Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka zná své vítěze

Tento víkend vyvrcholil třetími a zároveň finálovými koly 28. ročník Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v Brně (MSLJ) v oborech klavír a varhany. Finále oboru varhan se uskutečnilo 17. září 2022 v kostele Nanebevzetí Panny Marie a finále oboru klavír 18. září 2022 v Besedním domě v Brně. Laureáty se stali účastníci z Korejské republiky, České republiky a Japonska.
Seona Mun – vítězka Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v oboru varhany (foto Lukáš Mareček)
Seona Mun – vítězka Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v oboru varhany (foto Lukáš Mareček)

Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění každoročně pořádá prestižní Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka. Do Brna se tak sjíždějí talentovaní hudebníci mladší 35 let z celého světa, kteří jsou hodnoceni mezinárodní porotou. V pětiletých cyklech se pravidelně střídají obory smyčcové kvarteto, housle, violoncello, kontrabas, flétna, klarinet, lesní roh a tuba, letošní rok byl věnován klavíru a varhanám.

Svůj talent předvedlo 17 varhaníků z 24 přihlášených z České republiky, Slovenska, Polska, Francie, Chorvatska či Korejské republiky a 16 soutěžících oboru klavír z 20 vybraných, kteří prošli předkolem soutěže.

„Letošní soutěž v kategoriích varhany a klavír přitáhla do Brna neobyčejné talenty z Evropy a Asie. Překvapením byl velmi suverénní a kreativní přístup korejských účastníků a silné zastoupení žen ve finále varhanní části soutěže, která je klasicky spíše doménou mužů. Potěšující byla také vynikající úroveň našich ‚domácích‘ účastníků – studentů Hudební fakulty JAMU“, poznamenala prezidentka mimořádného hudebního klání a děkanka HF JAMU prof. Barbara Maria Willi, Ph.D.

Linda Lee – vítězka Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v oboru klavír (foto Vojtěch Kába)
Linda Lee – vítězka Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v oboru klavír (foto Vojtěch Kába)

O vítězích rozhodovala mezinárodní porota složená z předních odborníků – porotě pro soutěžící oboru varhan předsedal Johannes Ebenbauer z Rakouska, předsednictví poroty pro obor klavír se ujal norský klavírista Håkon Austbø.

„Porotci z celého světa kvitovali vysokou uměleckou úroveň soutěže a nástrojové vybavení. Tento týden se Brno stalo místem světla a krásy uprostřed situace nejistoty a temnoty. Vznikl prostor pro kreativitu a svobodu, což je důležitým poselstvím pro dnešní svět“, dodala profesorka Willi.

V oboru varhan získala první cenu a zároveň zvláštní cenu, možnost vystoupit na Brněnském varhanním festivalu 2023, Seona Mun z Korejské republiky. Druhá cena nebyla udělena a třetí místo a zvláštní cenu – koncertní vystoupení v rámci Festivalu za poklady Broumovska 2023 si odnáší Daniela Hřebíčková a Jan Kopřiva z České republiky.

V oboru klavír se stala vítězkou Linda Lee z Korejské republiky. Současně získala zvláštní cenu pro obor klavír, a to možnost zahrát si na koncertním matiné v rámci festivalu Janáček Brno 2022. Druhé místo obsadil Adam Závodský z České republiky, který zároveň získal zvláštní cenu za interpretaci díla Leoše Janáčka. O třetí příčku se podělili In-Ae Ha z Korejské republiky a Kento Satsuma z Japonska. Ve druhém kole oboru klavír byla ještě udělena dvě čestná uznání, a to Anně Gaálové a Evě Strejcové z České republiky.

Adam Závodský – 2. místo v oboru klavír, Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka (foto Vojtěch Kába)
Adam Závodský – 2. místo v oboru klavír, Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka (foto Vojtěch Kába)

Výherci soutěže k titulu laureáta získali tradiční finanční ocenění sto tisíc korun českých (1. cena), sedmdesát tisíc korun českých (2. cena) a čtyřicet tisíc korun českých (3. cena). V případě obou oborů si soutěžící na třetí příčce rozdělili částku rovným dílem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments