Letní taneční zpravodajství (3)

Taneční a pohybové divadlo o prázdninách: vybíráme z aktuálních událostí. Festival Komedianti v ulicích, speciální minifestival Alice Minar & col., premiéra baletu Egon Schiele – Autoportrét na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově, program zahájení Letní Letné a další novinky.
Tábor (Komedianti v ulicích)

Poznámka na festival pouličního divadla Komedianti v ulicích 2023
Festival věnovaný pouličnímu divadlu Komedianti v ulicích, který patří ke každoroční letní kulturní nabídce města Tábor, se letos koná ve dnech 4.–6. srpna na Žižkově náměstí a v přilehlých ulicích. Nový cirkus, pouliční divadlo, klauniády – to vše nabízí zdarma svým návštěvníkům už jeho 12. ročník. Letos se diváci mohou těšit třeba na vystoupení Cirku LaPutyka, extrémní žongléry a fakíry nebo divadlo pro batolata. Tři dny zábavy návštěvníkům zpestří také několik koncertů a divadelní dílny.

Po dvou letech se na festival Komedianti v ulicích vrací prvotřídní novocirkusové divadlo Cirk La Putyka. V představení s názvem Boom vypoví o hodnotách a snech generace Z. Vrcholné cirkusové umění nahlédne do života mladých lidí, které vídáme s mobilními telefony v rukou a sluchátky na uších. V tomto projektu se Cirk La Putyka spojil s umělci z kyjevské cirkusové a divadelní akademie. Párová akrobacie, cyr wheel, break dance, street dance, to vše za doprovodu živé elektronické hudby.

Cirk La Putyka – Boom vol.2 (foto Lukáš Bíba)

Klaunskou show v rytmu tanga ozvláštněnou obřími bublinami přiváží z Argentiny Espuma Bruma. Další zahraniční umělci předvedou až extrémní žonglérské kousky. Soubor Kukliar ze Slovenska představí Show Drňošov, ve které balancuje na velmi tenké hranici mezi něčím prudce stupidním a vysoce sofistikovaným. Ze Španělska přijíždí pořádně střelené duo Estupida Compañia s programem plným humoru, ale i chůze po skle, házení nožů, uléhání na hřebíkové lůžko a manipulace s ohněm. V pátek večer si pak návštěvníci festivalu mohou užít ohňovou a světelnou show Influx Vojty Stolbenka. Z tuzemska zavítá na festival třeba Cirkus TeTy, Holektiv nebo Bratři v tri(c)ku.

Festival Komedianti v ulicích nabídne i speciální představení pro batolata. Jmenuje se Hmyzí hotel bzzzz a přiváží ho zkušená Hana Strejčková se souborem FysioArt, která se tvorbě pro úplně nejmenší děti věnuje přes 10 let a je režisérkou aktuálního hitu Laterny magiky BatoLaterna. O zábavu pro větší děti se postará hned několik loutkových divadel. Pro ty, kteří se chtějí i aktivně zapojit, jsou připraveny dílny nového cirkusu a divadelního líčení. Nebudou chybět ani oblíbení animátoři, tedy mimové, klauni, žongléři či chůdaři.

FysioART – Hmyzí hotel Bzzzz (indoor verze, foto Anna Šolcová)

Kompletní program najdete na webových stránkách festivalu.

Mezinárodní festival Komedianti v ulicích ve městě Tábor vznikl v roce 2011. Svou poetikou je jedním z mála českých festivalů, který prezentuje moderní pouliční divadlo v centru památkové rezervace. Nabízí dramaturgii zaměřující se na trendy reflektující současné pouliční umění doma, ale i v zahraničí. Jeho doménou jsou cirkusová umění, klauni, pantomima, loutky, pohybové divadlo, interaktivní představení, dílny nebo hudba. Hlavním pořadatelem je město Tábor ve spolupráci s divadelní společností Mime Prague. Uměleckým šéfem a dramaturgem programu je přední český mim Radim Vizváry, držitel ceny Thálie a umělecký šéf Laterny magiky.


Alica Minar a kol. – Permeance (foto Simon Mariacher)
Alica Minar & col. – Permeance (foto Simon Mariacher)

Alica Minar & col. uvádí minifestival ve znamení vztahu člověka a vody
Umělecký kolektiv Alica Minar & col. uvede 10. srpna od 18.00 do 22.00 v kulturním prostoru Letohradská 10 minifestival Waves of Transformation ~ ve znamení PERMEANCE o vztahu člověka a vody. Událost propojí návštěvníky skrze umění s přírodou. Zvláštní důraz bude kladen na pečování o sebe sama a nalezení vlastní transformace.

„Taneční inscenace PERMEANCE poběží po celou dobu trvání festivalu. Performance tematicky doplní konceptuální výstava designových doplňků z rákosí umělkyně Hany Brandejs. V 18.30 proběhne čtení poezie autorů textů PERMEANCE Kataríny Bakošové a Henninga Bocherta. V 19.30 zahájíme symbolický transformační rituál a po něm zazní DJ set Vi Huyen Tranové. Prostor Letohradské vyzdobí filmová a divadelní scénografka Magdaléna Vrábová. Vlna za vlnou se vlní a graduálně, pomalu a jemně proměňuje svět. Pojďte se připojit,” říká choreografka a performerka Alica Minar.

Taneční inscenace PERMEANCE zkoumá naše měnící se zkušenosti s vodou ve vzpomínkách i v současnosti. Předává pocit soudržnosti a harmonie s přírodou a se sebou samým. Pocit hravosti a lehkosti přináší její multilingvální povaha, jako když jsme nadnášeni vodní hladinou za letního dne, která nás jako siréna postupně a nenásilně vtahuje do hlubin tématu.

Více také na facebookové události.

Alica Minar & col. je umělecký kolektiv založený v roce 2020 slovenskou choreografkou a performerkou Alicou Minar. Minar pracuje na pomezí tanečního, fyzického a objektového divadla. Silná vizualita, v níž jdou narace a abstrakce ruku v ruce, je pro její tvorbu typická. Intuitivně, prostřednictvím bizarních situací, hledá humor a poezii, přitom je odhodlaná zkoumat a společně s divákem pitvat opomíjené aspekty tíživých společenských témat. Kolektiv působí v Česku a Německu.


Egon Schiele – Autoportrét (Sophie Debou a Sebastiano Mazzia, Jihočeské divadlo, foto Pavel Hejný)
Egon Schiele – Autoportrét (Sophie Debou a Sebastiano Mazzia, Jihočeské divadlo, foto Pavel Hejný)

Egon Schiele – Autoportrét: taneční premiéra Jihočeského divadla na Otáčivém hledišti v expresionistickém duchu
Jedinou premiéru v letní sezóně 2023 před Otáčivým hledištěm představí soubor baletu Jihočeského divadla v termínu od 5. do 13. srpna. Pod inscenací Egon Schiele – Autoportrét je podepsáno režisérské duo SKUTR (Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský) a choreograf Jan Kodet. Ústředním tématem je tvorba a život expresionistického génia Egona Schieleho.

„Rozhodně musím začít výjimečnou choreografií Jana Kodeta a souborem všech tanečníků, kterým moderní tanec padne jako ulitý. Atmosférou místa, kde Schiele nalezl svůj výtvarný jazyk. Ta inscenace má svou magickou atmosféru, která vtahuje. I díky mimořádným kostýmům, scénografii a hudbě,“ komentuje za režisérské duo Lukáš Trpišovský.

Zvučná jména zaznívají v celém inscenačním týmu: hudba Petr Kaláb, scénografie Martin Chocholoušek, světelný design Karel Šimek, kostýmy Simona Rybáková. Taneční inscenace inspirovaná detaily z kreseb, obrazů, básní, dopisů i života kontroverzního rakouského malíře Egona Schieleho, slibuje návrat jeho ducha zpět do Českého Krumlova. Odtud pocházela jeho matka a on sám zde strávil část života. Klíčovou inspirací tvůrčímu týmu byla fotografie Schieleho před ateliérovým zrcadlem z roku 1915. Umělec sledující sám sebe, vstupující skrze odraz do jiné reality, umělec, který hledá hranice přirozenosti, konvencí, života a smrti. Přestože ho dnes vnímáme jako jednoho ze tří předních představitelů expresionismu, společně s Gustavem Klimtem a Oskarem Kokoschkou, jeho dílo dosáhlo patřičného ocenění až dlouhá desetiletí po jeho smrti.

Premiérou Egon Schiele – Autoportrét soubor baletu Jihočeského divadla Otáčivé hlediště v Českém Krumlově neopouští. V okouzlujících barokních kostýmech jej můžete vidět i ve scénickém provedení Händelova oratoria Mesiáš pod taktovkou šéfdirigenta JD Davida Švece. Režie se ujal umělecký šéf opery Tomáš Ondřej Pilař, který k inscenaci dodává: „Mesiáš je můj splněný sen. Händelova partitura je jako bonboniéra toho nejlepšího, co lze z barokní hudby ochutnat a zámecký park zaplněný 150 postavami v nádherných dobových kostýmech mě při každé repríze přenese doprostřed zahradní slavnosti vrcholného baroka. V této inscenaci se pro mě potkává omračující krása 300 let staré hudby a katarze ze spirituálně hlubokého příběhu.” Tento magický příběh si můžete vychutnat od 17. do 27. srpna.


Cirkus Cirkör (foto archiv festivalu Letní Letná)
Cirkus Cirkör (foto archiv festivalu Letní Letná)

Letošní jubilejní Letní Letnou zahájí unikátní narozeninový projekt v podání českých akrobatů a švédského Cirkusu Cirkör
Letní Letná
má za sebou devatenáct let na scéně předních divadelních festivalů, a to nejen v českém, ale i mezinárodním kontextu. Své dvacáté narozeniny chce oslavit společně s návštěvníky, pro které připravuje unikátní projekt Pocta novému cirkusu v podání českých artistů, akvabel a oblíbeného švédského Cirkusu Cirkör. Pod režijním vedením Jespera Nikolajeffa ze švédského souboru Cirkusu Cirkör se na nové letenské vodní nádrži představí švédští akrobaté společně s akvabelami z pražského SK Neptun a akrobaty z Cirk La Putyka, Losers Cirque Company a AirGym Art Company. Letenskou variaci na slavné vodní dílo Cirkusu Cirkör budou moci diváci zhlédnout poprvé v předvečer oficiálního zahájení, 16. srpna, a naposled první festivalový den, 17. srpna. Obě uvedení jsou přístupná zdarma a začínají ve 21 hodin. Vůbec poprvé ožije nová vodní nádrž, nad kterou vytvoří novocirkusovou show více než 50 umělců.

„Tímto představením chceme společně oslavit žánr nového cirkusu a ukázat, kam jsme se za 20 let naší existence posunuli. Propojili jsme jeden z nejoblíbenějších zahraničních souborů Cirkus Cirkör s českými artisty a akvabelami. Chceme, aby diváci odcházeli ohromeni a nadšeni pro nový cirkus, a také aby viděli, že Česko má v tomto žánru úroveň srovnatelnou s tou světovou,” říká k zahájení letošního festivalu jeho výkonná ředitelka, Ivana Pěkná Vrbíková. V původním švédském představení se propojuje synchronizované plavání se současným cirkusem. Na míru koncipované site-specific představení na pražské Letné zavede diváky ve svém příběhu nad i pod hladinu vody.

Čeští a švédští umělci, akrobaté a akvabely budou mít jedinečnou příležitost společně tvořit několik dní před oficiálním zahájením festivalu a následně publiku představí dílo, které vzdává hold novému cirkusu a ve kterém se budou mísit čtyři živly: oheň, vzduch, voda a láska. Představení bude v rámci programu uvedeno pouze dvakrát, a to 16. a 17. srpna od 21 hodin. Místem konání se stane nová vodní nádrž na Letné, v blízkosti Hanavského pavilonu. Pro ty, kteří se s tímto divadelním žánrem dosud nesetkali vůbec nebo jen okrajově, je tento unikátní umělecký projekt ideální příležitostí, jak propadnout magii nového cirkusu. Představení budou všem přístupná zdarma.

Tato mezinárodní spolupráce souboru Cirkus Cirkör, který je u českých diváků jedním z nejoblíbenějších, navazuje na dlouholeté přátelství a společnou tvorbu v průběhu celých 20 let existence festivalu Letní Letná. Kromě úspěšných představení Wear It Like a Crown a Knitting Peace měli diváci na Letné také možnost vidět společný koprodukční projekt s názvem Lacrimae, který vznikl ve spolupráci festivalu Letní Letná, souboru Cirkus Cirkör, francouzského souboru Cahin-Caha Daniela Gulka a českého souboru Cirk La Putyka.

Kompletní program bezmála třítýdenní Letní Letné je zveřejněn na webu, stejně jako předprodej vstupenek na jednotlivá představení.


Cirque Barcode – Sweat & Ink (foto archiv platformy Dramox)
Cirque Barcode – Sweat & Ink (foto archiv platformy Dramox)

Nový cirkus a pantomima na Dramoxu
Česká placená streamovací platforma, respektive videotéka divadelních představení, nezapomíná ani na nonverbální divadlo. Z oboru pantomimy a nového cirkusu nabízí několik děl z tuzemska i zahraničí, v nichž můžete sledovat neuvěřitelné výkony akrobatů. Pouze online je například možné zhlédnout jedno z nejúspěšnějších představení Losers Cirque Comapny, Walls and Handbags, které diváky přenášelo do dětského světa fantazie, kde stačí vylézt na vysokou zeď a zažít opravdické dobrodružství. Zároveň je tu, spíše jako vzpomínka na covidovou dobu, za níž se ostatně i Dramox rozvinul, Kabaret BRAVO NAŽIVO.

Čeští diváci znají i hvězdy nového cirkusu z Kanady, soubor Cirque Barcode, který loni vystoupil na pražských Jatkách78. Jejich představení Sweat & Ink si mohou užít na Dramoxu také. Kanadský soubor v něm překračuje hranice lidských možností i gravitace. Ale záznamy představení poskytly i soubory ze Španělska nebo Itálie, například pouliční umělecko-klaunské duo Vol´e temps, které v představení DistanS přehrává příběh dvou kluků, co si kdysi dali sraz na jednom stromě. Zábavná pantomimická show Bang Bang! tria klaunek z italské skupiny The Clown Angels přináší záhadný detektivní případ, který se promění ve veselou hru plnou dovádění a nečekaných zvratů. K zábavě občas stačí málo: třeba tři mimové, žebřík a žárovka, v pantomimě Mimes of britsko-italského souboru The Three Dots Company, který chce diváky přesvědčit, že to nejdůležitější se dá často vyjádřit beze slov. Na výlet do české pantomimy se pak mohou diváci vypravit s autorskou dvojicí Kozel ve fraku (Anna Kukuczková a Vojtěch Svoboda), která online nabízí milostné Absurditky. Dvě své sólové inscenace nabízí mim a performer Trygve Wakenshaw, rodák z Nového Zélandu, který žije v Praze.


POZNÁVKA

Nebeský workshop – THEATRUM KUKS 2023 (21.–25. srpna)

Základy novocirkusových disciplín a současného tance, pedagogové: Andrea Vykysalá, Alžběta Tichá a Ondřej Holba.

* žonglování * párová a vzdušná akrobacie * současná taneční technika * partnerský tanec * dramaturgie nového cirkusu. Závěr prázdnin v barokní atmosféře Kuksu. Zkušené lektorky, lektor, umělkyně a tvůrci Andrea Vykysalá, Alžběta Tichá a Ondřej Holba vás vezmou na výpravu základními disciplínami, jež se potkávají v umění nového cirkusu či současném tanci.

– pět dní dvoufázového tréninku pod vedením uznávaných lektorů a pedagogů (pondělí 21. až pátek 25. srpna, časový rozvrh bude upřesněn)

– nejsou potřeba předchozí zkušenosti s pohybem či žongláží

– tvůrčí příprava na závěrečnou veřejnou prezentaci dílny

– v ceně workshopu je speciální Festival pas opravňující zdarma navštívit všechny placené akce festivalu Theatrum Kuks 2023

– možnost ubytování přímo v krásných prostorách hospitálu Kuks (dvoulůžkové pokoje, 6 nocí od pondělí 21. 8. do soboty 26. 8.)

Cena:
4 200,- Kč bez ubytování
6 200,- Kč s ubytováním

„Během první poloviny workshopu se budeme zabývat různými přístupy k objektové manipulaci a jejímu využití v divadle. Budeme zkoumat, co nám který objekt nabízí, a jak postupovat při hledání materiálu a stavbě ‚čísla‘. Dále zkusíme najít a pojmenovat, jaké kvality předmět přináší a jak my naopak ovlivňujeme objekty naším pohybem a přístupem.

Ve druhé části se budeme věnovat pohybu, zejména v kontaktu s partnerem/partnery. Výchozí inspirací nám bude pohybový materiál s objektem, který si každý z účastníků vytvoří při práci s Ondřejem. Budeme si hrát s našimi tělesnými těžišti, váhou, napětím a uvolněním, vnímavostí a citlivostí vůči sobě samému i skupině,“ popisují organizátoři.

Andrea Vykysalá studovala na Konzervatoři Duncan centre a poté na taneční katedře pražské HAMU v oboru taneční pedagogika se zaměřením na současný tanec. V současné době na taneční katedře HAMU pokračuje v doktorském programu. V roce 2016 spolu s Karolínou Křížkovou a Evou Starou založily soubor Holektiv, v němž propojují žánr fyzického divadla, tanec a nový cirkus. V průběhu let se podařilo souboru vytvořit si svůj jedinečný rukopis a poetiku. Holektiv působí na české i mezinárodní scéně a kromě choreografické a interpretační činnosti se věnuje také taneční a novocirkusové pedagogice. Jako interpretka spolupracovala/spolupracuje např. s M. Talagou, H. Strejčkovou (FysioArt), D. Gulkem, M. Puruckerem, ND Brno v opeře Káťa Kabanová (režie R. Carsen) a ND Praha v opeře Salome (režie M. Trelinski) a s dalšími. Spolupodílela se na choreografii k filmu Jan Palach (režie R. Sedláček), a vytvořila choreografii k hudebnímu videoklipu pro Pretty Mery K (režie M. Johnson) a RMMBR (režie J. Moravec). Působí také jako pedagožka současné taneční techniky pro děti i dospělé a věnuje se divadelní produkci.

Alžběta Tichá je performerka, akrobatka, tanečnice, lektorka. Po absolvování taneční konzervatoře Duncan Center v Praze se rozhodla věnovat novému cirkusu. Přes manipulaci objektů, fyzické divadlo a tanec se dostala k závěsné akrobacii na vertikálním laně, kterou vystudovala na univerzitě Codarts v Holandsku v roce 2021. Vzdušnou akrobacii propojuje s pohybem, divadlem a pozemní akrobacií. Zúčastnila se mnoha mezinárodních projektů (např. Breco – Torino, Jeníček a Mařenka – Národní divadlo Praha, Kniha Džunglí – Jatka 78 Praha, Kid – Rotterdam, Circus Meets Street dance – Palác Akropolis a mnoho dalších…) Vytvořila několik sólových autorských představení (No name, Ruminant, H2O). Její hlavní sólová tvorba je inscenace STAV. Jako lektorka působí od roku 2010. Učí pod CIRQUEONem, sdružením Roztoč, Airgym Art Company, KD Mlejn, ale také pořádá své vlastní workshopy po České republice a v zahraničí.

Ondřej Holba absolvoval katedru pantomimy na pražské HAMU. Specializuje se na režii a dramaturgii autorského divadla a nového cirkusu a na cirkusovou pedagogiku. Působí jako herec v souborech Fireducks a Circus Sacra. V posledních letech režíroval autorská představení Kukačka – přesto zůstal člověkem (2017), Parazit (2019), Johnny a Jenny (2020) a Narušení (2021). Jako dramaturg nebo supervizor se podílel například na projektech Atlas (2021), Sandwritten (2021) a Zero etc. (2022). V roce 2019 dokončil svůj zásadní projekt And Who Is Useless Now?, který byl vybrán do evropských projektů Circolaborative Tools, Circus Next + a na festivaly Česká taneční platforma a Tanec Praha. Od roku 2011 se věnuje cirkusové pedagogice a od roku 2015 učí jako stálý lektor v Cirqueonu – centru pro nový cirkus. Pravidelně vede cirkusové příměstské tábory v Praze, Chebu a na Slovensku. Kromě mnoha projektů Cirqueonu je i součástí projektu Cirkus Senior.

Závazné přihlášení
– vyplnění a odeslání přihlašovacího formuláře (na webové stránce, nebo přímo zde)
– zaplacení zálohy 2 000,- Kč na účet Theatrum Kuks z. s.: 2001069850/2010 (do zprávy pro příjemce uveďte, prosím, své jméno). Teprve po obdržení platby bude Vaše místo závazně registrováno a budeme s Vámi napevno počítat.
– zbylou částku kurzovného je potřeba uhradit do 14. srpna

Storno poplatek:
– při zrušení závazné přihlášky si pořadatel vyhrazuje právo naúčtovat storno poplatek až do výše zálohy

Pokud se chcete na cokoliv zeptat, napište Tereze na adresu [email protected]! Organizační pokyny Vám v průběhu června pošleme na e-mail, začátek workshopu bude v pondělí 21. srpna 2023 dopoledne v Kuksu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments