Manželé Plachetka a Kněžíková dnes zazpívají ze střechy Lucerny

Na střeše Lucerny dnes zazpívají skladby s tématikou noci operní pěvec Adam Plachetka se svou manželkou, sólistkou Národního divadla Kateřinou Kněžíkovou. Plachetka na střeše Lucerny vystoupil už loni na akci s názvem John do vany. Nocturnový koncert nazvaný Úplně (k) v opeře se původně měl odehrát 3. srpna 2020, ale kvůli počasí se musel přesunout.

Adam Plachetka a Kateřina Kněžíková (foto Barbora Hrdá)

„Aby byl zážitek opravdu úplný, vynosíme na střechu pro tuto příležitost desítky perských koberců, starých lamp, gaučů a křesel a vytvoříme jeden velký obývák nad Prahou. Budeme poslouchat hudbu jako doprovod k úplňku a pozorovat úplněk jako doprovod hudby,“ uvedl kavárník Ondřej Kobza za pořádající spolek Piána na ulici.

Program večera nabídne hudbu Richarda Strauss (Die Nacht), Franze Schuberta (Im Abendrot), Clauda Debussyho (Nuit d’Etoiles), Richarda Wagnera (Wie Todesahnung Dämmerung deckt die Lande…) a Antonína Dvořáka (Měsíčku na nebi hlubokém).

Pěvec Adam Plachetka dosud ve své kariéře odehrál na 700 představení a 170 koncertů. Mezi jeho vrcholné role patří Don Giovanni, Přemysl z Libuše nebo Figaro z Figarovy svatby. Plachetka vedle úspěchů na české scéně zažívá mimořádně úspěšnou kariéru v zahraničí, zejména jako člen souboru Vídeňské státní opery a pravidelný host Metropolitní opery.

Sopranistka Kateřina Kněžíková se po porodu své druhé dcery Barbory 5. června 2018 hned v srpnu téhož roku objevila na pěveckých kurzech Mezinárodní hudební akademie v Kroměříži a na kurzech projektu MenArt, který je součástí celostátní akce ZUŠ Open. Poté vystoupila na závěrečném koncertě 13. ročníku letního hudebního festivalu Za poklady Broumovska, na zahajovacím koncertě 15. ročníku Svatováclavského festivalu v Ostravě nebo na zahajovacím koncertě festivalu Dvořákova Praha v Rudolfinu. Kněžíková se specializuje především na italské belcanto a opery Wolfganga Amadea Mozarta. Je stálou členkou operního souboru Národního divadla. Její hlas zní v nové nahrávce oficiální verze české národní hymny z roku 2008. Pod taktovkou Jiřího Bělohlávka ji doprovází orchestr Národního divadla. O druhou vokální verzi se postaral její manžel.

Prostory střechy Lucerny se pro veřejnost otevřely loni 19. května symbolicky po 110 letech od dokončení první části multifunkční budovy. Kavárník Kobza, který má střešní prostor pronajatý, zde mimo jiné uspořádal koncert Vojtěcha Dyka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments