 5. Výkony umělců v obou představeních po právu sklidily nekončící ovace ve stoje.

O tom, že naše životy tvoří čísla a algoritmy, přijeli do Žďáru vypovědět belgičtí žongléři Tall Tales Company. Putovní performance se sluchátky na uších doprovázená žonglérskou akrobacií na Santiniho čísla nabízela nejeden moment překvapení, do kterých zámeckých zákoutí diváky tato výprava zavede a co dále se v nich bude dít. Jaké umělecké možnosti skýtají na pohled obyčejné kovové tyče, předvedla performerka a akrobatka Eliška Brtnická a její kolektiv v představení Thin Skin.

Ferst Dadler kráčí – tak byl pojmenován letošní velký komunitní projekt, který angažoval různé skupiny obyvatel Žďáru a okolí napříč generacemi a ukázal, že hýbat se a tančit může doslova každý. Dvouhodinová performativní procházka vedla od Dolního hřbitova, přes zámek až na Zelenou horu po poutní cestě Santiniho a vtáhla do víru dění náhodné kolemjdoucí i turisty. KoresponDance Battle Kristiána Mensy dal příležitost vyniknout mnoha domácím i zahraničním street dancerům. Ve dvoudenní „bitvě“ se utkaly jak taneční páry, tak jednotlivci. Vítěz si z KoresponDance odvezl cenu v podobě možnosti vystoupení na taneční soutěži v Holandsku.

B. Massin a Cie Fêtes Galantes – Requiem, Radostná smrt (foto Dragan Dragin, KoresponDance 2023)
B. Massin a Cie Fêtes Galantes – Requiem, Radostná smrt (foto Dragan Dragin, KoresponDance 2023)

Cirkusová umělkyně Ana Jordão a tanečník Kim-Jomi Fischer promluvili ve svém intimním duetu citlivou pohybovou řečí muže a ženy. Performerka Stéphanie NDuhirahe v představení Šrámy/la débattue zas pozvala do několika zámeckých útrob, kde povyprávěla o svém životě, a zejména pak vylíčila dávný příběh vlastní rodiny. Dvojice Compagnie Monad ve vystoupení Yin Zéro uvedla přítomné téměř do hypnózy při tanci inspirovaném derviši v bohatých sukních za zvuků hudby, jež postupně přidávala na energičnosti.

Čeští a italští absolventi tanečních škol BeInternational vystoupili první festivalový den v site-specific performancích na náměstí Republiky a podruhé pak paralelně na různých místech prvního zámeckého nádvoří. Manolo Alcántara rozpomněli publikum na náměstí na technologie předků, s jejichž pomocí postavili obří samostojný oblouk z dřevěných krabic. La Méandre zas třikrát uvedli obecenstvo do varu v rytmu elektronické hudby s prvky andaluského tance sevillana. Prostor byl dán i žďárským a dalším dětem z Tvořivého tábora a projektu Škola tančí, které předvedli své výtvory na téma architektura a urbanismus. Více informací na webu festivalu, kde bude opět zveřejňován i nový program příštího ročníku.


European Dance Competition Brno 2023 (foto Arthur Abram)
European Dance Competition Brno 2023 (foto Arthur Abram)

V prvním ročníku soutěže European Dance Competition Brno získalo ocenění 21 juniorských tanečníků ze střední Evropy
Na konci června se v Janáčkově divadle uskutečnil první ročník mezinárodní taneční soutěže pro juniorské tanečníky ve věku od 12 do 18 let. Do soutěže se přihlásilo 67 tanečníků ze třinácti tanečních konzervatoří a baletních akademií z Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Do finále jich postoupilo 33, oceněných bylo 21 mladých talentů. Ti nejnadanější získali lukrativní stáže na baletních školách v Kanadě či Berlíně.

European Dance Competition Brno je novým ambiciózním projektem, který pořádá Balet Národního divadla Brno ve spolupráci s brněnskou baletní školou Filiánek. Cílem soutěže je stát se platformou pro objevování, podporu a propagaci nových nadějných tanečních talentů. Zaměření soutěže bylo oproti předešlým pokusům širší – soutěžit mohli tanečníci zaměřující se na současný tanec, a to bez povinnosti prokazování mimořádných dovedností v klasické taneční technice.

V odborné porotě zasedli bývalý šéf Baletu Národního divadla v Praze Petr Zuska, umělecký ředitel Evropské baletní Grand Prix Boris Nebyla, emeritní první sólistka Mariinského divadla Anastasia Matvienko, uznávaný choreograf Lukáš Timulák a Simona Noja-Nebyla, bývalá první sólistka Vídeňského státního baletu. V prvním kole, které se konalo 27. června, předvedlo 67 mladých tanečníků celkem 71 klasických variací a moderních choreografií. Ve finále o dva dny později pak porota hodnotila 33 tanečníků a ocenění nakonec získalo 21 tanečníků.

Během tří dnů měli mladí tanečníci možnost trénovat s šéfem baletu NdB Máriem Radačovským nebo Lukášem Timulakem, zaměřujícím se na současnou choreografii. Tanečníkům, kterým se nepodařilo postoupit do finále, byly umožněny klasické i současné masterclasses s baletní mistryní Janou Přibylovou nebo bývalou demisólistkou baletu NdB Kristýnou Kmentovou.

Ocenění tanečníci získali kromě uznání poroty také hodnotné dary od partnerů: letní masterclasses se světovými baletními hvězdami Denisem Matvienkem a Ninou Ananiashvili, pobyt na tanečním kempu na Vysočině, poukázky na nákup v Dance shopu či poukázky do Národního divadla Brno. Univerzálně nadaní tanečníci získali stáže na prestižních tanečních školách – týdenní stipendium na Staatliche Ballettschule Berlin nebo intenzivní letní masterclass na École supérieure de ballet du Québec v Kanadě.

European Dance Competition Brno 2023 (Mário Radačovský a Karel Littera, foto Arthur Abram)
European Dance Competition Brno 2023 (Mário Radačovský a Karel Littera, foto Arthur Abram)

„Po vzniku juniorského baletu NdB 2 přišel na svět také důležitý projekt taneční soutěže. Oba projekty pomáhají Baletu NdB v hledání talentů a etablování značky na mapě Evropy. Úroveň prvního ročníku překročila má očekávání i přesto, že nebyla udělena cena Grand Prix – umělecký roční kontrakt v baletu NdB 2. Osobně považuji za velmi důležité v tomto projektu pokračovat, a po důkladné analýze budeme další ročník posouvat k ještě vyšší úrovni,“ zhodnocuje Mário Radačovský, ředitel soutěže. Další ročník soutěže se bude konat v roce 2025.


Japonský svátek Tanabata (foto archiv Česko-japonské společnosti)
Japonský svátek Tanabata (foto archiv Česko-japonské společnosti)

Japonský svátek Tanabata na pražské Hanspaulce 22. 7. – tanec nebude chybět
Japonský svátek Tanabata zasvěcený nebeským milencům, můžete zažít v sobotu 22. července mezi 11. a 17. hodinou na Praze 6 v parku Hanspaulka. Již čtvrtý ročník přináší Česko-japonská společnost, která připravila program zdarma.

„Park na Hanspaulce je známý svými sakurami, my jej však na jeden den změníme doslova v bambusový háj. Přijďte se přesvědčit na vlastní oči a zažijte Japonsko v srdci Evropy. Tanabata neboli svátek hvězd je neodmyslitelnou součástí začátku japonského léta, kdy se napříč celým Japonskem konají oslavy spojené s legendou o lásce nebeské,“ přibližuje svátek organizátorka Sabina Lukášová, manažerka Česko-japonské společnosti.

Na nebesích se přadlena Orihime zamilovala do pasáčka nebeských krav Hikobošiho. Opojeni láskou však oba zanedbávali své povinnosti. Nebeský vládce je rozdělil mléčnou dráhou a povolil jim setkání jen jedinkrát za rok, jak vypráví prastará legenda. Sedmého dne sedmého měsíce, kdy se v Japonsku slaví tento svátek, vytvoří vrány ze svých křídel pro oba milence most, aby se jejich setkání mohlo uskutečnit.

Japonský svátek Tanabata (foto archiv Česko-japonské společnosti) 2
Japonský svátek Tanabata (foto archiv Česko-japonské společnosti)

„Každý má nějaké přání a v tento magický den se může vyplnit. Stačí ho napsat na papír tanzaku a zavěsit na bambusovou větev, která tvoří symbol samotného svátku. Vychutnejte si japonský street food, tradiční i moderní sladkosti, zelený čaj Matcha nebo nápoj z citrusu Yuzu. Pro dospělé bude připraven nápoj božského původu – saké, vyhlášená japonská whisky Nikka nebo řemeslné pivo,“ dodává Sabina Lukášová.

Festival zahájí veselý lidový tanec v podání skupiny Yosakoi Hanamaru. „Bránici zaručeně rozechvěje komedie Divadla kjógen, s Janem Benešem ověříme ostří japonského meče, Kenya Satoh a Markéta Fujita Reiter představí tradiční strunné nástroje šamisen a koto, které ale zvládnou i moderní skladby. Nebude chybět ani okinawské energické bubnování Ryukyukoku Matsuri Daiko. Tradiční umění štětce přiblíží návštěvníkům Mari Kučera ukázkou psaní kaligrafie na velké plátno. Návštěvníci v japonském letním oděvu se mohou zúčastnit volby Miss. / Mr. Yukata,“ popisují organizátoři, „Pro aktivní návštěvníky budou připraveny kreativní dílny: vázání ozdobných uzlů mizuhiki, malba na vějíře a samozřejmě výroba barevných přání tanzaku. Skvělou památkou bude jistě fotografie v letní verzi kimona – yukatě, do které vás rádi profesionálně oblékneme. Pro děti i hravé dospělé budou připraveny soutěže i stanoviště s konzolemi Nintendo. Kousek Japonska si návštěvníci budou moci odnést i domů, nebudou totiž chybět ani stánky s drobnostmi pro radost a bleší trh!“

O své cestovatelské zkušenosti se s návštěvníky osobně podělí fotograf Jan Březina. Výstava Japonsko, země vycházejících úsměvů představí na 20 velkoformátových fotografiích pohled na zemi před a po COVIDu. Více o akci na webu organizátora.


Farma v jeskyni, Commander (snímek z filmu)

Re-Connect Art festival představí film Commander i napůl robotickou performanci
Film Commander souboru Farma v jeskyni, který je součástí stejnojmenného multimediálního projektu, uvede Prague Biennale na Re-connect Art festivalu. Film je sice součástí inscenace, ale žije také svým vlastním životem na mezinárodních filmových festivalech. Nyní bude uveden 23. července v Kampusu Hybernská.

Představení umělce Guy Bar-Amotze a Armanda Rotondiho dnes v Praze nabídne také multižánrové zážitky. Performance R.U.R. Part II. byla vytvořena robotickou a lidskou činností a přináší tak hybridní dílo, které snoubí pohyb s živou sochou, prostorovým zvukem, scénickými prvky son-et-lumière a interaktivním programováním. Premiérové uvedení 20. července v Divadle X10 v rámci RE-CONNECT ART: Umělá inteligence a kreativita. Vstup volný.

V Izraeli narozený a v Londýně usazený umělec Guy Bar-Amotz (1967) od roku 1996 experimentuje s komplexními systémy, které tvoří propojené počítačové soustavy, instalace, performance, sochy a zvuk, přičemž se zaměřuje na různé aspekty participace a budování dialogu mezi umělci, performery a publikem. Již od svých raných děl bylo jeho záměrem fyzické utváření dat, ideologií a konceptů. Jeho nejnovější instalace s roboty se soustředí na dané a existující významy. Roboti vykonávají předem napsané skripty o svém vlastním bytí. Jsou odrazem či dokonce opakováním lidí. Mají potenciál stát se náhradou lidí. Umělec podvrací smysl, ba ničí realitu kontextu, v němž byly roboti vyrobeni, a tak je osvobozuje z jejich pout. Ze stejných fyzických pout, které omezují nás lidi v naší každodenní existenci.

R.U.R. Part II. (foto archiv Prague Biennale)
R.U.R. Part II. (foto archiv Prague Biennale)

Více o akcích festivalu na Facebooku.

Mezinárodní festival performance a multimédií Re-Connect Art: Virtual Body of Society se koná od 13. do 30. července 2023 na veřejných prostranstvích především v centru Prahy. Ve třech postupně zahájených programových blocích představí přibližně desítku živých performancí, sekci videoinstalací, a mezinárodní přehlídku videoartových děl, která budou prezentována na obrazovkách a LED panelech umístěných na frekventovaných veřejných místech: náměstích a relaxačních zónách, knihovnách, kavárnách, pasážích, obchodních, kulturních a komunitních centrech, nádražích, nemocničních čekárnách atd. Hybridní forma festivalu kombinuje prezentaci uměleckých děl ve veřejném prostoru s možností účasti online, na dálku. Tento formát vznikl v reakci na podmínky nastolené globální pandemickou krizí, a i do budoucna je jeho vizí rozvíjet a adaptovat současné technologie pro oblast umění.


Foto archiv Rezi.Dance Komařice
Foto archiv Rezi.Dance Komařice

SKLIZEŇ – slavnost tance a nového cirkusu v krajině
Na sobotu 22. července zve diváky jihočeské umělecké centrum Rezi.Dance Komařice na performativní slavnost. Uvede taneční a novocirkusová představení, která vznikala v uměleckém rezidenčním programu A-I-R a čerpají inspiraci v místní krajině. Umělecký rezidenční program již po dobu 6 let organizuje spolek Rezi.Dance v domě Pod Javory v Komařicích. „Krajina okolo Rorátu je magická. Je kouzelná. My k ní budeme přistupovat s největším respektem a místním obyvatelům ukážeme jiný pohled na jejich místo. Na místo, které nikdy takhle neviděli, a lidem, kteří tu budou poprvé, zaručíme že se sem někdy budou chtít vrátit,“ slibují organizátoři.

Program:
22. 7. 2023 – louka, les, okolí rybníku Rorát, cca 10 min od obce Komařice (přesná mapka a popis představení v tištěném programu – k dostání ve Slunečném obchůdku Komařice, na OÚ Komařice) Odpolední program je z kapacitních důvodů rozdělen do dvou bloků – hrají se stejná představení. Již při koupi vstupenky si zvolíte, v jaký čas půjdete na jaké představení. Představení TETSU od 20:15 je pro všechny najednou.

14.30 – Mikrosvěty I. – dětský program (od 4 do 10 let) – 60 min
14.30 – . tektoparty I. – geologická procházka – komorní program – 90 min
15.00 – Otisky/Cirk La Putyka + Ptačí opera I. – hlavní program – 90 min

17.00 – Mikrosvěty II. – dětský program (od 4 do 10 let) – 60 min
17.00 – . tektoparty II. – geologická procházka – komorní program – 90 min
18.00 – Otisky/Cirk La Putyka + Ptačí opera II. – hlavní program – 90 min

20.15 – TETSU – hlavní program – 50 min

. tektoparty (foto Vojtěch Brtnický)

Závěrečný oheň s publikem, sdílení zážitků, závěr slavnostního dne. Přesun na letní párty do Sedla – 15 min pěšky. Vstupné 100,- Změna programu vyhrazena. OD 14.00 na místě otevřen info point, zajištěné lehké občerstvení, toalety. Celá slavnost je koncipovaná formou pikniku, prosím vezměte si s sebou vlastní deky a polštářky na sezení. Děkujeme!

Vstupenky:
VSTUPENKA NA VŠE: hlavní program/ rodinný + komorní program – 4 představení
OTISKY/Cirk La Putyka + PTAČÍ OPERA + TEKTOPARTY + TESTU – 1 osoba /300,-/ děti do 15 let zdarma

POUZE KOMORNÍ PROGRAM – 1 představení
. TEKTOPARTY (omezená kapacita, 30 osob na jedno představení) – 1 osoba/ 50,- (představení pro dospělé)

dětský program – 1 představení
MIKROSVĚTY – (omezená kapacita, 40 dětí na jedno představení), vhodné pro děti od 4 do 10 let, vstupné zdarma

Vstupenky nebudou na místě k prodeji, je nutné si je zakoupit předem na OÚ Komařice nebo ve Slunečném obchůdku Komařice. Je možné si je závazně zamluvit na čísle 733 722 130 nebo na [email protected]. Kapacita je omezena. představení jsou podrobně popsána na webu organizátora.


Taneční projekt Síla v kráse a krása v síle (foto Vojtěch Brtnický)

Tanec v expozici | Krása v síle – síla v kráse
Připomínáme také akci v Galerii Benedikta Rejta v Lounech ve středu 26. července od 16:00 hodin. Tanec v expozici, Krása v síle – síla v kráse, kterou v koprodukci s Tancem Praha připravila Yana Reutová se skupinou ukrajinských tanečnic je vytvořena na míru prostoru Galerie Benedikta Rejta a instalaci výstavy Krása. Tanec bude probíhat od 16:00 do 17:00.
Tančí Diana Khrushch, Olena Korotkova, Anastasiia Pavlovska, Yana Reutova, Valeriia Tsvirkunova. Hudba Jana Kubánková, Tomáš Kerle. Kostýmy Mariana Novotná. Připraveno v koprodukci s TANEC PRAHA.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments