Letošní Klášterní hudební slavnosti jsou inspirované Vídní a připomenou Lea Slezaka

Letošní ročník festivalu Klášterní hudební slavnosti, který se uskuteční od poloviny května do konce září zejména na severu Olomouckého kraje, přinese posluchačům 17 koncertů. Uskuteční se na 13 místech v Jeseníkách a v okolí. Prolog festivalu je ale umístěn do Mikulova. Přehlídka se letos uskuteční posedmnácté.
Tančírna v Račím údolí (zdroj Kudy z nudy)
Tančírna v Račím údolí (zdroj Kudy z nudy)

Festival představí šumperského rodáka Lea Slezaka, ve své době slavného tenoristu, sólistu Vídeňské státní opery i Metropolitní opery v New Yorku, od jehož narození letos uplyne 150 let. „Vzpomeneme na něj již zahajovacím koncertem, ale také dalšími pěveckými koncerty v Maršíkově nebo v Bludově. Slezakovi bude věnována výstava ve Vlastivědném muzeu v Šumperku a přednáška,“ uvedli pořadatelé.

Festivalem bude procházet také téma s názvem Inspirace Vídní. „Nejenže má spojitost s Leem Slezakem, ale také s městem Šumperk, které v 19. století získalo přezdívku Malá Vídeň. V programech koncertů bude znít hudba autorů spjatých s Vídní, vrátíme se do doby polky, valčíku a operety, připravujeme prohlídku Malé Vídně, přednášku o architektuře Šumperka,“ doplnil ředitel festivalu Roman Janků.

Hlavní část festivalu bude zahájena v Šumperku 10. června 2023, otevře jej český operní pěvec Adam Plachetka. Jeho koncert Molieri bude věnován právě výročí 150 let od narození Slezaka. Pořadatelé však letos na 14. květen připravili nově také prolog festivalu, který se uskuteční v Mikulově. „Do partnerského města Šumperku zveme českou klarinetistku Annu Paulovou. Její koncert bude zároveň součástí Slavností města Mikulov,“ uvedl Janků.

Další koncerty se odehrají například v Šumperku, ale také v Bílé Vodě, v Jeseníku či v Loučné nad Desnou a zavítat na ně budou moci i posluchači z okolních krajů. Koncerty se uskuteční také v Bruntále, v Karlově Studánce či v Králíkách. Hudba bude znít i z netradičních prostor – v Tančírně v Račím údolí, v kostele sv. Michaela Archanděla v Maršíkově z roku 1609 či z rekonstruované Saly terreny bruntálského zámku.

Mezi hosty festivalu bude patřit například kytarista Lubomír Brabec, který vystoupí v Karlově Studánce, festival bude hostit také sopranistku Olgu Jelínkovou, kontratenoristu Vojtěcha Pelku, sopranistku Terezu Mátlovou a Doležalovo kvarteto či mezzosopranistku Evu Garajovou, chybět nebude vystoupení souboru Siempre Nuevo. Závěrečný koncert 30. září s podtitulem Vídeň, Praha, Šumperk v Šumperku obstará Pražský komorní orchestr.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments