Libor Vaculík slaví šedesátiny

Tanečník, choreograf, libretista, pedagog a režisér Libor Vaculík oslaví 10. března šedesátiny. Libor Vaculík patřil mezi nejlepší taneční interprety své generace, od roku 1991 se věnuje choreografii. Svá díla premiéroval i v cizině, jeho tvorba je členitá a bohatá: od celovečerních baletů přes komornější choreografie až po velké množství tanců v muzikálech a operách.

Libor Vaculík (zdroj FB umělce)

Pražský rodák Libor Vaculík absolvoval taneční oddělení konzervatoře Praha v roce 1977 a nastoupil do baletního souboru Slovenského národního divadla v Bratislavě, kde působil do roku 1991 jako sólista. Ještě jako posluchač konzervatoře byl úspěšný v domácích baletních soutěžích, bronzové medaile na soutěžích v Bulharsku a USA v roce 1978 a v Japonsku o dva roky později ho jako interpreta učinily mezinárodně známým a byl zván k hostování v zahraničních souborech (San Antonio Ballet Company v USA, Ballet Théâtre de Nancy ve Francii, Stadttheater Bonn v Německu a jinde).

V Bratislavě vytvořil mnoho rolí velkého žánrového rozpětí, kupříkladu Romea (Romeo a Julie), Vronského (Anna Karenina), Alberta (Giselle) či Prince (Labutí jezero). Libor Vaculík patřil mezi nejlepší tanečníky své generace, kariéru sólisty baletu ukončil v roce 1991, aby se mohl naplno věnovat choreografii, k čemuž se připravil předchozím studiem na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě (1987–1991) a tvůrčí činností v souboru Balet Bratislava, v jehož čele stál v letech 1985–1990.

Stal se choreografem Nové scény v Bratislavě (1991–1994) a Národního divadla v Praze (1994–1999). V letech 1998–2000 byl uměleckým šéfem Pražského komorního baletu.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na