Meditace s orchestrem Berg

Pod názvem Sedmý den se skrývá koncert Orchestru BERG. Ve světové premiéře na něm zazní novinka českého skladatele Marka Keprta a v premiérách českých díla francouzských spektralistů Gérarda Griseyho a jeho žáka Marka Andre. Duchovní témata a meditace, s elektronikou i bez, to vše v kostele U Salvátora.
Peter Vrábel (zdroj FOK / foto © Karel Šuster)

Proč Sedmý den? „Název koncertu vychází z jednoho z uváděných děl,“ říká Peter Vrábel, umělecký šéf Orchestru BERG. „K loňským 40. narozeninám si slavný Ensemble intercontemporain nadělil celovečerní project Genesis – požádal sedm skladatelů, aby zpracovali biblické téma vzniku světa a na skladatele Marka Andreho vyšel zrovna sedmý den, den odpočinku.“ Tento francouzský skladatel, žijící ovšem už od 90. let v Německu, je žákem Gérarda Griseyho, jednoho ze zakladatelů hudebního stylu, kterému se říká spektralismus. Na koncertě zazní také jeho dílo Jour, contre-jour inspirované starobylou egyptskou Knihou mrtvých, která se věnuje přechodu člověka ze života do posmrtného světa. Jde o jeho vůbec první skladbu, ve které obohatil zvuk akustických nástrojů elektronickou stopou. „Je skvělé, že se v roce 2014 podařilo zvukový pás restaurovat, takže můžeme dílo uvést,“ doplňuje Vrábel.

Gerard Grisey (zdroj archiv Berg)

Na programu je také čerstvá novinka českého skladatele Marka Keprta, jde o první spolupráci Orchestru BERG s tímto skladatelem. Zaujme už její poetický název „šálnivá beztíž slechoPýře“. Keprt má poezii v krvi, v textu ke své skladbě mimo jiné uvádí: „tóny, co mění svá skupenství. tuhnou i roztávají. šupinatí i zchmyřují. jsi tónem. měníš své skupenství.

Orchestr BERG si za dobu své existence vybudoval pověst špičkového tělesa, které se s odvahou a kreativitou pouští do těch nejnáročnějších projektů v oblasti současné hudby. Tu často kombinuje s filmem, tancem, divadlem nebo výtvarným uměním, hraje i na netradičních místech. Od svého vzniku objednal a ve světové premiéře uvedl již více než stovku novinek především mladých českých skladatelů. Českému publiku představil také obrovské množství hudby v premiérách českých. Orchestr BERG založil dirigent Peter Vrábel a za práci s ním získal mimo jiné ocenění od České hudební rady / UNESCO za mimořádný přínos české hudbě.

 

SEDMÝ DEN … hudební meditace s elektronikou i bez
Pondělí 1. října v 19.30 | Kostel U Salvátora (Salvátorská, P1)

Marek Keprt: Šálnivá beztíž slechoPýře (světová premiéra)
Mark Andre: riss1 / Den 7 (česká premiéra)
Gérard Grisey: Jour, contre-jour (česká premiéra)

Peter Vrábel – dirigent

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky