Liberecké divadlo chystá premiéru nové české opery

Liberecké divadlo F. X. Šaldy připravuje původní premiéru opery Legenda o Kateřině z Redernu. Podle vedení divadla jde o nejambicióznější projekt divadla posledních let. Opera se měla původně hrát už loni při oslavách sto třiceti let od otevření novorenesanční budovy divadla, kvůli vysokým nákladům se ale její uvedení zhruba o rok odložilo. Nejnověji je první uvedení naplánováno na 19. prosince.

Podle dostupných pramenů je to poprvé v historii divadla, co vzniká skutečné velké operní dílo pro Liberec. Na text bývalého ředitele divadla Martina Otavy ho vytvořila skladatelka Sylvie Bodorová. Otava se ujal role režiséra a za dirigentský pult byl přizván syn Bodorové Marek Štilec.

Libreto zpracovává období konce vlády císaře Rudolfa II. až po dobu po Bílé hoře. Hlavní hrdinkou příběhu je hraběnka Kateřina z Redernu, neodmyslitelně spjatá s historií libereckého regionu.“Patřila mezi desítku nejvýznamnějších aristokratek starší české šlechty. Jako členka panského stavu měla právo zúčastňovat se všech zemských jednání v Praze. Tvrdá a nekompromisní paní, milující matka, opuštěná žena, úspěšná manažerka,” nastínil charakteristiku titulní postavy nové opery mluvčí libereckého divadla Jakub Kabeš. Hraběnka pozvedla za svoji krátkou vládu celý liberecký region, příkladně se starala o přestárlé, pozvedla vzdělanost. Mimo jiné také založila Kateřinky, tehdy to byla samostatná obec, dnes okrajová čtvrt Liberce. S její osobou je spojen i liberecký zámek, zasloužila se o postavení kaple i věže.

Kateřinu z Redernu ztvární v nové opeře sólistka libereckého souboru Lívia Obručník Vénosová, alternovat ji bude Lucie Kašpárková ze Státního divadla v Košicích.

Foto archiv

1
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
hejnice

Móóóóóć se těšíme :-)))))