Mezinárodní divadelní institut: Pro průmysl musí platit stejná pravidla jako pro kulturu

Začít systémově a v návaznosti na všeobecná omezení plánovat otevírání kulturních aktivit a objektů veřejnosti požadují zástupci českých divadelních sdružení a asociací. Kultura, školství a služby vůbec jsou pravidly nastavenými proti šíření koronaviru podle nich omezeny nejvíce a dlouhodobý dopad těchto omezení může být pro celou společnost devastující. Novinářům to dnes v tiskové zprávě sdělilo české středisko ITI (Mezinárodního divadelního institutu).

Ilustrační foto (zdroj freepik.com)

Se znepokojením sledujeme, jak se vývoj epidemie stávajícími opatřeními nedaří brzdit. Stát dosud z omezení vyjmul průmysl, a to na úkor ostatních oblastí, kde je zásadně omezen běžný život. Kultura je v krizovém stavu již celý rok. Přesto své pracovníky již řadu měsíců testuje, pracuje v ochranných pomůckách, díky tomu není zdrojem nákazy a udržuje svou kontinuální činnost. Apelujeme na dodržování stejných pravidel pro všechny rizikové oblasti, včetně průmyslu a veřejné správy, bez ohledu na dílčí ekonomické ztráty. Apelujeme zároveň na bezpečný návrat kultury do života společnosti. ,“ stojí v prohlášení, které dnes novinářům poskytla prezidentka ITI Yvona Kreuzmannová. Divadelníci uvádějí, že kulturní sektor zaměstnává desetitisíce lidí a do státního rozpočtu ročně přispívá miliardami korun.

„Přistoupili jsme na omezení našeho ústavního práva na kulturu a vzdělání daného Listinou základních práv a svobod. Nemůžeme posílat děti do školy ani navštívit rodiče, pokud nejsou v ohrožení života, nemůžeme svobodně trávit volný čas. To však nadále není možné, aniž by stejná opatření platila v ostatních odvětvích,“ uvádějí zástupci divadel. Žádají vytvoření pravidel pro kulturu, školství, volný čas a rodinný život.

„Je třeba myslet na kvalitu života a nastavit rovné podmínky pro všechny. Nedůslednost maří efekty dalších opatření, která mají negativní jak ekonomický, tak sociální dopad na životy rodin, běžných občanů a firem,“ doplnili. „Nechceme dále přihlížet dělení naší společnosti na ty, co mohou, a na ty, co nemohou. Pravidla musí platit pro všechny. “

V českém středisku ITI je třeba Asociace nezávislých divadel zastřešující asi šest desítek scén, Asociace profesionálních divadel ČR, která sdružuje přes 30 divadel, a další sdružení divadelních a tanečních subjektů, nového cirkusu i divadelních kritiků.

Kompletní znění prohlášení ITI a možnost se k výzvě připojit naleznete zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


3.7 3 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments