Lípa Musica slaví patnácté výročí

Hudebních festivalů, které si říkají mezinárodní, najdeme na české kulturní scéně opravdu požehnaně. Ne každý z nich však toto atraktivně působící přízvisko skutečně naplňuje. O to sympatičtěji vyznívá snaha severočeského hudebního svátku, který již od roku 2000 rozeznívá řadu lokalit v Sudetech – příhraničních oblastech Liberecka, Ústecka i německého Saska. Pověstný „les kanců“, odvoláme-li se na toponomastické vysvětlení pojmu Sudety, kraj, který vinou neblahých dějinných zvratů přišel o kulturní i společenské uvědomění, sounáležitost i hrdost, festival obrušuje a kultivuje mimořádně zdařilou hudební nabídkou už patnáctý podzim.

Lípa Musica se zrodila z původního Festivalu duchovní hudby, který na prahu nového milénia v České Lípě založil Martin Prokeš, kulturní manažer a člen souboru Schola Gregoriana Pragensis. Ze skromných začátků, které byly dramaturgicky úzce profilovány, se postupem času díky zájmu místního publika a partnerů stal festival, představující různé podoby klasické hudby i dalších hudebních a dramatických žánrů na rozmanitých místech regionu i za jeho hranicemi. Za dobu existence této přehlídky se ve více jak pětadvaceti českých a pěti německých lokalitách uskutečnilo na dvě stě koncertů, na kterých vystoupilo 3.500 umělců a které navštívilo více jak 35.000 návštěvníků. Významnou linii v dramaturgii představuje nejen česko-německá spolupráce, ale také podpora hudebního vzdělávání a rozvoje nejmladších generací a v první řadě snaha prezentovat krásy hudebního umění v té nejlepší možné interpretaci.

Po jarním a letním prologu, jež byly svázány s rezidenčním souborem festivalu – Scholou Gregorianou Pragensis, oslavy patnáctého výročí festivalu naplno propuknou zahajovacím koncertem s Radkem Baborákem a jeho německými hosty doprovázenými Českou Sinfoniettou.

Radek Baborák a Česká Sinfonietta (foto baborak.com)
Radek Baborák a Česká Sinfonietta (foto baborak.com)

Vynikající hornista Radek Baborák se v letošním roce na festivalu představí nejen jako sólista a dirigent, ale později také jako komorní hráč. 14. září českolipskou baziliku rozezní Mozartova Koncertantní symfonie Es dur pro flétnu, hoboj, lesní roh, fagot a orchestr a Beethovenova Druhá symfonie.

Srdce festivalu – město Česká Lípa – přivítá i další hvězdy české klasické scény, jimiž jsou kytarista Pavel Steidl nebo Pavel Haas Quartet, ale také zajímavý taneční projekt úspěšného mladého českého tanečníka Michala Záhory a jeho skupiny Nanohach.

Zářijová festivalová nabídka nepostrádá ani letos tradiční projekt při svíčkách v osamělém kostele uprostřed polí nedaleko Zahrádek, kde tentokrát vystoupí dechové Trio Arundo fagotisty Václava Vonáška, či posluchačsky oblíbený formát varhanního recitálu zasazeného do malebného kostela v Prysku, jehož se ujme přední polský varhaník a novopečený rektor Katowické univerzity Wladyslaw Szymanski. Poslední zářijové dny přinesou přehlídku vokálního umění s festivalovou premiérou v Litoměřicích s německým vokálním ansámblem VocaMe, premiéru vokálního dua Kchun v Žitavě či návrat renomovaného německého souboru Amarcord do Děčína.

Amarcord (foto Martin Jehnichen)
Amarcord (foto Martin Jehnichen)

Říjnovou kapitolu 15. Lípy Musicy otevře Dialog královského páru – koncert naší i světové přední harfistky Jany Bouškové a hornisty Radka Baboráka v Doksech.

Jana Boušková (foto jana-bouskova.com)
Jana Boušková (foto jana-bouskova.com)

S nedávno premiérovaným programem České loutny přijede Ensemble Inégal do Mimoně a v Kamenickém Šenově se návštěvníci mohou těšit na netradiční setkání se skleněnou harmonikou, kterou rozezní německá Sinfonia di vetro v čele se Saschou Reckertem.

Sascha Reckert (foto staatsoper.de)
Sascha Reckert (foto staatsoper.de)

V zahraničních koncertech se festival publiku snaží zprostředkovat to nejlepší, co česká hudební scéna nabízí. Ve waltersdorfském kostele vystoupí Barbara Maria Willi společně s Markétou Cukrovou, kostel v Schirigiswalde uvítá hobojistu Viléma Veverku společně s Ensemblem 18+.

Ve Stráži pod Ralskem program již tradičně připomene místního rodáka Heinze Ignaze Bibera. Premiérového uvedení jeho nově objevené mše se ujme soubor Societas Incognitorum. Do dalšího nového prostředí – synagogy v Úštěku – bude zasazen program s názvem Pro Arte Bohemica věnovaný pozapomenutým skladatelům z Čech a Moravy.

S Českou Lípou se festival letos rozloučí projektem určeným dětem, a to opět ve spolupráci se Základní uměleckou školou Česká Lípa, jehož hostem bude populární zpěvák Dan Bárta.

Vrcholem oslav 15. výročí festivalu však bude zcela mimořádný projekt, kdy se po 45 letech do severočeské metropole pod Ještědem vrátí náš první orchestr – Česká filharmonie, a to ve spolupráci se světově proslulým dirigentem Semjonem Byčkovem a klavírním duem sester Labéqueových.

Katia a Marielle Labèque (foto © Umberto Nicoletti)
Katia a Marielle Labèque (foto © Umberto Nicoletti)

Tóny Čajkovského Manfreda a Poulencova klavírního dvojkoncertu tak završí letošní oslavy Lípy Musicy. Narozeninový hudební koktejl nabídne vyváženou směs ingrediencí, akcentující vokálně-duchovní základ festivalu, který se rozvinul z původního Festivalu duchovní hudby Česká Lípa, připomene výrazné projekty a umělecké hosty, kteří se na festivalu představili v uplynulých letech, ale současně nabídne i řadu nových programů v nejedné premiéře a také mnoho nových uměleckých tváří.

www.lipamusica.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat