Litomyšl chystá oslavy k 200. výročí Bedřicha Smetany

Radnice v Litomyšli se připravuje na oslavy 200 let od narození svého nejslavnějšího rodáka, hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Byt v zámeckém pivovaru, kde přišel na svět, opravuje do původního historického stavu, dostane i nové vybavení. Město připravuje k výročí rovněž řadu akcí po celý rok.
Rodný byt Bedřicha Smetany (zdroj Regionální muzeum v Litomyšli)
Rodný byt Bedřicha Smetany (zdroj Regionální muzeum v Litomyšli)

“Stavební část oprav rodného bytu by měla skončit v dubnu, abychom jej mohli počátkem června na začátku festivalu Smetanova Litomyšl otevřít. Děláme pro to všechno, i kdybychom tam měli jít na brigádu,” řekl místostarosta Radomil Kašpar.

Rodný byt Bedřicha Smetany se po úpravách znovu propojí s prostorami pivovaru, od nichž byl stavebně oddělený, na více místech byly zazděné historické průchody. Do bytu se vcházelo nepříliš důstojným vstupem z nádvoří zámku. Součástí rekonstrukce je také výměna inženýrských sítí nebo podlah, dodávka audiovizuální techniky, obnova historického nábytku a výmalba kleneb.

Smetanův rodný byt by měl být po opravách přístupný celoročně. Regionální muzeum, které jej provozuje, na to dostane od města navíc 50.000 korun. Radnice na letošek zvýšila dotaci pro Smetanovu Litomyšl z 2,2 milionu na 2,6 milionu korun.

K výročí Smetanova narození vzniká také hraný film s dokumentárními prvky, na nějž přispěl Pardubický kraj i město Litomyšl. Snímek s pracovním názvem Neslyším ničeho připravují tvůrci z produkční společnosti 11:11 production Vít Mazánek a Lukáš Blažek. Litomyšl chystá ještě vydání komiksového leporela a knížky se Smetanovskou tematikou.

V den skladatelova narození 2. března bude v muzeu zahájena výstava, která představí vztah Bedřicha Smetany k Litomyšli a postupné upevňování smetanovských tradic v jeho rodišti. Ty nakonec v roce 1950 vyústily v založení každoročního hudebního festivalu Smetanova Litomyšl. Uskuteční se také rekonstrukce událostí, které zažilo první zámecké nádvoří před dvěma sty lety. „Litomyšlské chase“ narazí sud piva starosta Daniel Brýdl v roli sládka Františka Smetany, Bedřichův speciál navaří Minipivovar Veselka pro tuto příležitost. Už dopoledne začnou na nádvoří zabijačkové hody, navečer vystoupí v zámecké jízdárně zpěvačka a skladatelka Radůza s kapelou.

Další akce budou následovat během roku. Bude mezi ně patřit 6. března koncert klavíristky Jitky Čechové a mezzosopranistky Václavy Krejčí Houskové nazvaný Vše nejlepší, Bedřichu! ve Smetanově domě, Smetanovská celoměstská hra, která začne v dubnu při zahájení 13. litomyšlské lázeňské sezony, květnové Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové ve znamení smetany nebo Dětský silvestrovský ohňostroj na hudbu Bedřicha Smetany 31. prosince.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments