Martin Kasík zahájí cyklus Světová klavírní tvorba FOK

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahajuje klavírním recitálem Martina Kasíka koncertní řadu Světová klavírní tvorba. Na programu budou tři čeští skladatelé a Musorgského obsáhlé dílo Obrázky z výstavy. Koncert se uskuteční v sobotu 16. října 2021 v 19:30 ve Dvořákově síni Rudolfina.

Martin Kasík (foto Vilém Veverka)
Martin Kasík (foto Vilém Veverka)

Klavírista Martin Kasík spolupracuje s Pražskými symfoniky pravidelně. V minulosti s nimi jel na společné turné po USA, odehrál mnoho koncertů v Obecním domě a objevil se také v online pořadu FOK v době pandemie. Tentokrát odehraje svůj sólový recitál v rámci abonentní řady Světová klavírní tvorba, kterou FOK pořádá od 50. let minulého století a je tak nejstarší recitálovou řadou ve střední Evropě. I v této řadě se jedná o jeho již pátý návrat.

Program první poloviny bude ryze český. Po pomyslné časové ose se bude pohybovat od Bedřicha Smetany a výběru z jeho Českých tanců, přes Vzpomínky Vítězslava Nováka až ke skladateli 20. století Klementu Slavickému, od kterého zazní Tři skladby pro klavír. Vrcholem večera budou Obrázky z výstavy Modesta Petroviče Musorgského v originální verzi.

„Chtěli jsme s FOK, aby byl program slavnostní. Na začátek jsem proto zvolil Furianta Bedřicha Smetany, co může být slavnostnějšího a více českého! I ostatní kusy první poloviny jsou mé oblíbené a úchvatné. Do druhé části pak invencí sršící Obrázky z výstavy, které končí Kyjevskou bránou, jednou z nejmonumentálnějších skladeb. Zkrátka, moc se těším!“ popsal výběr skladeb klavírista Martin Kasík.

Koncert se uskuteční 16. října 2021 v 19:30 ve Dvořákově síni Rudolfina a je součástí abonentní řady Světová klavírní tvorba. Vstup na koncerty je možný podle aktuálních bezpečnostních pravidel.

Martin Kasík – klavírní recitál
16. října 2021, 19:30 hodin

Program:
Bedřich Smetana: Furiant, Hulán a Medvěd z Českých tanců
Vítězslav Novák: Vzpomínky
Klement Slavický: Tři skladby pro klavír
Modest Petrovič Musorgskij: Obrázky z výstavy

Martin Kasík| klavír

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments