London Symphony Orchestra na Dvořákově Praze

London Symphony Orchestra (foto Ranald Mackechnie)
London Symphony Orchestra (foto Ranald Mackechnie)

Dvořákova Praha přivítá ve čtvrtek 8. září další z prestižních zahraničních orchestrů. Ve Dvořákově síni Rudolfina vystoupí London Symphony Orchestra, nejstarší z londýnských symfonických těles, v čele s italským dirigentem Gianandreou Nosedou. V den, kdy si připomínáme 175. výročí narození Antonína Dvořáka, doprovodí tento orchestr našeho předního violoncellistu Jiřího Bártu při Dvořákově Koncertě pro violoncello a orchestr h moll. Tento koncert patří mezi nejkrásnější a také nejhranější koncertantní skladby pro sólové nástroje v hudební historii. Dramaturgie Dvořákovy Prahy si proto dává obzvlášť záležet na výběru interpretů, v loňském roce zazněl v podání Yo-Yo My a České filharmonie, letos jej provede v opačném gardu zahraniční orchestr a špičkový český interpret. V druhé části večera zazní Symfonie č. 2 e moll Sergeje Rachmaninova, zvukově opojný, pozdně romantický opus ruského autora. London Symphony Orchestra patří mezi nejstarší a nejvýznamnější orchestry světa.

V dalších dnech láká Dvořákova Praha na komorní koncerty v čele s Danielem Hopem, pianistou Ivo Kahánkem a tenoristou Pavlem Černochem. Více informací na www.dvorakovapraha.cz.

London Symphony Orchestra vznikl v roce 1905 a od počátku byl spojen s významnými osobnostmi britské i světové hudební historie: Hansem Richterem, Sirem Edwardem Elgarem a Sirem Thomasem Beechamem. V dalším běhu času s londýnskými symfoniky spojili svoji tvůrčí cestu takoví dirigenti, jako Pierre Monteux, André Previn, Leonard Bernstein, Claudio Abbado, Sir Colin Davis nebo Valery Gergiev, kterého v příštím roce vystřídá na postu šéfdirigenta Sir Simon Rattle. Orchestr, který je zřejmě nejnahrávanějším tělesem historie, první nahrávku pořídil již v roce 1912. Je rovněž spjat s významným fenoménem 20. a 21. století: Hudba k více než 200 filmům činí od roku 1935 z London Symphony Orchestra také nepřehlédnutelnou součást filmové historie. Z těch nejznámějších filmů, v nichž zazní londýnští symfonikové, jmenujme několik částí série o čarodějnickém učni Harry Potterovi, Supermana a zejména zásadní dílo, přesahující svým významem svět filmu i hudby: Star Wars George Lucase.

Renomovaný italský dirigent Gianandrea Noseda patří mezi dirigentskou špičku. Aktuálně zastává post hlavního dirigenta orchestru v Teatro Regio di Torino v Itálii a pravidelně hostuje v Metropolitní opeře v New Yorku, londýnské Covent Garden aj. Jiří Bárta je jedním z nejvýraznějších českých hudebníků, kteří se úspěšně prosadili i na mezinárodní scéně. Jiří Bárta se zapsal do historie Dvořákovy Prahy také tím, že byl v roce 2014 prvním kurátorem komorní řady festivalu.

V závěru prvního festivalového týdne nabízí Dvořákova Praha dále koncerty komorní řady, jejímž kurátorem je poprvé v historii festivalu zahraničí umělec, Daniel Hope. V pátek 9. září zazní komorní hudba Dvořákových současníků a přátel Johannese Brahmse a Petra Iljiče Čajkovského v podání houslisty Daniela Hopea, violisty Paula Neubauera, violoncellistky Josephine Knight, našich houslistů Jana Mráčka, Jakuba Fišera a violoncellisty Ivana Vokáče. S naším Ivem Kahánkem u klavíru, houslistou Jakubem Fišerem, americkým violistou Paulem Neubauerem a britskou violistkou Josephine Knight v Anežském klášteře vzdají hold Dvořákově komorní hudbě s klavírem v sobotu 10. září. Neděle 11. září pak bude patřit zejména málo uváděnému ranému Dvořákovu písňovému cyklu Cypřiše v podání tenoristy Pavla Černocha a klavíristy Ivo Kahánka, jehož uvedení díky provedení v češtině českým pěvcem bude vlastně novodobou premiérou.

Vstupenky na všechny festivalové koncerty je možné zakoupit on-line na www.dvorakovapraha.cz, ve Vstupenkovém centru Dvořákovy Prahy v Palackého ulici č. 1, v pokladně Rudolfina a v předprodejní síti Ticketpro. Pořadatelé nabízejí vedle odměn za věrnost také slevy pro studenty, učitele a seniory, členství v Klubu mladých a další výhody.

Dvořákova Praha 2016 – přehled programových řad

Světové orchestry
Význačné zahraniční orchestry, dirigenti a sólisté
5 / 9, pondělí – Staatskapelle Dresden, Christian Thielemann, Nikolaj Znaider
6 / 9, úterý – Zurich Chamber Orchestra, Daniel Hope, Ivo Kahánek
8 / 9, čtvrtek – London Symphony Orchestra, Gianandrea Noseda, Jiří Bárta
14 / 9, středa – Kremerata Baltica, Gidon Kremer, Clara-Jumi Kang
24 / 9, sobota – Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Antonio Pappano, Gil Shaham

Dvořák Collection III
Symfonické básně a koncertní předehry Antonína Dvořáka
15 / 9, čtvrtek – Česká filharmonie, Jakub Hrůša

23 / 9, pátek – Česká filharmonie, Jiří Bělohlávek, Pražský filharmonický sbor, Lukáš Vasilek, Svatopluk Sem

Česká filharmonie
Rezidenční orchestr Dvořákovy Prahy
12 / 9, pondělí – Česká filharmonie, Jiří Bělohlávek, Hilary Hahn
15 / 9, čtvrtek – eská filharmonie, Jakub Hrůša
23 / 9, pátek – Česká filharmonie, Jiří Bělohlávek, Pražský filharmonický sbor, Lukáš Vasilek, Svatopluk Sem

Komorní řada
Kurátor Daniel Hope
6 / 9, úterý – Zurich Chamber Orchestra, Daniel Hope, Ivo Kahánek
9 / 9, pátek – Daniel Hope, Paul Neubauer, Josephine Knight, Jan Mráček, Jakub Fišer, Ivan Vokáč
10 / 9, sobota – Daniel Hope, Jakub Fišer, Paul Neubauer, Josephine Knight, Ivo Kahánek
11 / 9, neděle – Pavel Černoch, Ivo Kahánek
19 / 9, pondělí – Daniel Hope, Paul Neubauer, David Finckel, Wu Han

Recitál
13 / 9, úterý – Boris Berezovsky

spirituální koncert / spiritual concert
Duchovní hudba v katedrále sv. Víta
20 / 9, úterý – Tallis Scholars, Peter Philips, Martinů Voices, Lukáš Vasilek, Kvarteto Martinů, Marie Fajtová, Lukáš Moťka, Břetislav Kotrba, Karel Kučera

Den D
Debutový den
16 / 9, pátek – Louis Schwizgebel, Benjamin Beilman

Dvořákova Praha 2016 – doprovodný program
Po stopách Antonína Dvořáka
4 / 9, neděle – Ivo Kahánek, David Mareček

Dvořák matiné
17 / 9, sobota – Anima Eterna, Jos van Immerseel

Rodinný den
17 / 9, sobota – Igudesman & Joo

Dvořákova Praha
umělecký ředitel Marek Vrabec

Festival Dvořákova Praha se koná pod záštitou Bohuslava Sobotky, předsedy vlády ČR, a Adriany Krnáčové, primátorky hl. města Prahy.
Generální partner: investiční skupina KKCG
Za podpory: hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR
Hlavní partneři: Sazka, KIKA
Partneři koncertů: DaDa, Cemio, Fast Forward, Lékárny Magistra, LED multimédia, S.E.N.

Hlavní mediální partneři: Česká televize, Český rozhlas, mediální skupina Mafra

Mediální partneři: Opera Plus, Harmonie, Classic Praha, Forbes Česko, Žena a život, Lidové noviny, Reporter, Literární noviny, Týdeník Rozhlas, Expres FM, Prager Zeitung, Scéna.cz, Expats.cz

Oficiální vůz: BMW

Neziskový partner: Nadace Proměny

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]