Letošní ročník festivalu MusicOlomouc bude zaměřen na ženy

13. mezinárodní festival soudobé hudby MusicOlomouc 2021 s podtitulem „WOMEN“, je zaměřen na ženy – skladatelky, interpretky – se zvláštním zacílením na autorky z oblasti Baltu. Festival je tvořen sedmi koncerty, na nichž zazní pět světových premiér. Vystoupí orchestry, ansámbly a interpreti/interpretky z ČR, Slovenska, Švédska, a Estonska. Festival, který pořádá Univerzita Palackého v Olomouci a spolek MusicOlomouc, se koná ve dnech 11. října – 4. listopadu 2021.
Ensemble for New Music Tallin (zdroj Ensemble for New Music Tallin)
Ensemble for New Music Tallin (zdroj Ensemble for New Music Tallin)

Na zahajovacím koncertě vystoupí přední pobaltský ansámbl soudobé hudby Ensemble for New Music Tallinn (EST). Dočkáme se hned tří světových premiér. Skladba Paralelní světy Soni Vetché vznikla na objednávku festivalu, dále bude uvedena Resound II for ensemble and fixed media v USA působící Sonji Mutić a Black and White estonské skladatelky Tatjany Kozlovy-Johannes, jejíž část (Black) sice již zazněla na festivalu Ostravské dny, ale v kompletní verzi zazní na koncertě MusicOlomouc ve světové premiéře. Pokud situace dovolí, budou všechny skladatelky premiérovaných kompozic přítomny osobně.

Společný koncert olomouckého ansámblu Lichtzwang a flétnistky Moniky Štreitové představí velmi pestrý program z děl současných skladatelek z osmi zemí ve skladbách pro sólovou flétnu, flétnu s elektronikou a sólový klavír. Zazní také světová premiéra skladby pro trubku, violoncello a klavír lotyšské skladatelky Santy Ratniece komponované přímo pro Lichtzwang na objednávku festivalu.

Letošní ročník festivalu nabídne i komorní hudebně-dramatické dílo, a to audiovizuální operu o ženách v různých životních situacích s názvem TiAmo od autorů Ivo Medka, Sáry Medkové a Víta Zouhara. Dílo v předpremiéře uvede brněnské ISHA Trio v režii slovinského operního režiséra Rocca.

Mirjam Tally (foto Jesper Elen)
Mirjam Tally (foto Jesper Elen)

Slovenský EnsembleSpectrum pod uměleckým vedením dirigenta Mateje Slobody vystoupí na festivalu MusicOlomouc poprvé. Uvede tvorbu mladé generace autorek, jejichž díla ještě v ČR neměla moc možností zaznít, v konfrontaci s významnou kompozicí Caroly Bauckholt Laufwerk.

Zajímavou produkcí bude bezesporu provedení skladby Jany Vöröšové Tři Sirény. Skladba vznikla jako součást projektu Orchestru BERG Hudba k siréně – mikrokoncerty ke zkoušce sirén. Série Hudba k siréně získala hlavní cenu Mezinárodního festivalu Prix Italia 2021 za nejlepší hudební projekt. Akce proběhne na nádvoří Uměleckého centra Univerzity Palackého během pravidelné středeční zkoušky sirén.

Koncert švédského UmeDua ve složení violoncello a perkuse, které vystoupí vůbec poprvé v ČR, se kvůli vládním opatřením v souvislostí s Covid-19 přesunul z loňského ročníku festivalu. O celý rok se díky tomu pozdržela premiéra díla brněnského skladatele Ivo Medka. Vystoupení bude jinak představením avantgardní tvorby severských či se severem spjatých autorů.

Závěrečný koncert festivalu v podání Moravské filharmonie Olomouc za řízení Petera Vrábela se sólisty Miroslavem Beinhauerem (klavír) a Pavlem Zlámalem (saxofon) bude věnován mladší generaci skladatelek z Pobaltí. V rámci programu zazní skladby Justé Janulyté (Litva), Santy Ratniece (Lotyšsko) a Mirjam Tally (Estonsko). Všechny kompozice, jež pojí inspirace živlem vody, zazní v českých premiérách za osobní přítomnosti samotných autorek.

EnsembleSpectrum (foto Martina Levásovská)
EnsembleSpectrum (foto Martina Levásovská)

Program festivalu MusicOlomouc 2021:

Ensemble for New Music Tallinn (EST)
Pondělí 11. 10. 2021, 20.00, Atrium, UCUP
Program: J. Repečkaite, A. Abbasi, E. Masing, S. Vetchá (premiéra), T. Kozlova-Johannes (premiéra), S. Mutić (premiéra)

Monika Štreitová a Lichtzwang (CZ)
Pondělí 18. 10. 2021, 19.00, Kaple Božího Těla, UCUP
Program: T. Kozlova-Johannes, U. Chin, C. Rosa, K. Saariaho, K. Tanaka, E. Canat de Chizy, J. Kmiťová, P. Oliveira-Bachratá, S. Ratniece (premiéra)

Isha Trio (CZ)
Úterý 19. 10. 2021, 19.00, Kaple Božího Těla, UCUP
Program: I. Medek / S. Medková / V. Zouhar (předpremiéra)

Ensemblespectrum (SK)
Pondělí 25. 10. 2021, 20.00, Atrium, UCUP
Program: M. Kachlová, E. Wityńska, A. Arkushyna, H. Arias, C. Bauckholt

Sirény (CZ)
Středa 3. 11. 2021, 11.50, Atrium, UCUP
Program: J. Vöröšová

Ume Duo (SE)
Středa 3. 11. 2021, 20.00, Divadlo na cucky
Program: L. Tian, U. Maer-Spohn, G. Aperghis, S. Steen-Andersen, J. Hodkinson, I. Medek (premiéra), R. Eizirik

Moravská filharmonie Olomouc (CZ)
Čtvrtek 4. 11. 2021, 19.00, Reduta Moravské filharmonie Olomouc
Program: S. Ratniece, J. Janulytė, M. Tally

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments