Liberci se na druhý pokus podařilo sehnat firmu na opravu divadla

Liberci se na druhý pokus podařilo v soutěži najít firmu, která provede modernizaci vzduchotechniky a topení historické budovy městského divadla F. X. Šaldy. Do opakovaného výběrového řízení se přihlásila jediná firma, řekl náměstek primátora pro kulturu Ivan Langr. Město za výměnu starých technologií zaplatí 19,4 milionu korun bez daně.
Divadlo F. X. Šaldy Liberec (zdroj commons.wikimedia.org/Michal Bjalek)

Pokud by se nyní nikdo nepřihlásil, byl by to pro divadlo problém. Oprava by nemohla začít podle plánu na začátku června, čemuž se přizpůsoboval i program všech tří souborů divadla. „Jsme rádi, že se to povedlo,“ řekla ředitelka divadla Jarmila Levko.

V historické budově divadla nebude moci činohra, balet ani opera kvůli modernizaci technologií hrát pět měsíců. Termín uzavření budovy od začátku června do konce října byl navržen tak, aby se co nejvíce využily letní prázdniny, kdy nejsou představení. V červnu, září a říjnu budou soubory hrát v libereckém Malém divadle nebo jezdit na zájezdy. „Některé činoherní hry přeneseme z velkého do Malého divadla, abychom tam měli širší repertoár a mohli hrát co nejvíce. K tomu naše soubory budou jezdit na hostování po různých městech. Hlavně opera bude mít zvýšenou zájezdovou činnost, v Malém divadle hrát nemůže,“ uvedla ředitelka.

Vzduchotechnika i topení jsou už ve špatném stavu a modernizaci nutně potřebují. „Od poslední rekonstrukce divadla, která proběhla v 80. letech minulého století, se do vzduchotechniky vůbec nezasahovalo. Hodně diváků si při představení třeba stěžuje, že je nedýchatelno,“ uvedla již dříve ekonomická náměstkyně divadla Lucie Nejedlová.

Rekonstrukci využije vedení divadla i ke zlepšení akustiky v památkově chráněné budově. Studie ukázala, že špatný vliv mají textilní tapety na stěnách, které pohlcují zvuk. „Zhoršuje se to, jak se tapety čím dál tím více odchlipují. Není žádný dozvuk a pro hudební produkci to je smrtelné,“ řekla Levko. Stržení tapet v novorenesanční budově z roku 1883 má i podporu památkářů. „Tapety jsou nepůvodní. Před tím tam byly štuky, které zvuk odrážely. Vrátíme se do původní podoby,“ uvedla ředitelka. Stržení tapet a vyštukování si vyžádá odhadem asi 4,5 milionu korun. Náklady zaplatí divadlo z dotace od Libereckého kraje. Firmu, která to udělá, divadlo nyní hledá ve výběrovém řízení.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat