Magdalena Kožená je znovu nominována na prestižní cenu Grammy, tentokrát za Monteverdiho

Mezzosopranistka Magdalena Kožená získala nominaci na americké ceny Grammy v kategorii nejlepší Klasické vokální sólo album. Národní akademie hudebního umění a věd ve Spojených státech brněnskou rodačku nominovala za desku s hudbou Claudia Monteverdiho, kterou nahrála pod vedením italského dirigenta Andrey Marcona.

Magdalena Kožená (foto © Harald Hoffmann)
Magdalena Kožená (foto © Harald Hoffmann)

Vítězové devětapadesátého ročníku Grammy budou oznámeni na galavečeru v Los Angeles 12. února. Největší počet nominací na prestižní cenu, devět, získala americká popová zpěvačka Beyoncé.

Magdalena Kožená patří ke světové operní špičce. Manželka uznávaného dirigenta Sira Simona Rattlea získala nominaci na Grammy už v roce 2006 v kategorii producent roku v klasické hudbě za nahrávku Lamento. Desku nazpívala spolu s Reinhardem Goebelem a Musikou Antiquou Köln.

Z Československa či České republiky bylo v minulosti nominováno několik převážně klasických nahrávek. Například v roce 2005 soutěžila o cenu za nejlepší orchestrální snímek nahrávka třetí a čtvrté symfonie Bohuslava Martinů, kterou s Českou filharmonií pořídil dirigent Jiří Bělohlávek. Před třemi lety česká zpěvačka Markéta Irglová a irský hudebník Glen Hansard získali hudební cenu Grammy v kategorii muzikál za album Once.

Nominované album Kožené v produkci hudebního nakladatelství Deutsche Grammophon vyšlo počátkem letošního roku. Na natáčení se kromě Magdaleny Kožené podíleli také další pozvaní sólisté a barokní orchestr La Cetra, do jehož čela se postavil cembalista a dirigent Andrea Marcon. Snímek obsahuje devět Monteverdiho vokálních děl. Celek doplňuje trojice instrumentálních skladeb Marca Ucceliniho, Tarquinia Meruly a Biagia Mariniho.

Spolu s Magdalenou Koženou jsou v kategorii nominováni francouzská sopranistka Sabine Devieilhe za album Mozart: The Weber Sisters, německá sopranistka Dorothea Röschmann za Schumannovy a Bergovy písně, tenorista Ian Bostridge za album Shakespeare Songs a Anna Netrebko za poslední desku Verismo.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat