Liberec bude kandidovat na Evropské hlavní město kultury

Liberec bude kandidovat na Evropské hlavní město kultury pro rok 2028. Rozhodli o tom zastupitelé města. Dosud za přípravu kandidatury zaplatila radnice 1,2 milionu Kč, většina z toho šla na vypracování strategie kultury pro další roky. Liberec si od případného získání titulu EHMK slibuje zviditelnění města, přilákání více turistů a zlepšení kulturního prostředí města pro život svých obyvatel.

Předávání cen Liberecká Thálie (foto DFXŠ)
Předávání cen Liberecká Thálie (foto DFXŠ)

Titul Evropské hlavní město kultury vždy na jeden rok propůjčuje Evropská unie jednomu či více evropským městům, která tak mají po celý rok možnost představit Evropě svůj kulturní život a jeho rozvoj. Držiteli za Českou republiku byla v roce 2000 Praha a v roce 2015 Plzeň. Znovu na Česko přijde řada v roce 2028. Které z českých měst uspěje, by mělo být známo v roce 2023.

Podle náměstka libereckého primátora pro kulturu Ivana Langra musejí nyní vypracovat přihlášku, takzvaný bid book, na což bude potřeba dalších 1,5 až dva miliony korun. Liberec na to bude mít minimálně několik měsíců. Radnice očekává, že ministerstvo kultury výzvu pro podání přihlášek zveřejní na přelomu třetího a čtvrtého kvartálu tohoto roku. Konkurenty Liberce by měly být minimálně Brno, Broumov a České Budějovice. Které z českých měst uspěje, by mělo být známo v roce 2023.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments