Met zahajuje novou éru. Nový hudební ředitel uchvátil inscenací Traviaty s Damrau a Flórezem

La traviata, poslední přímý přenos z Metropolitní opery v roce 2018, sklízí nadšené ohlasy diváků i kritiky. První dirigentský počin Yannicka Nézet-Séguina ve funkci hudebního ředitele je jasný triumf a “zahájení nové éry”, jak píší The New York Times (dále NYT). Deník vychvaluje i hvězdné trio představitelů v hlavních rolích. Pařížskou kurtizánu Violettu hraje sopranistka Diana Damrau, oddaného i žárlivého Alfreda tenorista Juan Diego Flórez a jeho otce barytonista Quinn Kelsey. Přímý přenos Traviaty v českých kinech bude už tuto sobotu 15. prosince 2018.
Traviata, Diana Damrau (zdroj MET)

Famózní pěvecké výkony
Trojice hlavních pěvců je prostě brilantní,“ nešetří superlativy The National Review. Hlas německé sopranistky Diany Damrau v úloze zbloudilé kurtizány Violetty Valéry přirovnává k „dokonale vybroušenému diamantu výjimečné čistoty a lesku“. Pěvkyni, jejíž suverénní umění ozdobilo v minulém roce mimo jiné Pražské jaro, pak stejně zdatně sekundovali oba interpreti hlavních mužských rolí. Violettin milenec Alfredo Germont zaujal v podání Juana Diega Flóreze lyrickými nuancemi a pravdivostí projevu, v němž mohl být podle NYT patrný i (záměrný) náznak prvotní plachosti.

The National Review ale zdůrazňuje také mimořádný výkon Quinna Kelseyho v roli Alfredova otce: „Kelseyho baryton je překrásný. V moři barytonů vyniká jeho hlas jedinečnou sytostí a pronikavostí a je zcela rozeznatelný: zkrátka oblý, pevný, výrazný.“

Gala večer s Verdim a smělé plány do budoucna
Veděl jsem, že jeho Traviata bude skvělá, nečekal jsem ale, že bude až takhle skvělá,“ píše recenzent New York Times o dirigentském vedení Verdiho opery v podání Yannicka Nézet-Séguina. A další se přidávají. National Review zmiňuje lyrické a elegantní provedení opery, jež odhaluje Nézet-Séguinovu hlubokou a vášnivou lásku k hudbě a současně dává vyniknout Verdiho nejchytlavějším melodiím.

Recenze si však všímají i pokory nového hudebního šéfa Met – při děkování publiku pozval Yannick Nézet-Séguin na pódium celý orchestr Met, aby tak ukázal, komu především náleží ovace diváků. Montrealský rodák – dirigent a klavírista – patří přitom už téměř dvě dekády k nejvyhledávanějším dirigentům operní scény; v roce 2000 se stal hudebním ředitelem právě montrealského Metropolitního orchestru, exkluzivní závazky měl i k orchestrům v Rotterdamu či Filadelfii.

S Met spolupracuje Nézet-Séguin od roku 2009 a když v červnu roku 2016 generální ředitel Petr Gelb oznámil jeho jmenování do funkce, komentoval je slovy: „Yannick je pro nás jasná volba. Je to správný člověk ve správnou dobu, který nás posune dál“. Po odchodu legendárního Jamese Levina a konci jedné epochy se tak publikum Met může těšit na nové projekty – poprvé v historii například Met zadala zakázku na zkomponování opery ženám (Jeanine Tesori a Missy Mazzoli).

Na Verdiho Traviatu v přímém přenosu se mohou těšit diváci více než dvou tisícovek kinosálů v 73 zemích světa včetně 25 kin v českých a moravských městech.

 

PROGRAM SEZÓNY 2018/2019

Sobota, 6. října 2018 – Giuseppe Verdi: Aida

Luisotti/ Frisell
Netrebko, Rachvelishvili, Antonenko

 

Sobota, 20. října 2018

Camille Saint-Saëns: Samson a Dalila (NOVÁ INSCENACE)

Elder/ Tresnjak
Garanča, Alagna, Naouri, Azizov, Belosselskiy

 

Sobota, 27. října 2018

Giacomo Puccini: Děvče ze Západu

Armiliato/ Del Monaco
Westbroek, Kaufmann, Lučić

 

Sobota, 10. listopadu 2018

Nico Muhly: Marnie (PREMIÉRA V MET)

Spano/ Mayer
Leonard, Maltman, Davies, Kelly, Graves

 

Sobota, 15. prosince 2018

Giuseppe Verdi: La Traviata (NOVÁ INSCENACE)

Nézet-Séguin/ Mayer
Damrau, Flórez, Kelsey

 

Sobota, 12. ledna 2019

Francesco Cilea: Adriana Lecouvreur (NOVÁ INSCENACE)

Noseda/ McVicar
Netrebko, Beczała. Rachvelishvili, Maestri, Bosi

 

Sobota, 2. února 2019

Georges Bizet: Carmen 

Langrée/ Eyre
Margaine, Alagna

 

Sobota, 2. března 2019

Gaetano Donizetti: Dcera pluku

Mazzola/ Pelly
Yende, Camarena, Muraro, Blythe

 

Sobota, 30. března 2019

Richard Wagner: Valkýra (pozor, přenos už od 16:45)

Jordan/ Lepage
Goerke, Skelton, Westbroek

 

Sobota, 11. května 2019

Francis Poulenc: Dialogy karmelitek

Nézet-Séguin/ Dexter
Leonard, Mattila

 

Pozn.: Změna obsazení vyhrazena.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat