Mezinárodní hudební festival Kutná Hora bude nejen o Šostakovičovi, ale také o cenzuře

Výběr Šostakoviče nesouvisí podle uměleckého ředitele Mezinárodního hudebního festivalu Kutná Hora Jiřího Bárty jen s jeho výročím. “S překvapením jsem zjistil, že Šostakovič se dostal na černou listinu autorů, kteří se moc nehrají jenom kvůli tomu, že jsou ruského či sovětského původu. Jenom kvůli té stupidní Putinově válce proti Ukrajině,” řekl Bárta. Přitom i Šostakovič, ač člen komunistické strany, podle něj zažil ve své době útisk diktátorského režimu. “Takže tento festival je nejen o Šostakovičovi, ale také o cenzuře, která se vkrádá do našich duší a našeho života čím dál víc,” dodal umělecký šéf přehlídky.
Sovětský režim Šostakoviče (1906–1975) v některých dobách trpěl a někdy ho i oslavoval. Jindy se však proti němu vedly nenávistné kampaně. Za stalinského teroru doprovázely skladatelův život neustálý strach a obavy z likvidace jeho i celé rodiny.
Publiku se v Kutné Hoře představí mimo jiné v Kyjevě narozený pianista Konstantin Lifschitz, slovenský houslista Milan Paľa nebo mladá moldavská houslistka Alexandra Conunova. Z domácích interpretů zahraje například klavíristka Terezie Fialová, klarinetista Irvin Venyš či violista Vladimír Bukač.
Festivalové koncerty se konají v historických prostorách, jež spoluvytvářejí celkovou atmosféru. Hudebníci v Kutné Hoře vystoupí v chrámu svaté Barbory, kostele svatého Jana Nepomuckého či kostele Panny Marie na Náměti.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]