Liberecké divadlo s ročním zpožděním uvede taneční drama Liliom

Balet libereckého divadla F. X. Šaldy chystá k uvedení taneční drama Liliom. Vzniklo na motivy divadelní hry maďarského dramatika Ferenca Molnára z roku 1909, která se stala předlohou i pro známý broadwayský muzikál Carousel. V Malém divadle měl mít Liliom premiéru už před rokem v červnu, kvůli koronavirové pandemii ji bude mít teprve tento pátek.

Divadlo F. X. Šaldy, Liliom (foto archiv divadla)

Vedoucí baletu Marika Mikanová uvedla, že v republice jsou první, kdo Molnárovu hru uvedou jako taneční drama. „Bude to takový hořkosladký balet, krásné taneční představení, plné emocí, zápletek, které nevyústí vždy úplně správně. Bude o špatných, dobrých rozhodnutích hlavního protagonisty Lilloma a myslím si, že to bude velice silné představení,“ řekla novinářům.

Drama bude celovečerním choreografickým debutem Japonky Rie Moritaové, která v Liberci působila od roku 2013 jako tanečnice a nyní je ve stálém angažmá Národního divadla v Brně. Je i režisérkou Lilioma.

„Svěřili jsme jí to proto, že ji znám jako choreografku. Její taneční slovník je velice nápaditý, velice osvěžující a čerstvý. A co se týče režijního pojetí, ona má velký smysl pro dějovou linku, dokáže dobře vyprávět příběh,“ uvedla Mikanová. Pojetí Moritaové je podle ní takové, že divák, který přijde na představení, nemusí nutně číst dopředu program. „Je to všechno čitelné a propojené s tancem, takže vše pochopí,“ dodala vedoucí souboru.

Divadlo F. X. Šaldy, Liliom (foto archiv divadla)

Liliom je drsný nafoukaný kolotočář, který se zamiluje do služebné Julie a čeká s ní dítě. Když přijde o práci, začne se z hořkosti chovat zle, snaha získat peníze loupeží mu nevyjde, a tak raději spáchá sebevraždu. Nebeský soud mu nařídí 16 let v očistci a poté dostane druhou šanci. Je poslán zpět do světa, aby udělal dobrý skutek pro svoji dospívající dceru Lujzu.

„Příběh připomíná, že součástí našich životů je lidská křehkost, trvalá láska, ale i opakující se hloupost. To je důvod, proč jsem téma vybrala a proč mě zaujalo. Příběh jsem zasadila do 50. let minulého století a scéna i kostýmy odpovídají této době,“ uvedla Moritaová.

V hlavní roli Lilioma tančí v alternaci Ital Ennio Zappalá a Australan Rory Ferguson, roli Julie získala Portugalka Mariana Fonseca Torresová a jejich dceru Lujzu představuje Angličanka Annabel Pearceová.

Divadlo F. X. Šaldy, Liliom (foto archiv divadla)

Liliom
Režie a choreografie: Rie Morita
Dramaturgie: Barbora Svobodová
Hudba: Hiyoko Takai
Kostýmy: Haruka Shoji, Rie Morita
Světelný design: Pavel Hejret

Liliom: Ennio Zappalá / Rory Ferguson
Julie: Mariana Fonseca Torres
Marie: Anya Clarke
Paní Muškátová: Nuria Cazorla García
Lujza: Annabel Pearce
Ficsur: Jaroslav Kolář
Linzman: Carloz Ruiz
Soudce: Alexey Yurakov
Klaun: Yuta Homma / Ennio Zappalá
Muž: Jean-Charles Dumont

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments