Martin Prokeš: Úloha klasické hudby je nepostradatelná a výjimečně důležitá

  1. 1
  2. 2
  3. 3
V letošním roce vstupuje Mezinárodní hudební festival Lípa Musica do třetí dekády své existence. Podrobnosti o této hudební přehlídce nám prozradil ředitel a zakladatel festivalu Martin Prokeš.

Martin Prokeš (zdroj Lípa Musica)
Martin Prokeš (zdroj Lípa Musica)

21. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica proběhne v termínu od 20. srpna do 15. října s tradičním epilogem ve spolupráci se ZUŠ Česká Lípa, který se bude konat 2. a 3. listopadu v České Lípě. Festival letos nabídne řadu 23 koncertů a doprovodných programů včetně mistrovských kurzů a 9. ročníku pěvecké soutěže Lípa Cantantes, která se uskutečnila již v dubnu, na patnácti místech Libereckého a Ústeckého kraje i saského příhraničí. Uměleckým garantem 21. ročníku bude mimořádná osobnost na české i mezinárodní scéně v oblasti staré hudby – sopranistka Hana Blažíková. Její angažmá určuje celkové tematické zaměření letošního ročníku festivalu v podobě oslavy krás lidského hlasu a představení vokálního umění v jeho rozmanitých podobách.

MHF Lípa Musica vstupuje do třetí dekády své existence, s jakým leitmotivem a cíli?
V rámci letošního ročníku jsme se rozhodli představit krásu lidského hlasu v co nejširším možném spektru. O lidském hlase se říká, že je nejdokonalejším hudebním nástrojem a že je zároveň zrcadlením lidské duše daného zpěváka. Jakýmsi leitmotivem jsou nádech a výdech, které můžeme vnímat jako metaforou začátku a konce, přijetí a odevzdání. Nadechněme se tedy společně, naplňme se životní energií a optimismem a nechme na sebe působit tu nejpestřejší koncertní paletu letošního ročníku. Pokud vás naplní, obohatí, potěší, splní to přesně náš cíl.

Uměleckou garantkou letošního ročníku je sopranistka Hana Blažíková, co vás vedlo k výběru této osobnosti a jak se její účast promítne do programu festivalu?
Zpěvačka a harfistka Hana Blažíková se představuje na Lípě Musice již od roku 2005. Její překrásný a čistý soprán zdobí nejen domácí hudební scénu, ale je vyhledávanou sólovou i ansámblovou zpěvačkou po celém světě. Právem jí tedy náleží výsada umělecké garantky a je pro mě velkou ctí, že tuto nabídku přijala. Dostává se jí tak mimořádná příležitost představit svůj umělecký rozsah a potenciál. Naše publikum se tím pádem může těšit, že ji uslyší hned ve čtyřech mimořádných projektech mapujících neuvěřitelně rozsáhlé období od středověku, přes baroko, romantismus až k hudbě soudobé. Svou uměleckou garanci poté završí při práci s dětmi z českolipské ZUŠ při tradičním projektu „Má to smysl“. Svou koncertní řadu zahájí Hana Blažíková na děčínském zámku, kde představí projekt Na dechu andělů. Je to projekt, kterému vévodí cink a lidský hlas. Pro mnohé neznámá kombinace. Podle Hany Blažíkové a Bruce Dickeyho kombinace doslova dechberoucí. Breathtaking Collective je soubor hudebníků usilující o jediné – dokázat posluchačům, jak bohaté hudební i zvukové zážitky dokáže vytvořit lidský hlas v kombinaci s unikátním dechovým nástrojem. A jakže cink vypadá? Jedná se o unikátně zahnutý nástroj připomínající zvířecí roh, který se řadí na pomezí dechového a žesťového nástroje. Je ovšem celý ze dřeva a hraje se na něj pomocí nátrubku.

Druhé zastavení umělecké garantky bude v rámci jejího písňového recitálu, ve kterém představí písňový odkaz Chopina, Schuberta a Schumanna. Jejím partnerem nebude nikdo menší než hvězdný německý hráč na kladívkový klavír Andreas Staier, držitel mnoha prestižních cen, ikonický člen špičkových německých souborů a doprovazeč pěveckých hvězd formátu Anne Sophie von Otter či Christopha Prégardiena. Krása lidského hlasu v přitažlivém dámském provedení Hany Blažíkové za doprovodu svrchovaného klavírního virtuosa je uměleckým bonbonkem par excellence.

Třetím projektem Hany Blažíkové je vystoupení v rámci jejího domovského Tiburtina Ensemble, které léta úspěšně vede muzikoložka, zpěvačka a harfistka Barbora Kabátková. Toto výlučně ženské uskupení nás vezme na hudební pouť a představí nám unikátní pramen Jistebnického kancionálu. Tento program bude tedy velmi specifický i v tom, že zazní chorál ve staročeštině, což do této hudby přináší opět nový pohled, nabízí se tak jedinečná možnost vcítit se do mysli tehdejšího člověka.

V posledním koncertním projektu představí Hana Blažíková velmi osobní repertoár, a to výběr písní ze sbírky Cantigas de Santa Maria. Jedná se o sbírku, která vznikla na královském dvoře Kastílie a Leonu na konci 13. století. Obsahuje na 400 písní a stala se tak pro Hanu Blažíkovou nejen inspirací, ale i uměleckou motivací osvojit si zručnost doprovodit vlastní zpěv hrou na harfu. Nabízí se nám tedy jedinečná příležitost vyslechnout ty nejkrásnější španělské středověké písně v podání zpěvaček a harfistek Hany Blažíkové a Barbory Kabátkové. To vše za doprovodu perkusisty Martina Nováka a hráčky na nástroj dulce melos, což je jakýsi středověký cimbál či psaltérium, který se rozezní pod rukami vynikající Margit Übellacker.

Hana Blažíková (zdroj Lípa Musica)
Hana Blažíková (zdroj Lípa Musica)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments