Martina Janková a Tomáš Král vystoupí v písňovém večeru moravského folklóru

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK ve své komorní řadě přivítá Martinu Jankovou a Tomáše Krále v doprovodu Ivo Kahánka, kteří uvedou folklorní tvorbu Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů. Koncert se uskuteční 31. ledna 2023 v kostele sv. Šimona a Judy.
Ivo Kahánek, Martina Janková a Tomáš Král (foto Barbora Hrdá)
Ivo Kahánek, Martina Janková a Tomáš Král (foto Barbora Hrdá)

Známou lidovou tvorbu Leoše Janáčka sebranou na moravském venkově a vlastenectvím inspirovanou meziválečnou a poválečnou tvorbu Bohuslava Martinů uvede Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK ve svém dalším koncertu cyklu Komorní hudba. V doprovodu klavíristy Ivo Kahánka vystoupí sopranistka Martina Janková a barytonista Tomáš Král, všichni původem z Moravy.

Program zahájí výběr z Janáčkovy Ukvalské a Moravské lidové poezie v písních. Druhá polovina večera bude patřit Bohuslavu Martinů a výběru z jeho Písniček na jednu a dvě stránky, Nových slovenských písní a Nového špalíčku.

„Snažili jsme se být tematičtí, vybrali jsme a seskupili písně, které zpracovávají téma nešťastné lásky, vojny a podobně. Já do toho ještě vkládám sólové kusy pro klavír, takže zazní výběr z Janáčkova cyklu Po zarostlém chodníčku a od Martinů to budou Tři české tance. U Martinů jsme se snažili více zdůraznit Nové slovenské písně, které jsou na pódiích mnohem vzácnější. Mimo jiné zazní i slovenská lidová píseň Kopala studienku, ze které se později stala slovenská hymna. Jsem moc rád a chtěl bych FOK poděkovat, že zařadil písňový recitál, protože tady se písňové recitály pořádají celkem málo. Myslím si, že je to hudebně nesmírně krásný program,“ říká o chystaném večeru Ivo Kahánek.

Koncert se uskuteční v úterý 31. ledna 2023 v 19:30 hodin v Kostele sv. Šimona a Judy. Před koncertem se v 18:15 hodin také uskuteční Setkání s umělci.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments