Lukáš Vondráček, česká klavírní hvězda tohoto roku, slaví třicátiny

Klavírista Lukáš Vondráček, který se narodil 21. října 1986, je prvním Čechem, jenž v roce 2016 vyhrál prestižní klavírní Soutěž královny Alžběty v Bruselu (nejen o zákulisí soutěže se dočtete v rozhovoru s Lukášem Vondráčkem, který najdete zde). Tento opavský rodák se hře na klavír věnuje od dětství. Nyní žije v americkém Bostonu a koncertuje po celém světě včetně slavných sálů, jako je Carnegie Hall.

Lukáš Vondráček (foto © Irene Kim)
Lukáš Vondráček (foto © Irene Kim)

Vondráček je považován za zázračný talent, na klavír začal hrát již ve dvou letech. První deska mu vyšla v jedenácti letech, ale již rok před tím absolvoval turné po USA. Ve třinácti letech díky rektorské výjimce začal studovat hudební obor na pedagogické fakultě Ostravské univerzity. O dva roky později debutoval s Českou filharmonií na koncertě v Rudolfinu pod vedením ruského dirigenta a klavírního virtuosa Vladimira Ashkenazyho. Vondráček studoval také na vídeňské konzervatoři a na akademii v Katovicích.

Jeho vítězství v Soutěži královny Alžběty odborníci srovnávali se ziskem zlaté olympijské medaile. Vondráček si ve finále podmanil publikum i porotu interpretací díla Clauda Ledouxe A Butterfly’s Dream a Klavírního koncertu č. 3 d moll Sergeje Rachmaninova.

Zařadil se po bok slavným vítězům, jako byli Emil Gilels, Leon Fleischer, Vladimir Ashkenazy, Malcolm Frager, Evgeny Mogilevsky, Denis Kožuchin nebo Boris Giltburg.

Mohlo by vás zajímat