Mezinárodní hudební festival Americké jaro se letos zaměří na špičky české hudební scény

Festival Americké jaro zahájí v pondělí 13. září od 19:00 houslista Josef Špaček a violoncellista Tomáš Jamník v multifunkčním sále DOX+. Celkem proběhne v Praze a regionech třináct koncertů se zaměřením na klasickou, jazzovou i alternativní hudbu.

Sára Medková (zdroj Expozice nové hudby)
Sára Medková (zdroj Expozice nové hudby)

„Pro 16. ročník festivalu jsme vybrali celkem třináct převážně českých špičkových interpretů a hudebních uskupení. Cílem festivalu Americké jaro je iniciovat a představovat nové hudební projekty nebo obohatit o nový rozměr ty již zaběhnuté. V tomto roce to bude zcela nový program našich letošních rezidenčních umělců Josefa Špačka a Tomáše Jamníka či Nikol Bókové, jejíž dramaturgie k albu Unravel vznikla na podnět Amerického jara. Náš třetí rezidenční umělec, kytarista David Dorůžka, vystoupí hned ve třech programech v Divadle Archa jako host skupiny Vertigo, s Agou Zaryan a Szymonem Mikou v Jazz Docku a na závěrečném koncertu Jana P. Muchowa & The Antagonists v La Fabrice,“ popisují ředitelka festivalu Zdenka Součková a jeho dramaturg, klavírista Jan Bartoš.

Zahajovací koncert v pražském multifunkčním sále DOX+ bude 13. září od 19:00 hodinpatřithouslistovi Josefu Špačkovi a violoncellistovi Tomáši Jamníkovi, kteří představí vzácně uváděná díla českých skladatelů 20. století – Janáčka, Martinů, Kleina a Schulhoffa. Po koncertě bude následovat debata s umělci.

V mimořádném spojení se 23. září od 20:00 hodin v Divadle Archa představí Lenka Dusilová, Vertigo a -123min. Na koncertě zazní skladby z posledního alba Lenky Dusilové Řeka. To vyšlo loni na podzim u labelu Animal Music a Lenka Dusilová za něj získala tři ceny Anděl. Vertigo zahraje skladby z oceňovaného alba Daleko. Kapela -123min. ve své energické tvorbě propojuje soul, groove, jazz, blues, funky či world music.

29. září od 19:00 hodin vystoupí v pražském kostele sv. Vavřince klavíristka a skladatelka Nikol Bóková, která přednese díla Ericha Wolfganga Korngolda, Tomáše Svobody, Maurice Ravela a Sergeje Rachmaninova. Autorské kompozice inspirované zvoleným repertoárem pak zazní ve druhé části koncertu v podání jazzového tria ve složení Nikol Bóková – klavír, Martin Kocián – kontrabas a Michał Wierzgoń – bicí.

Josef Špaček (foto Radovan Šubín)
Josef Špaček (foto Radovan Šubín)

3. října od 20:00 hodin v klubu Jazz Dock zazní především hudba z posledního plně autorského alba s názvem Čekání na Toma jazzové sestavy Vilém Spilka Quartet.Vzápětí bude následovat koncert jedné z nejvěhlasnějších polských jazzových zpěvaček Agy Zaryan.

13. října v 19:00 hodin v kostele sv. Vavřince vystoupí klavíristka Sára Medková v sólovém recitálu připraveném exkluzivně pro festival Americké jaro. Medková uvede skladby amerických skladatelů od druhé poloviny 20. století po současnost – Johna Cage, Josepha Kleina a Frederica Rzewského.

Uskupení Super Trio Briana Charetta a The Track Inspection Jana Andra zahrají na společném koncertu v klubu Jazz Dock 14. října od 20 hod. Super Trio ve složení Brian Charette, Daniel Šoltis a Ondřej Štveráček představuje typický straight-ahead jazz s mnoha prvky modernějších hudebních směrů a také groove-jazzovými akcenty. Jan Andr a jeho kapela The Track Inspection na festivalu pokřtí své nové album, ve kterém se snoubí jazzová tradice s moderními žánry jako soul, funk nebo hip hop.

Hlavní program 16. ročníku festivalu Americké jaro 21. října v holešovické La Fabrice uzavřou Jan P. Muchow & The Antagonists. Bude to jedinečná možnost slyšet v živém provedenípůvodní autorskou filmovou hudbu Jana P. Muchowa obohacenou o hostování výrazných osobností české jazzové scény Davida Dorůžky, Marcela Bárty a Štěpána Janouška.

Také v regionech představí své programy Nikol Bóková, Sára Medková a Josef Špaček Tomášem Jamníkem. Vstupenky je možné zakoupit v prodejní síti GoOut nebo na webu festivalu.

Tomáš Jamník (foto Herbert Slavík)
Tomáš Jamník (foto Herbert Slavík)

Americké jaro 2021
Hlavní program:
13. září / 19:00 / DOX+ / Josef Špaček a Tomáš Jamník
23. září / 20:00 / Divadlo Archa / Lenka Dusilová, Vertigo a -123min.

29. září / 19:00 / kostel sv. Vavřince / Nikol Bóková
3. října / 20:00 / Jazz Dock / Vilém Spilka Quartet a Aga Zaryan Trio
13. října / 19:00 / kostel sv. Vavřince / Sára Medková
14. října / 20:00 / Jazz Dock / Super Trio a The Track Inspection
21. října / 20:00 / La Fabrika /Jan P. Muchow & The Antagonists feat. David Dorůžka, Marcel Bárta a Štěpán Janoušek

Program v regionech:
16. září / 19:30 / Zámek Nelahozeves /
Josef Špaček a Tomáš Jamník
21. září / 19:00 / DON Tábor / Josef Špaček a Tomáš Jamník
22. září / 18:00 / ZUŠ Prostějov / Sára Medková
27. září / 18:00 / MKZ Hranice / Sára Medková
9. listopadu / 19:00 / JUPF České Budějovice / Nikol Bóková
11. listopadu /19:00 / Divadlo Hogo Fogo Drážkov / Nikol Bóková

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments