Lípa Musica opráší lucemburskou stopu v Sasku

Letošní čtrnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica otevře ženské vokální uskupení Tiburtina ensemble v jeho samotném prologu.V sobotu 21. srpna vystoupí v ruinách klášterního kostela v saském Oybině s programem zabývajícím se poetikou mariánských písňových forem pozdního středověku.Kostru koncertního programu tvoří slavná Messe de Nostre Dame středověkého velikána Guillauma de Machaut,“ představuje umělecká vedoucí souboru Barbora Kabátková a dodává: „Mše byla napsána pro mužské hlasy a řekla bych, že ji můžeme považovat za ´repertoárový kus‘ leckterého ze souborů zabývajících se středověkou hudbou. I přes četnost nahrávek a provedení této mše má však Tiburtina ensemble jisté jedno privilegium – mši uvádíme, zřejmě opravdu poprvé v novodobé historii v obsazení s vyššími – a to i přes přítomnost jednoho muže – můžeme říci ženskými hlasy (soprány a alty) v dobově přípustné transpozici ´alla quarta alta´. Machautovu mši jsem doplnila dobovými jednohlasými mariánskými zpěvy z českých pramenů doby Karla IV.“Zasazení hudby z doby Lucemburků do sugestivních prostor Oybinských ruin je zcela příznačné, neboť to byl právě Karel IV., kdo v Oybině klášter Celestýnů v roce 1369 založil.Často se hovoří o vazbě Machauta na české prostředí,“ doplňuje Barbora Kabátková. „Jakkoli je to těžko doložitelné, jeho vazba na Lucemburky svoje opodstatnění má a můžeme doufat, že nějakou stopu na našem území tedy Machaut zanechal.“ Tento francouzský básník a skladatel byl totiž dlouholetým sekretářem a diplomatem ve službách Jana Lucemburského.

Zvláštností letošního prologu festivalu Lípa Musica bude i fakt, že se uskuteční poprvé… „Pod širým nebem jsme doposud vystupovaly jen jednou. Nutno však říct ­­– zvláště po mé návštěvě Oybinu ­­– že akustika zříceniny klášterního kostela je skvělá a chybějící střecha na ni nemá naprosto žádný negativní vliv. Úskalím samozřejmě může být počasí, ale i na to je festival připravený. Těším se čím dál víc!,“ uzavírá Barbora Kabátková.

www.lipamusica.cz

Foto Luděk Sojka, archiv

Mohlo by vás zajímat


1
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jiří Vokoun

“Těším se čím dál tím víc!”uzavírá Barbora Kabátková v závěru článku….i já se už těším.Teď aby hlavně vyšlo počasí a koncert se mohl odehrát pod širým nebem a ne v náhradních prostorách…musíme hodně držet palce !!!!