Mezinárodní varhanní festival Olomouc nabídne koncerty špičkových varhaníků

Již 53. ročník tohoto jedinečného svátku varhanní hudby se letos uskuteční od 2. do 16. září 2021 a tradičně nabídne pět mimořádných koncertů. Čtyři proběhnou v katedrále sv. Václava a jeden v kostele Panny Marie Sněžné. Všechny koncerty začínají v 19:00 hodin.
Eugenio Maria Fagiani (zdroj Eugenio Maria Fagiani)
Eugenio Maria Fagiani (zdroj Eugenio Maria Fagiani)

Mezinárodní varhanní festival, jehož pořadatelem je Moravská filharmonie Olomouc, již více než půlstoletí neodmyslitelně patří ke kulturnímu životu Olomouce. Z důvodu rekonstrukce varhan v chrámu sv. Mořice se i 53. ročník této výjimečné hudební události bude konat mimo zdi tohoto kostela. Na festivalu opět vystoupí špičkoví varhaníci z tuzemska i ze zahraničí včetně jednoho z nejžádanějších varhaníků současnosti – Nathana Laubeho ze Spojených států, který z důvodu koronavirových opatření nemohl vystoupit na uplynulém 52. ročníku festivalu. Ředitel MFO Jonáš Harman k festivalu říká: „I v letošním roce máme to štěstí, že můžeme pokračovat a navazovat na dlouholetou tradici svátku varhanní hudby, který každoročně v Olomouci Moravská filharmonie pořádá. Mezinárodní varhanní festival Olomouc nejen svou tradicí, ale také významem i progresivitou v dramaturgii a interpretech daleko přesahuje hranice našeho města – a nejinak je tomu i v letošním ročníku.

Festival opět nabídne veskrze mezinárodní obsazení v podobě interpretů jednotlivých koncertů i autorů hudby a zavede nás do dvou olomouckých chrámů, disponujících vynikajícími varhanními nástroji. Dlouholetým dramaturgem festivalu je Karel Martínek, který k programu dodává: „Každá jednotlivá koncertní produkce bude mít jedinečnou dramaturgii, kromě sólových varhan se představí též hudební tělesa, jako je Komorní orchestr Moravské filharmonie či Svatomichalská gregoriánská schola Brno. Celý festival se ponese v duchu významného výročí, tentokrát půlstoletí od úmrtí Marcela Duprého, jednoho z nejvýznamnějších skladatelů varhanní hudby.

(František Xaver Brixi, Johann Jacob Froberger, Johann Sebastian Bach, Johann Caspar Kerll, Johann Caspar Ferdinand Fischer)
Zahajovací koncert 2. září 2021 Barokní lesk varhanních koncertů bude patřit jedné z nejvýznamnějších českých varhanic mladé generace, Michaele Káčerkové, která má na svém kontě již mnoho domácích i zahraničních vystoupení. Je rovněž známá jako organizátorka varhanních koncertů v západočeském regionu. V rámci prvního slavnostního večera varhanního festivalu v Olomouci jí bude partnerem Komorní orchestr Moravské filharmonie a zazní melodie Františka Xavera Brixiho, Johanna Jacoba Frobergera, Johanna Sebastiana Bacha, Johanna Caspara Kerlla nebo Johanna Caspara Ferdinanda Fischera.

Varhanní tvorba nejvýznamnějších italských skladatelů, kteří pro tento nástroj komponovali – Marcela Duprého, Ottorina Respighiho, Marca Enrica Bossiho – zazní 6. září 2021 v podání italského hudebníka Eugenia Marii Fagianiho na koncertu Na italské vlně. Tento umělec patří k nejžádanějším italským varhaníkům, koncertuje po celém světě a také se podílí na organizaci několika varhanních festivalů v Evropě a v Asii. V rámci programu svého olomouckého recitálu se představí i jako vynikající skladatel.

Gregoriánský chorál je jedním z nejsilnějších inspiračních zdrojů působících na varhanní hudbu v celých jejich dějinách a proto nepřekvapí, že v mnoha chrámech Evropy stále znějí společně. Takovýto působivý dialog olomouckému publiku představí 9. září 2021 na koncertě Gregoriánský chorál inspirující pařížský varhaník mezinárodního renomé Frederic Blanc, který je kromě své intenzivní koncertní a pedagogické činnosti známý také jako výtečný improvizátor. Společně s Blancem vystoupí vokální těleso Svatomichalská gregoriánská schola Brno a můžeme se těšit na díla Marcela Duprého či Maurice Duruflého.

Franz Josef Stoiber je dómským varhaníkem v Řezně. Nedávno se dočkal dokončení nových tamních katedrálních varhan, za kterými nyní putují davy varhanních nadšenců i koncertní varhaníci z celého světa. Současně vyučuje na tamní Katolické vysoké hudební škole církevní hudby. Je vynikajícím improvizátorem i interpretem varhanní hudby. 13. září 2021 nám poodhalí Tajemství varhanní improvizace v dílech Johanna Sebastiana Bacha, Maxe Regera a Franze Josefa Stoibera).

Nathan Laube je jedním z nejžádanějších varhaníků dnešní doby. Pravidelně a s velkým úspěchem koncertuje v nejproslulejších světových chrámech. Jako renomovaný pedagog vyučuje hru na varhany na řadě vzdělávacích institucí ve Spojených státech i v Evropě. V roce 2016 obdržel prestižní cenu Grammy za nejlepší nahrávku klasické hudby. Vyniká jak brilantností své hráčské techniky a přesvědčivostí umělecké interpretace, tak kreativitou, pokud jde o výběr skladeb pro koncertní vystoupení. Do olomoucké katedrály přijíždí představit 16. září 2021 nesmírně zajímavý koncertní program Boží velikost ve varhanní hudbě, kde zahraje skladby Marcela Duprého, Jeanna Demessieuxe, Felixe Mendelssohn-Bartholdyho, Camilla Saint-Saënse či Juliuse Reubkeho.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments