Lipsko – město, kde hudba udává tón

Lipsko, kde žilo a pracovalo 500 skladatelů, prokáže úctu svým hudebníkům v podobě špičkových festivalů. Můžeme se těšit na Mahlerův festival, Bachfest, Mendelssohnovy slavnosti a také je již spuštěn předprodej na Wagner 22 – festival v sezóně 2022.

Lipská opera (foto Tom Schulze)

Lipsko vás nadchne špičkovými hudebními festivaly
Fascinující sílu hudby pocítíte v Lipsku na každém kroku – na ulicích a náměstích, v kostelích, koncertních sálech a nejednom autentickém působišti slavných hudebníků. A sice s patřičnou tradicí: v minulých stoletích tu žilo a pracovalo na 500 skladatelů, mezi nimiž figurují ta nejznámější jména v dějinách hudby: Johann Sebastian Bach, Felix Mendelssohn Bartholdy, Clara a Robert Schumann stejně tak jako Richard Wagner, Edvard Grieg, Albert Lortzing, Gustav Mahler či Hanns Eisler.

Ale Lipsko se pyšní nejen bohatou hudební historií – tady tradice doslova žije. Každým rokem toto město prokazuje úctu „svým“ hudebníkům v podobě špičkových festivalů, které přitahují posluchače z celého světa. Hudební kalendář pro rok 2022 láme rekordy a Lipsko je již dnes mekkou pro všechny fanoušky klasické hudby. V centru dění jsou jména jako Mahler, Bach, Mendelssohn a Wagner.

Gewandhaus (foto Jens Gerber)

2021: Mahlerův festival, Bachfest a Mendelssohnovy slavnosti
Od 14. do 24. května 2021 bude koncertní dům Gewandhaus ve znamení skladatele a dirigenta Gustava Mahlera – od roku 2011 se tu již podruhé koná Mahlerův festival. Mahler zde působil od roku 1886 až do 1888 jako 2. dirigent Lipské opery a tímto odstartoval svou velkou kariéru. V Lipsku se z něho stal skladatel, jakého známe dnes: autor fascinujících symfonií. Lipsko a orchestr Gewandhausu tvoří jedinečný autentický rámec festivalu, protože v průběhu dvou let, kdy tu Mahler žil, dirigoval orchestr téměř denně. V tomto období také složil svou první symfonii. Mahlerův festival v roce 2021 bude díky svému jedinečnému programu poklonou před skladatelovou uměleckou tvorbou. Kromě orchestru Gewandhausu se představí světové ansámbly jako například London Symphony Orchestra, Royal Concertgebouw Orchestra z Amsterdamu či filharmonici z Vídně, Berlína a Mnichova, které přednesou nejen interpretace Mahlerových symfonií, ale také písňové cykly či současnou komorní hudbu. Již nyní je poptávka po vstupenkách velmi vysoká. Pro některé z již vyprodaných akcí nabízí společnost Leipzig Tourismus und Marketing exkluzivní balíčky s ubytováním.

Lipsko je Bach
Skutečným kalibrem hudebního světa, který měl a dodnes má velký vliv na hudební město Lipsko, je Johann Sebastian Bach, který zde v letech 1723 až 1750 působil jako dirigent Tomášského sboru. V Lipsku se každoročně koná Bachfest, kde si příznivci Bacha pokaždé přijdou na své. Heslem edice Bachfestu v roce 2021, jenž se bude konat ve dnech 11. – 20. června, bude „Spasení“: počínaje Bachovým Mesiášem bude na začátku festivalu předveden čtyřdenní cyklus, ve kterém světoznámí interpreti Bacha ve 33 kantátách, 3 oratoriích a Matoušových pašijích představí životní příběh spasitele Ježíše Krista. Jedenáct koncertů tohoto cyklu budou dirigovat mimo jiné Ton Koopman, Masaaki Suzuki či Hans-Christoph Rademann.

Bachova hudba se rozezní v původních místech spjatých s tímto velkým skladatelem – samozřejmě nebude chybět ani interpretace světoznámého lipského Tomášského sboru. Po deset dní tu na příznivce Bacha z blízka i z daleka budou čekat nezapomenutelné zážitky.

Mendelssohnův dům (foto Andreas Schmidt)

A je tu ještě jedno velké jméno, které můžete v Lipsku poznat trochu blíže: Felix Mendelssohn Bartholdy. Mendelssohnův dům na Goldschmidstraße 12 je poslední stavebně dochovanou soukromou adresou, na které tento výtečný skladatel a hudebník žil, a kde také ve věku pouhých 38 let zemřel. Dnes se tu nachází muzeum, ve kterém návštěvníci mohou nakouknout do bývalých prostor, kde skladatel bydlel. Každoročně se kolem 4. listopadu, data jeho úmrtí, konají na jeho počest koncerty. V roce 2021 představí Mendelssohnovy slavnosti (1. – 7. listopadu) ve spolupráci s lipským Gewandhausem a Mendelssohnovým domem bohatý program. V popředí budou Mendelssohnova mistrovská díla a hudba období romantismu. Na návštěvníky čekají koncerty v provedení orchestru Gewandhausu pod vedením dirigenta Andrise Nelsonse a sborová i komorní hudba, kterou představí špičkoví umělci a hudební ansámbly.

Gewandhaus 2018, Andris Nelsons (foto Gert Mothes)

2022: Všechny Wagnerovy opery ve třech týdnech
Festival Wagner 22 bude jedinečný zážitek: Lipská opera chce do roku 2022 do svého repertoáru zahrnout všechny Wagnerovy opery a následně je představit v rámci třítýdenního festivalu trvajícího od 14. do 17. července 2022 v Lipsku, Wagnerově rodném městě. Uvedeny budou v chronologickém pořadí. Pouze čtyři části „Prstenu Nibelungova“ na programu figurují jako uzavřený cyklus.

Obsazení Wagnera 22 sází na osvědčený a zkušený ansámbl Lipské opery a hostující umělce, kteří s touto institucí spolupracují a jsou světově známí díky svým interpretacím Wagnerova díla. Svou účast zatím přislíbili: Evelyn Herlitzius (Kundry), Jennifer Holloway, Lise Lindstrom, Daniela Sindram, Manuela Uhl, Markus Eiche, René Pape, Iain Paterson, Andreas Schager (Tristan), Stefan Vinke, Klaus Florian Vogt či Michael Volle (Wotan v opeře „Rýnské zlato“).

Lipsko (foto LTM/PUNCTUM)

Festival Wagner 22 je věnován hudebníkovi, skladateli a dirigentovi Gustavu Brecherovi (1879-1940), který měl v letech 1914 až 1933 významný vliv na podobu lipské hudební scény. Působil nejdříve jako umělecký ředitel a později také jako ředitel Lipské opery. Byl průkopníkem jedinečného nápadu představit dokončená hudebně-dramatická díla Richarda Wagnera v chronologickém pořadí. Obrovský projekt připravil už předtím, než ho v roce 1933 za „podporu zvrhlého umění” a za jeho židovský původ nacisté zbavili funkce.

Předprodej na festival WAGNER 22 je již spuštěn. Kdo se už nemůže dočkat, může si „Prsten“ poslechnout již v dubnu a květnu 2021 v Lipské opeře.

Na všechny festivaly je možno zakoupit speciální cestovní balíčky včetně vstupenek.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments