Lotz Trio zahraje na basetové rohy Mozarta

V rámci cyklu Stará hudba zavítá v úterý 7. května 2024 do Malého sálu Slovenské filharmonie komorní soubor Lotz Trio.
Lotz Trio (zdroj Lotz Trio)
Lotz Trio (zdroj Lotz Trio)

Lotz Trio – trio basetových rohů, na které hrají Róbert Šebesta, Ronald Šebesta a Igor Františák. Program zazní na kopiích unikátní sady Lotzových basetových rohů z hradu Krásna hôrka. Formace nese jméno fenomenálního výrobce nástrojů Theodora Lotze (1746–1792), který působil v Prešpurku a ve Vídni. Zajímavostí je, že díky Johannu Theodoru Lotzovi se kolem roku 1780 stal centrem vývoje tohoto nástroje Prešporok (Bratislava).

V úvodu úterního večera zazní Terzetto č. 1 a č. 3 KV 439b Wolfganga Amadea Mozarta. “Terzetti, známé také pod názvem Fünfundzwanzig Stücke für drei Bassetthörner KV 439b, patří k základnímu repertoáru tria basetových rohů. Dílo se skládá z pětadvaceti volných částí bez cyklického uspořádání do partit, serenád nebo divertiment. V této podobě odpovídá funkci hudby ke stolování (Tafelmusik) nebo vystoupení při společenských událostech v podobě Abendmusik či Nachtmusik. Interpreti si sami vytvářeli cyklické formy a upravovali je podle aktuálních uměleckých nebo společenských potřeb. Vzhledem ke ztrátě rukopisu je takzvaný Seisenburský opis (cca 1788), nalezený v ruinách rakouského hradu Seisenburg, v současnosti nejstarším dochovaným pramenem KV 439b,” uvádí Róbert Šebesta, člen Lotz Tria.

Následovat budou dobové úpravy z Mozartovy opery Kouzelná flétna, KV 620 pro toto jedinečné nástrojové seskupení. Koncert se uskuteční 7. května 2024 od 19:00 hodin v Malém sále Slovenské filharmonie.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments