Letošní festival Janáček Brno se dotkne hvězdných výšin
“Festivalový program se v ročníku 2024 dotkne hvězdných výšin. Pomyslnou laťku kvality se během krátké doby podařilo zvednout na úroveň, která splňuje parametry prvořadé evropské kulturní události,” říká Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.
Závěr Roku české hudby vyvrcholí v Brně třemi týdny festivalu Janáček Brno 2024 nabitými skvělými hudebními a divadelními projekty v podání špičkových českých a zahraničních interpretů.
Motto 9. ročníku festivalu Bez hranic!… inspirovala Janáčkova opera Výlety páně Broučkovy, kde se hlavní hrdina vydá na Měsíc i cestu časem do 15. století. Festival slavnostně zahájí nová inscenace Výlety páně Broučkovy v podání brněnského souboru, v režii Roberta Carsena, tvůrce inscenací po celém světě ceněných pro jejich dramatické uchopení, poetiku, humor a výtvarnou vytříbenost, a pod taktovkou šéfdirigenta Marka Ivanoviće. Na festival se po strhujícím provedení Zápisníku zmizelého v minulém ročníku vrací britský tenorista Nicky Spence, tentokrát v roli Matěje Broučka. “Nová festivalová produkce vzniká v koprodukci s Teatro Real Madrid a Staatsoper Unter den Linden Berlin, pro festival je to další významný krok k šíření méně uváděného Janáčkova díla na světových jevištích s předními interprety,” dodává Jiří Heřman, umělecký šéf opery NdB. Operu bude možné sledovat celosvětově 4. prosince 2024 na streamovací platformě Opera Vision.
Operní řada nabídne průřez Janáčkovou tvorbou od jeho prvního operního úspěchu po dvě vrcholná díla. Vzácným hostem festivalu bude vynikající berlínský soubor Staatsoper Unter der Linden, který přiveze skvělou inscenaci Věci Makropulos v režii Clause Gutha, výherce ceny Oper! Awards 2023 v kategorii Nejlepší režisér, a pod taktovkou hudebního ředitele Národního divadla Roberta Jindry. V roli Emilie Marty se představí laureátka dvou cen Grammy, německá sopranistka Dorothea Röschmann.
Jenůfa se představí v interpretaci čistě ženského inscenačního týmu pod vedením progresivní režisérky Veroniky Kos Loulové a v hudebním nastudování Anny Novotné Peškové, v koprodukci opery Moravského divadla Olomouc a Janáčkovy opery NdB a ve spolupráci s organizací Úsměv mámy.
Příhody lišky Bystroušky oslaví 6. listopadu 100. výročí své světové premiéry. Na festivalu se představí nová produkce Národního divadla moravskoslezského v režii izraelského choreografa Itzika Galiliho a v hudebním nastudování Marka Šedivého. Liščí narozeninové blahopřání si připravil i brněnský soubor inscenací Jiřího Heřmana a Marka Ivanoviće s mimořádnými hosty Kateřinou Kněžíkovou jako liškou Bystrouškou a Adamem Plachetkou v roli Revírníka, která festival slavnostně uzavře. Jeden z festivalových večerů bude patřit Davidu Radokovi a jeho interpretaci jedné z nejoblíbenějších českých oper – Dvořákovy Rusalky. Jako vyvrcholení Roku české hudby festival přinese i zřídka uváděná díla. Takovým je i opera Šarlatán brněnského skladatele Pavla Haase, která měla v roce 1938 v Mahenově divadle světovou premiéru. Již tradičně budou součástí festivalu i nová díla studentů JAMU.
Rovněž dramaturgie koncertní řady je cele zaměřena na oblast české hudby a reflektuje stoleté výročí prvního Roku české hudby, vyhlášeného v roce 1924. Vedle důrazu na tvorbu Leoše Janáčka tak přinese na koncertech symfonických, komorních i na recitálech nejen díla českých skladatelů, jejichž životní data končí v české hudbě až mytickou čtyřkou – Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Josef Suk – ale představí i další autory, například Janáčkova oblíbeného žáka Pavla Haase.
Na festival se vrací i Jakub Hrůša, který k řadě ocenění získal titul Dirigent roku 2023 dle německého Opus Klassik, tentokrát se svým tělesem Bamberger Symphoniker, aby se představili s ryze českým programem, Janáčkovým Tarasem Bulbou, Sukovým Zráním a Dvořákovým Klavírním koncertem v provedení jedinečného klavíristy Daniila Trifonova. “Jedná se o program úvodního koncertu Roku české hudby, který se konal v lednu 1924, tehdy v provedení orchestru brněnského Národního divadla, brněnské konzervatoře a členy orchestru německého divadla,” uvádí dramaturg koncertní řady Jiří Zahrádka.
Skladatelům spojeným s Brnem je věnován koncert Orchestru Janáčkovy opery NdB pod taktovkou Roberta Kružíka s houslistou Janem Mráčkem a Českým filharmonickým sborem, na jehož programu zazní Janáčkovo Putování dušičky, Zaklínání času Miloslava Ištvana a Kytice Bohuslava Martinů. Mimořádným hostem festivalu bude Staatskapelle Berlin, která se představí nejen v rámci inscenace Věci Makropulos, ale i na samostatném koncertu se svým novým šéfdirigentem Christianem Thielemannem.
Brněnské vily jsou nejen architektonickými skvosty, ale v rámci festivalu nabízí jedinečné spojení mimořádných míst s mimořádnými hudebními zážitky. Ke koncertům ve vile Tugendhat a Löw-Beer se nově připojí i vila Stiassni. Komorní koncerty opět rozezní i prostory Mahenova divadla a Reduty s předními interprety, jako jsou Josef Špaček, Pavel Haas Quartet, Adam Plachetka a další. Anglický Navarra String Quartet s tenoristou Nicky Spencem a klavíristkou Ladou Valešovou představí zásadní dílo české písňové tvorby – klavírní kvintet s tenorovým sólem Fata morgana Pavla Haase.
Na programu nebudou chybět ani sborové a folklórní koncerty, například folklorní koncert Opojen písní a Janáček všudybyl připomenou Janáčkův silný vztah k moravské lidové hudbě.
Mimo hlavní program je připravena i řada doprovodných akcí. K nim patří již tradiční výstavy v Památníku Leoše Janáčka i divadelních budovách, nebudou chybět ani dramaturgické úvody před představením, diskuse po představení či doprovodný program Turistického informačního centra, v rámci kterého si můžete s průvodcem projít janáčkovskou stezkou nebo se vydat na výlet do Janáčkových rodných Hukvald. Vůbec poprvé bude doprovodný program obohacen také o čtyři jazzové podvečery, které se odehrají v brněnských funkcionalistických kavárnách ERA a Zemanova kavárna.
Výjimečnost festivalu Janáček Brno 2024 podtrhuje jeho vizuální podoba, kterou na základě motta Bez hranic!… připravil přímo pro festival Petr Sís: “Měl jsem pocit, že jak se vítr točil nad Valašskem a Lašskem, uchvátil mladého Leoše Janáčka, aby ho nesl životem. Na hudebním nebi byl obláčkem lyrické svébytnosti a jeho krajina pocitů je možná svým způsobem nesdělitelná…“ Umělec je také autorem festivalové grafiky věnované 100. výročí opery Příhody lišky Bystroušky.
Kromě zakoupení vstupenek mohou příznivci podpořit festival také poskytnutím mecenášského příspěvku a “adoptovat” si Zlatou nebo Stříbrnou lišku či Lištičku. Zařadí se tak mezi vážené mecenáše festivalu a podle výše podpory získají řadu výhod během i mimo festival. Festival letos nově zavádí také nabídku VIP vstupenek na vybraná představení, které kromě příslibu nejlepších míst v sále poskytují divákům možnost přípitku ve VIP salonku nebo s vystupujícími umělci. Pro návštěvníky festivalu je připraven festivalový pas, díky kterému získají při nákupu tří a více představení 25% slevu a při nákupu pěti a více představení 30% slevu.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]