Melodie z Carmen zahájily koncert i sezonu Národního divadla Brno

Slavné melodie z opery Carmen dnes otevřely koncert před Janáčkovým divadlem, a zároveň sezonu Národního divadla Brno. Operním pěvcům a orchestru naslouchala zaplněná piazetta, kam se zahajovací koncert pod širým nebem vrátil po dvou letech. Loni i předloni se kvůli rekonstrukci budovy a jejího okolí hrálo na Zelném trhu. Janáčkovo divadlo je už v plném provozu.
Janáčkovo divadlo při zahájení sezóny NDB (zdroj FB)

“Věřím, že nyní je nejkrásnějším operním divadlem v Česku,” řekl ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser. Připomněl, že v čele divadla už společně s uměleckými šéfy souborů připravil pět kompletních sezon, dovršil tedy první “pětiletku” a vstupuje do další. Poděkoval za podporu městu i kraji, poukázal ale na to, že v návrhu státního rozpočtu je pro divadla a festivaly na příští rok méně peněz.

“Pořád slyšíme, že kultura je velmi důležitá, ale naši vrcholní politici nás v tom moc nepodporují,” řekl Glaser. Návštěvníci pak vyslechli hudební čísla z repertoáru opery i z připravovaných titulů. Sólisté a sboristé zpívali ze schodů Janáčkova divadla, orchestr na provizorním krytém pódiu řídil Marko Ivanovič.

Opera Národního divadla Brno chystá v nové sezoně pět premiér, jejich společným tématem je hledání – dokonalé lásky, ztraceného mládí, vlastního svědomí anebo lidskosti. Jako první premiéru soubor 20. září nabídne Hoffmannovy povídky od Jacquese Offenbacha, následují Růžový kavalír Richarda Strausse, nová opera Marka Ivanoviče Monument v režii Davida Radoka a Řecké pašije od Bohuslava Martinů.

Pro dětské diváky operní soubor připravuje Ferdu Mravence skladatele Evžena Zámečníka v režii Arnošta Goldflama. Premiéra bude 12. června 2020 v Janáčkově divadle.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat