Lidé umírají, vlády se mění, ale Bohéma bude žít navěky
Před 120 lety měla premiéru Pucciniho Bohéma
Premiéra slavné opery Giacoma Pucciniho se 1. února 1896 příliš nevyvedla, publikum v turínské scéně Teatro Regio kus dirigovaný samotným Arturem Toscaninim moc nadšeně nepřijalo.
O dva měsíce později v jihoitalském Palermu už ale bylo všechno jinak, tragický milostný příběh chudého básníka Rudolfa a švadlenky Mimi slavil před temperamentním publikem úspěch. Bohéma, jedna z Pucciniho nejslavnějších oper, se hraje po celém světě dodnes.
Pražskou premiéru – v Národním divadle – si například tato sentimentální opera odbyla jen dva roky po představení v Turíně. Za dalších deset let byla nastudována v tehdejším Novém německém divadle (dnešní Státní opera). “Lidé umírají, vlády se mění, ale Bohéma bude žít navěky,” řekl vynálezce Thomas Alva Edison o Pucciniho příběhu lásky a umírání, na jehož úspěch skladatel navázal například vášnivou Toskou (1900) nebo melancholickou operou Madama Butterfly (1904).
Právě v Bohémě poprvé Giacomo Puccini pořádně ukázal svou schopnost hudebního vystižení místního koloritu. Francouzský skladatel Claude Debussy prý prohlásil, že nepoznal nikoho, kdo by lépe hudebně popsal Paříž konce devatenáctého století než právě rodák z toskánského města Lucca. Puccini, odkojený operami Giuseppa Verdiho (při poslechu Aidy se mu prý otevřelo okno do hudebního světa), měl totiž neobyčejný melodický dar a jeho melodie jsou díky tomu působivé i snadno zapamatovatelné.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]