Libor Vaculík slaví šedesátiny

Tanečník, choreograf, libretista, pedagog a režisér Libor Vaculík oslaví 10. března šedesátiny. Libor Vaculík patřil mezi nejlepší taneční interprety své generace, od roku 1991 se věnuje choreografii. Svá díla premiéroval i v cizině, jeho tvorba je členitá a bohatá: od celovečerních baletů přes komornější choreografie až po velké množství tanců v muzikálech a operách.

Libor Vaculík (zdroj FB umělce)

Pražský rodák Libor Vaculík absolvoval taneční oddělení konzervatoře Praha v roce 1977 a nastoupil do baletního souboru Slovenského národního divadla v Bratislavě, kde působil do roku 1991 jako sólista. Ještě jako posluchač konzervatoře byl úspěšný v domácích baletních soutěžích, bronzové medaile na soutěžích v Bulharsku a USA v roce 1978 a v Japonsku o dva roky později ho jako interpreta učinily mezinárodně známým a byl zván k hostování v zahraničních souborech (San Antonio Ballet Company v USA, Ballet Théâtre de Nancy ve Francii, Stadttheater Bonn v Německu a jinde).

V Bratislavě vytvořil mnoho rolí velkého žánrového rozpětí, kupříkladu Romea (Romeo a Julie), Vronského (Anna Karenina), Alberta (Giselle) či Prince (Labutí jezero). Libor Vaculík patřil mezi nejlepší tanečníky své generace, kariéru sólisty baletu ukončil v roce 1991, aby se mohl naplno věnovat choreografii, k čemuž se připravil předchozím studiem na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě (1987–1991) a tvůrčí činností v souboru Balet Bratislava, v jehož čele stál v letech 1985–1990.

Stal se choreografem Nové scény v Bratislavě (1991–1994) a Národního divadla v Praze (1994–1999). V letech 1998–2000 byl uměleckým šéfem Pražského komorního baletu.

Související články


Napsat komentář