Lukáš Vondráček, česká klavírní hvězda tohoto roku, slaví třicátiny

Klavírista Lukáš Vondráček, který se narodil 21. října 1986, je prvním Čechem, jenž v roce 2016 vyhrál prestižní klavírní Soutěž královny Alžběty v Bruselu (nejen o zákulisí soutěže se dočtete v rozhovoru s Lukášem Vondráčkem, který najdete zde). Tento opavský rodák se hře na klavír věnuje od dětství. Nyní žije v americkém Bostonu a koncertuje po celém světě včetně slavných sálů, jako je Carnegie Hall.

Lukáš Vondráček (foto © Irene Kim)
Lukáš Vondráček (foto © Irene Kim)

Vondráček je považován za zázračný talent, na klavír začal hrát již ve dvou letech. První deska mu vyšla v jedenácti letech, ale již rok před tím absolvoval turné po USA. Ve třinácti letech díky rektorské výjimce začal studovat hudební obor na pedagogické fakultě Ostravské univerzity. O dva roky později debutoval s Českou filharmonií na koncertě v Rudolfinu pod vedením ruského dirigenta a klavírního virtuosa Vladimira Ashkenazyho. Vondráček studoval také na vídeňské konzervatoři a na akademii v Katovicích.

Jeho vítězství v Soutěži královny Alžběty odborníci srovnávali se ziskem zlaté olympijské medaile. Vondráček si ve finále podmanil publikum i porotu interpretací díla Clauda Ledouxe A Butterfly’s Dream a Klavírního koncertu č. 3 d moll Sergeje Rachmaninova.

Zařadil se po bok slavným vítězům, jako byli Emil Gilels, Leon Fleischer, Vladimir Ashkenazy, Malcolm Frager, Evgeny Mogilevsky, Denis Kožuchin nebo Boris Giltburg.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na