Letošní program festivalu Music is se zaměřuje na rozmanitý svět bicích

Mezinárodní hudební festival Music is nabídne na podzim koncerty klasické, elektronické i jazzové hudby. Společnou linkou letošního ročníku je fascinující svět bicích.
Témata:Music is...
Les Percussion de Strasbourg (zdroj Music is)
Les Percussion de Strasbourg (zdroj Music is)

„Nakonec jsem se rozhodl pro třetí cestu: napsat hudbu – opakuji hudbu – pro bicí nástroje.“ Těmito slovy komentoval skladatel Miloslav Kabeláč svůj přístup ke kompozici Osmi invencí pro bicí nástroje z roku 1962 věnovaných ansámblu Les Percussion de Strasbourg.

Letošní ročník festivalu Music is přivítá špičkový ansámbl v Praze po dlouhých 37 letech. Kabeláčových Osm invencí i novějších Osm ricercarů zaznějí na koncertě 10. října v multifunkčním sále DOX+ společně se skladbami Iannise Xenakise a Ondřeje Adámka. Mezinárodní soubor nabídne širokou škálu toho, co všechno může hudba v podání bicích a perkusivních nástrojů znamenat v 21. století.

Pohledy na to, co hudba ještě je a co už spíše není, se od 60. let minulého století značně posunuly a rozšířily i mimo svět bicích nástrojů. Právě rozmanitost hudebního vyjadřování je jedním z pilířů dramaturgie multižánrového festivalu Music is, který se rovným dílem soustředí na současnou klasickou hudbu, alternativu i moderní jazz.

Koncert Les Percussion de Strasbourg tak doplní vokální koncert mužského sboru ffortissibros a mladého varhaníka Sebastiana Heindla. Umělci přednesou 23. září v kostele Panny Marie Sněžné Kabeláčovy vokální a varhanní skladby, jako zajímavý protějšek k jeho dílům pro perkuse.

Antonio Sanchez (foto Bógar Adame)
Antonio Sanchez (foto Bógar Adame)

Do tenat improvizovaného jazzu i hollywoodské marnivosti nás zavede mexický bubeník a skladatel Antonio Sanchez při promítání oscarového filmu Birdman 15. října. Unikátní filmová studie stárnoucího herce, který v 90. letech slavil úspěchy v roli maskovaného superhrdiny a teď se cítí patetický a nicotný, by bez znepokojivého zurčení Sanchezových bicích nebyla tím, čím je. Speciální promítání v pražském Bio Oko tak nabídne jedinečnou šanci užít si slavný film s živě improvizovaným setem v podání tvůrce soundtracku, který je jinak znám jako člen jazzové formace Pat Metheny Group.

Festival uzavře vystoupení 20. října v Divadle X10 jazzový bubeník a DJ Arthur Hnatek. Pokud zrovna švýcarský hudebník nehraje s trumpetistou Erikem Truffazem či pianistou Tigranem Hamasyanem, věnuje se tvorbě elektronických mixů, beatů a samplů. V Praze představí svůj projekt SWIMS, ve kterém kombinuje performance na bicí i na modulární syntetizátory. Při živém setu tak v reálném čase dekonstruuje vlastní tracky a mixy, aby se vzápětí pustil do víru rytmických smyček, polyrytmů a virtuózních breaků u klasické bicí soupravy.

Music is 2024 – program

ffortissibros (zdroj Music is)
ffortissibros (zdroj Music is)

ffortissibros a Sebastian Heindl
23. září 2024 | kostel Panny Marie Sněžné | 19:30 hodin

Německý mužský sbor ffortissibros a varhaník Sebastian Heindl vystoupí 23. září v pražském kostele Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí.

V rámci festivalu Music is zazní v české premiéře Šest mužských sborů od Miloslava Kabeláče na verše Jiřího Wolkera. Kabeláč na těchto sborech pracoval v letech 1939–1942. O výběru textů řekl: „Texty jsem vybral tak, aby zachytily průběh událostí a osudů našeho národa v oněch pohnutých dobách.” Sbory, v nichž se v některých vypjatých pasážích dělí hudba do jedenáctihlasu, bude dirigovat Benedikt Kantert, mladý německý umělec, který své dirigentské schopnosti zdokonaluje jako student vysokých hudebních škol v Drážďanech a Stockholmu.

Vokální díla doplní varhanní skladby, jejichž interpretace se ujme Sebastian Heindl, který sbírá jednu varhanní cenu za druhou (například Longwood Garden Organ Competition v USA). V roce 2020, ve svých 23 letech, vystoupil na prknech Berlínské filharmonie v rámci komorního koncertu, který byl v době striktních pandemických opatření streamován v rámci oslavované berlínské Digitální koncertní síně. Kromě toho také sám komponuje a improvizuje.

Les Percussion de Strasbourg (foto Vincent Arbelet)
Les Percussion de Strasbourg (foto Vincent Arbelet)

Les Percussions de Strasbourg
10. října 2024 | DOX+ | 19:30 hodin (zahajovací koncert) 

Letošní ročník festivalu Music is otevře špičkový francouzský soubor Les Percussions de Strasbourg v Praze po dlouhých 37 letech. Na festivalu představí Osm invencí a Osm ricercarů Miloslava Kabeláče. Obě skladby vznikly na objednávku souboru. Osm invencí napsal Kabeláč v roce 1962 a je to jedno z jeho nejproslulejších děl. Po mimořádném úspěchu cyklu složil na žádost souboru další cyklus Osm ricercarů. Kabeláčových Osm invencí i novějších Osm ricercarů zazní na koncertě 10. října v multifunkčním sále DOX+ společně se skladbami Iannise Xenakise a Ondřeje Adámka. Mezinárodní soubor nabídne širokou škálu toho, co všechno může hudba v podání bicích a perkusivních nástrojů znamenat v 21. století.

Soubor Les Percussions de Strasbourg byl založený v roce 1962 a díky svému výjimečnému repertoáru se řadí mezi nejvýznamnější hudební uskupení. Vedle nových děl napsaných na objednávku provádí také mistrovská díla 20. a 21. století.

Antonio Sanchez (foto Bógar Adame)
Antonio Sanchez (foto Bógar Adame)

Antonio Sanchez
15. října 2024 | Bio Oko | 19:30 hodin

Unikátní filmový a hudební zážitek, který spojuje Oscary ověnčený film Birdman s brilantním jazzovým bubeníkem Antoniem Sanchezem, zažijete v rámci festivalu Music is 15. září v Bio Oko.

Antonio Sanchez, který je známým členem jazzové formace Pat Metheny Trio, vytvořil oslavovaný soundtrack v úzké spolupráci s režisérem Alejandrem Gonzálesem Iñárrituem. Ve filmu sledujeme hollywoodského stárnoucího herce (Michael Keaton), jak se snaží přesvědčit diváky i sám sebe, že jeho kariéra neskončila před třiceti lety, zatímco jeho frustraci, strach a zmatek zdůrazňují vtahující vstupy Sancheze.

Během následujících let si Sanchezův soundtrack vydobyl ikonický status mezi filmovými i hudebními fanoušky. Hudebník se tak v tomto roce, deset let od vzniku filmu, rozhodl o uspořádání několika speciálních promítání, při kterých se o provedení spletitých a poutavých sól postará osobně na jevišti.

Nina Hon (zdroj Music is)
Nina Hon (zdroj Music is)

Nina Hon a Štěpán Hon
17. října 2024 | Zámek Nelahozeves | 19:30 hodin

Program Niny a Štěpána Honových 17.října na zámku v Nelahozevsi představí jedinečnou barevnost spojení klavíru a vibrafonu.

Nina a Štěpán Honovi nedostatek repertoáru řeší dvěma cestami, úpravami stávajícího repertoáru, jako je to v případě Bachovy Toccaty e moll či skladbách Oliviera Messiaena a Arvo Pärta. Druhá cesta spočívá v oslovování současných skladatelek a skladatelů – v případě vystoupení na festivalu Music is jde o premiéru skladby Darji Kukal Moiseevy. Program jejich festivalového debutového koncertu doplní ještě jedna z dětských písní Chicka Corey, který barevné možnosti dua vibrafonu a klavíru moc dobře znal ze své více než čtyřicet let trvající spolupráce s vibrafonistou Gary Burtonem.

Prostor, dynamika, lineárnost, spiritualita nebo všednost, to všechno mladým interpretům přichází na mysl, když přemýšlí nad hlavními tématy koncertu. Požehnanou všednost dětských písní doplňuje Bach či Pärtovy Fratres, a nabízejí tak rozmanitou cestu bohatým a neoposlouchaným světem souzvuků klavíru a vibrafonu.

Štěpán Hon (zdroj Music is)
Štěpán Hon (zdroj Music is)

Arthur Hnatek
20. října 2024 | Divadlo X10 | 19:30 hodin

Švýcarský bubeník a skladatel Arthur Hnatek je známý díky své spolupráci s francouzským trumpetistou Erikem Truffazem nebo arménským klavíristou Tigranem Hamasyanem. Svět akustického jazzu jeho kreativnímu apetitu tak úplně nestačil a dnes je také vyhledávaný DJ a na svém kontě má několik elektronických alb a tracků. Jedním z těchto projektů je SWIMS, se kterým se 20. října představí v pražském Divadle X10. Jde o živý set, ve kterém Hnatek prezentuje obě strany své kreativní osobnosti: skrze modulátory a samplery opracovává a variuje tracky ze stejnojmenného alba SWIMS, zároveň se pouští do víru rytmických smyček, polyrytmů a virtuózních breaků u klasické soupravy bicích nástrojů.

Arthur Hnatek (foto Jonny Labusch)
Arthur Hnatek (foto Jonny Labusch)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments