Mezinárodní divadelní ústav vyžaduje rychlejší otevírání kultury

Zástupcům divadelních a tanečních organizací v Česku nestačí čtvrteční vládní nástin rozvolňování života v Česku. Mrzí je, že vláda jako službu nevnímá také kulturu, jejíž role pro návrat k normálnímu životu je podle nich nezbytná. Chtějí plán pozvolného otevírání kultury, neboť ji nelze otevřít ze dne na den. Ve svém prohlášení to dnes uvedlo České středisko Mezinárodního divadelního ústavu (ITI).

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček představuje nový systém rozvolňování (zdroj Vláda ČR)
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček na tiskové konferenci 22. dubna 2021 představuje nový systém rozvolňování (zdroj Vláda ČR)

„Těší nás, že se k 3. květnu otevírají služby péče o tělo. Duši zřejmě na ministerstvu zdravotnictví zapomněli do balíčků pro návrat zpět do normálního života přibalit,“ stojí v prohlášení Českého střediska ITI, které zastřešuje Asociaci nezávislých divadel, Asociaci profesionálních divadel, Taneční sdružení ČR a řadu dalších českých kulturních organizací.

Vláda ve čtvrtek schválila systém rozvolňování, který tvoří šest balíčků s rušením opatření pro jednotlivé oblasti života. Od 12. dubna platí první balíček, od 3. května se mají v druhém balíčku v kultuře otevřít jen muzea, galerie a památky v omezeném režimu. Jinak se počítá s otevřením služeb péče o tělo, provozoven péče o zvířata, zbytkem maloobchodu, venkovních trhů a částečně lázní. Ve třetím balíčku se s kulturou nepočítá, ve čtvrtém balíčku se uvažuje o divadlech a koncertech pod širým nebem za dodržení hygienických opatření.

„Zavřením kultury mizí z lidských životů radost, tolik potřebná pro kvalitní vývoj každé osobnosti. Chceme plán pozvolného otevírání kultury: kulturu nelze otevřít ze dne na den. Kultura je služba nutná pro zdravou revitalizaci celé společnosti, musí tedy být chytře a rozumně postupně otevírána spolu s nástupem školáků do lavic. Ze všech vládních dokumentů musí zmizet slovní spojení ‚zákaz kultury a zákaz diváka‘, toto absurdní nařízení kriminalizuje každého z nás a brání přirozeným mezilidským vztahům,“ uvedli divadelníci.

Vyzývají ministerstvo zdravotnictví k tomu, aby upravilo plány balíčků pro návrat zpět do normálního života a „napravilo tak absurdity, které obsahuje a které zpochybňují jeho vážnost.“ Navrhují změny, které by ministerstvo mělo brát v potaz, pokud se bude incidence nových případů vyvíjet pozitivně. Nejpozději ke 3. květnu by se měl podle nich z vládních materiálů odstranit zákaz diváka. „Chceme zatančit v parku pro kolemjdoucí, přečíst dětem pohádku nebo jim zahrát loutkové divadlo,“ upřesnili svůj požadavek.

Nejpozději 10. května by měla vláda povolit venkovní kulturní akce za přísných hygienických podmínek a stanovit maximální kapacity. Nejpozději 17. května požadují povolit vnitřní kulturní akce s omezenou kapacitou za přísných hygienických podmínek. Dále pak by se podle nich měla pravidelně každý týden navyšovat kapacita kulturních zařízení a uvolňovat přísná pravidla. „Především žádáme, aby všechny kroky byly konzultovány se zástupci odborné kulturní veřejnosti a její požadavky byly brány vážně,“ doplnili.

Žádají také ministerstvo zdravotnictví, aby spolu s ministerstvem kultury zrealizovalo urychleně takové pilotní projekty, které dokáží, že je možné pustit diváka do sálů bez kapacitních omezení a že je možné následně realizovat i větší akce.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments