Letošní ročník Hudebního festivalu Znojmo bude mít podtitul „Pocta živlům a katastrofám“

Hudební festival Znojmo, který má v termínu 8. až 25. července na programu více než třicet koncertů a doprovodných akcí, se letos koná už po sedmnácté. Ročník s podtitulem „Pocta živlům a katastrofám“ se uskuteční na různých místech města Znojma a také v jeho okolí – v přírodě i v krásných prostorách zámků a kostelů. Letošní festival je hlavně snahou vrátit vše do normálních kolejí.

Czech Ensemble Baroque - Hudební festival Znojmo 2019 (foto Petr Vokurek)
Czech Ensemble Baroque – Hudební festival Znojmo 2019 (foto Petr Vokurek)

„Doufali jsme už loni, že náš festival, bude právě tím, který situaci vrátí zpátky do normálu. Letos už tomu ale opravdu věřím. Těším se na krásné léto, které na Hudební festival Znojmo přinese mnoho zážitků. Ústřední téma festivalu jsme přizpůsobili současné myšlence. Celá dramaturgie nutí člověka zamyslet se nad současným stavem světa, ale zároveň se bude chtít smát živlům a katastrofám. Vždyť i výborný virtuos nebo zpěvák je hudební živel a často i během koncertu může dojít k docela velké hudební katastrofě. Zároveň když bouchne sopka, je to katastrofa, ale v sopečném prachu roste úžasné víno, takže vše špatné je vždy k něčemu dobré,” řekl prezident festivalu Jiří Ludvík.

Tématem, které se odráží na většině koncertů, určila nejen aktuální situace ve společnosti, ale také operní projekt ve vlastní produkci. Podtitulem 17. ročníku je „Pocta živlům a katastrofám”. „Festival si dává vždy skvělá témata. To letošní je celkem přirozené. Katastrofy jsou vděčným tématem nejen díky covidu. V hudbě se používala podobná témata často a jsem rád, že i Lukáš Sommer na můj galavečer složit kompozici v tomto duchu,” řeklpatron festivalu Pavel Šporcl.

Na festivalu se letos představí se velké hvězdy naše i zahraniční. Již tradičně vystoupí Pavel Šporcl se svým Gala k 15 letům patronování festivalu. „Účinkovat bude klavírista Petr Jiříkovský, violista Karel Untermüller, můj bratr Petr Šporcl bude hrát na violoncello a Ondřej Štajnochr na kontrabas. Ve druhé půlce nastoupí plejáda vynikajících umělců v čele s Janou Šrejmou Kačírkovou nebo Lukášem Sommerem. Ten pro nás na závěr složil skladbu, která zazní ve světové premiéře a jmenuje se Variace na covidové téma. Dále zazpívá moje manželka Bára Kodetová i mé dcery a zahraje i Vojtěch Szabó na akordeon,” odhalil Šporcl.

„Operní hvězda Adam Plachetka má připraven recitál na zámku ve Vranově nad Dyjí. Přijede velká operní diva Anna Prohaska s LaFolia Baroque orchestr a představí projekt Hudba Evropy v dobách moru. Zasmějeme se s Gentlemen Singers či cimbálkou, ale zamyslíme se i nad našimi životy při operním představení ve festivalové produkci Den posledního soudu s Czech Ensemble Baroque,” pozval Jiří Ludvík.

Festival se zaměřuje především na klasickou hudbu, v programu lze nalézt i cimbálovou muziku, jazz a originální crossoverové programy. Mnoho akcí vzniká přímo na míru festivalu a nejsou jinde k vidění. Návštěvníci se mohou těšit na koncerty při svíčkách, objevování největšího libretisty dějin Pietra Metastazia, folklorní koncerty i akce pro děti.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments