MDO uvede v premiéře Mozartovu operu Titus

Moravské divadlo Olomouc uvede v pátek 19. května 2023 v premiéře operu Wolfganga Amadea Mozarta Titus. Inscenace bude po Rusalce a Modrouvousově hradu třetí operní premiérou, kterou olomoucký soubor opery a operety pod vedením Veroniky Kos Loulové v této sezoně představí. Kos Loulová je podepsána pod Titovou režií společně s hercem a režisérem Jiřím Havelkou, řekli dnes novinářům zástupci divadla. S touto Mozartovou operou se olomoucké publikum setkává teprve podruhé. Titus v režii Jaromíra Pleskota měl v tehdejším Divadle Oldřicha Stibora premiéru v listopadu 1988.
Wolfgang Amadeus Mozart: Titus, Moravské divadlo Olomouc (zdroj Moravské divadlo Olomouc, foto Daniel Schulz)
Wolfgang Amadeus Mozart: Titus – Barbora Perná, Vojtěch Pelka j. h., David Szendiuch Moravské divadlo Olomouc (zdroj Moravské divadlo Olomouc, foto Daniel Schulz)

„K Mozartovým operám mám velmi blízký vztah, jako režisérka jsem již měla možnost dotknout se Figarovy svatby, opery Cosi fan tutte, nebo Kouzelné flétny. Opera Titus je tak pro mě setkání se čtvrtou operou skladatele, který patří do každého operního domu a do toho olomouckého obzvláště,“ uvedla režisérka a šéfka souboru. Podotkla, že tato opera bývá v Česku opomíjená, možná proto, že není plná milostných intrik, ale těch mocenských. „Síla a virtuozita Mozartova génia je v ní však silně přítomna,“ doplnila Kos Loulová.

K antickému příběhu naplněnému tradičními motivy lásky, zrady, pomsty, tragického omylu, ale také odpuštění a smíru Kos Loulová společně a Havelka přistoupili inovativně. Jiří Havelka přiznal, že je pro něj vstup do tohoto žánru velmi dobrodružný a zajímavý, s Veronikou Kos Loulovou je to pro něj druhá režijní spolupráce.

V titulní roli Tita se vystřídají Vilém Cupák, Marek Žihla a Jakub Rousek. V roli Vitellie alternuje Radoslava Müller s Barborou Pernou, v roli Sixta se představí Vojtěch Pelka. Na inscenaci se také podílí sbor a orchestr Moravského divadla Olomouc v čele s šéfdirigentem orchestru Petrem Šumníkem. O kostýmní stránku inscenace se postarala výtvarnice Andrea Králová, která je držitelkou tří Českých lvů za kostýmy k filmům Protektor a Pouta a k seriálu Svět pod hlavou. Za scénografií olomouckého Tita stojí tvůrčí seskupení Wariot Ideal, které vzniklo roku 2009 na základě dlouholeté spolupráce mima Vojty Švejdy, zvukového mága a skladatele Jana Kalivody a světelného designéra a scénografa Jana Dörnera.

Wolfgang Amadeus Mozart: Titus, Moravské divadlo Olomouc (zdroj Moravské divadlo Olomouc, foto Daniel Schulz)
Wolfgang Amadeus Mozart: Titus, Moravské divadlo Olomouc (zdroj Moravské divadlo Olomouc, foto Daniel Schulz)

Korunovační opera Titus Wolfganga Amadea Mozarta vznikla na objednávku českých stavů u příležitosti korunovace Leopolda II. na českého krále. Svou premiéru měla v září 1791 ve Stavovském divadle v Praze. Spolu s Kouzelnou flétnou, která měla premiéru 30. září téhož roku ve Vídni, jde o dvě poslední Mozartova operní díla, která složil před svou smrtí 5. prosince 1791.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments