Mezinárodní kompoziční soutěž Musica Nova zná své vítěze. Jejich koncert se letos uskuteční online

Ve dnech 20. – 22. listopadu 2020 se uskutečnil 29. ročník mezinárodní kompoziční soutěže zvukové tvorby Musica Nova – poprvé zcela distančně. Účastnilo se jej 81 autorů z 23 zemí Evropy, Severní i Jižní Ameriky, Asie a Austrálie. Organizátoři nyní připravují koncert vítězů, který bude streamován přes Youtube v pátek 11. prosince 2020, v dalších týdnech do konce roku odezní skladby všech finalistů a přidružené soutěže České ucho.

Gilles Gobeil, vítěz kategorie B (zdroj Musica Nova)

Soutěž Musica Nova je zaměřena na takzvaný „sonic art,“ ve kterém se koncentrují jak skladatelské, tak technologické dovednosti. Hodnotí se především kreativita, ačkoliv řemeslné zvládnutí je samozřejmou podmínkou. Soutěží se ve dvou kategoriích – studiové zvukové tvorbě (kategorie A) a tvorbě s živě/live prováděnou složkou (kategorie B). Soutěž má též speciální české kolo a přidruženou soutěž pro nejmladší amatéry České ucho. V kategorii studiové tvorbě bylo hodnoceno 61 skladeb, v kategorii s živou složkou 20. Nejvíce skladatelů bylo tradičně z USA, ČR, Velké Británie, Německa, Kanady, Japonska, Taiwanu. Soutěže se ale letos zúčastnili například i autoři z Indie nebo Portorika.

Vítěze vybírala mezinárodní porota, jejímž předsedou byl slovenský skladatel a broadcaster Juraj Ďuriš. Dalšími členy byli: americká skladatelka a profesorka působící aktuálně v Belgii Elizabeth Anderson, muzikoložka a manažerka soutěže Lenka Dohnalová, německý skladatel a klavírista Rainer Buerck, skladatel a pedagog FAMU Pavel Kopecký, skladatel a profesor University v Edinburghu Peter Nelson, skladatel Rudolf Růžička, skladatel a profesor University v Aberdeenu Peter Stollery.

V kategorii čistě studiové zvukové tvorby (A)zvítězil Brit působící i na Novém Zélandě John Young se skladbou Abwesenheit, čestné uznání získal Brit David Holland se skladbou First Rituals. V kategorii B pro live elektroniku nebo nástroje/hlasy a elektroniku zvítězil Kanaďan Gilles Gobeil se skladbou Sentinelle, čestné uznání získal Brazilec Levy Oliviera se skladbou Mysteries of the Unseen. První místo v českém kole v kategorii zvukové tvorby získal Slavomír Hořínka se skladbou Murmurings, druhé místo získala Soňa Vetchá se skladbou Solo is solo?.Oba ocenění soutěžili v kategorii B, v kategorii A nebyla cena udělena.

Každoroční koncert vítězů se letos kvůli pandemii uskuteční online na Youtube kanálu Musica Nova, kde bude streamován 11. prosince 2020 od 19:00.

Kompletní výsledky Mezinárodní kompoziční soutěže zvukové tvorby Musica Nova 2020:
Kategorie A – studiová zvuková tvorba:

Vítěz: John Young – Abwesenheit
Čestné uznání: David Holland –
First Rituals
Finalisté: Rodney Dupleiss, Apostolos Loudopoulos, James O´Callaghan,
Louise Rossiter, Annette Vande Gorne

Kategorie B – zvuková tvorba s živě prováděnou složkou:
Vítěz: Gilles Gobeil – Sentinelle
Čestné uznání: Levy Oliviera –
Mysteries of the Unseen
Finalisté: Andrea Gutteres, Slavomír Hořínka, Krzystof Wolek

Česká zvuková tvorba:
První místo: Slavomír HořínkaMurmurings
Druhé místo: Soňa Vetchá – Solo is solo?
Finalisté: Michal Bartoš, Tomáš Pernický, Kamil Remeš

Finalisté soutěže pro mladé amatéry České ucho:
Kategorie do 13 let: Jáchym Jírovec, Alexander Paz, Denis Zeman
Kategorie od 14 let: Milan Tuček, Martin Soukup, Emil Kuskuldin

Projekt je tradičně podpořen Ministerstvem kultury ČR a Magistrátem HMP.
http://musicanova.seah.cz
http://ucho.sitespecificart.cz/

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments