Lidé umírají, vlády se mění, ale Bohéma bude žít navěky

Před 120 lety měla premiéru Pucciniho Bohéma

Premiéra slavné opery Giacoma Pucciniho se 1. února 1896 příliš nevyvedla, publikum v turínské scéně Teatro Regio kus dirigovaný samotným Arturem Toscaninim moc nadšeně nepřijalo.

G.Puccini: La bohème - plakát premiéry v roce 1896 (foto archiv)
G. Puccini: La bohème – plakát premiéry v roce 1896 (foto archiv)

O dva měsíce později v jihoitalském Palermu už ale bylo všechno jinak, tragický milostný příběh chudého básníka Rudolfa a švadlenky Mimi slavil před temperamentním publikem úspěch. Bohéma, jedna z Pucciniho nejslavnějších oper, se hraje po celém světě dodnes.

G.Puccini: La bohème - scéna Rudolfa a Mimi ze 3. dějství (ilustrace Luigi Morgari - foto archiv)
G. Puccini: La bohème – scéna Rudolfa a Mimi ze 3. dějství (ilustrace Luigi Morgari – foto archiv)

Pražskou premiéru – v Národním divadle – si například tato sentimentální opera odbyla jen dva roky po představení v Turíně. Za dalších deset let byla nastudována v tehdejším Novém německém divadle (dnešní Státní opera). “Lidé umírají, vlády se mění, ale Bohéma bude žít navěky,” řekl vynálezce Thomas Alva Edison o Pucciniho příběhu lásky a umírání, na jehož úspěch skladatel navázal například vášnivou Toskou (1900) nebo melancholickou operou Madama Butterfly (1904).

Giacomo Puccini
Giacomo Puccini

Právě v Bohémě poprvé Giacomo Puccini pořádně ukázal svou schopnost hudebního vystižení místního koloritu. Francouzský skladatel Claude Debussy prý prohlásil, že nepoznal nikoho, kdo by lépe hudebně popsal Paříž konce devatenáctého století než právě rodák z toskánského města Lucca. Puccini, odkojený operami Giuseppa Verdiho (při poslechu Aidy se mu prý otevřelo okno do hudebního světa), měl totiž neobyčejný melodický dar a jeho melodie jsou díky tomu působivé i snadno zapamatovatelné.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na