Melodie z Carmen zahájily koncert i sezonu Národního divadla Brno

Slavné melodie z opery Carmen dnes otevřely koncert před Janáčkovým divadlem, a zároveň sezonu Národního divadla Brno. Operním pěvcům a orchestru naslouchala zaplněná piazetta, kam se zahajovací koncert pod širým nebem vrátil po dvou letech. Loni i předloni se kvůli rekonstrukci budovy a jejího okolí hrálo na Zelném trhu. Janáčkovo divadlo je už v plném provozu.
Janáčkovo divadlo při zahájení sezóny NDB (zdroj FB)

“Věřím, že nyní je nejkrásnějším operním divadlem v Česku,” řekl ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser. Připomněl, že v čele divadla už společně s uměleckými šéfy souborů připravil pět kompletních sezon, dovršil tedy první “pětiletku” a vstupuje do další. Poděkoval za podporu městu i kraji, poukázal ale na to, že v návrhu státního rozpočtu je pro divadla a festivaly na příští rok méně peněz.

“Pořád slyšíme, že kultura je velmi důležitá, ale naši vrcholní politici nás v tom moc nepodporují,” řekl Glaser. Návštěvníci pak vyslechli hudební čísla z repertoáru opery i z připravovaných titulů. Sólisté a sboristé zpívali ze schodů Janáčkova divadla, orchestr na provizorním krytém pódiu řídil Marko Ivanovič.

Opera Národního divadla Brno chystá v nové sezoně pět premiér, jejich společným tématem je hledání – dokonalé lásky, ztraceného mládí, vlastního svědomí anebo lidskosti. Jako první premiéru soubor 20. září nabídne Hoffmannovy povídky od Jacquese Offenbacha, následují Růžový kavalír Richarda Strausse, nová opera Marka Ivanoviče Monument v režii Davida Radoka a Řecké pašije od Bohuslava Martinů.

Pro dětské diváky operní soubor připravuje Ferdu Mravence skladatele Evžena Zámečníka v režii Arnošta Goldflama. Premiéra bude 12. června 2020 v Janáčkově divadle.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na